Wat zijn de oorzaken? m 15 dagen lang waanzinnige Last Minute Deals! TÜHCTTta Voordelig naar de zon OP s OP corendon E 21 Marble AM A Andalucia itritArtrtr Wacht niet te lang AU inclusive Hoeveel schulden Eigen schuld of hebben we? vette pech? Valkuilen in Het is ook te ingewikkeld het leven geworden... GEBEURTENISSEN GEDRAG PERSOON OMGEVING 8 DAGEN NUVANAF corendon.nl/mania ©023 75106 06 1si) zaterdag 6 mei 2017 DEEL 1 VANDAAG DEEL 3 DEEL 4 Een grote verandering in je leven kan je financiën over hoop gooien. Door werkloos heid, faillissement of een echtscheiding kun je veel minder te besteden hebben. Joyce Meuwissen: „Toen we stopten met ons restaurant hadden we bijna drie ton schuld. We zijn in 2008 ge start, net toen de crisis begon. Het restaurant liep vanaf het begin niet goed. Omdat we allebei in het res taurant werkten, hadden we privé ook te weinig geld. We stonden niet alleen in het rood bij leveranciers van het res taurant, maar hadden bijvoor beeld ook een hoge huur schuld en restschuld op ons koophuis. De schulden hadden niet zo erg hoeven oplopen als we eerder aan de bel hadden ge trokken. Maar we hoopten tel kens dat we zelf het nog recht konden zetten. We waren I continu aan het over- leven. Maar uiteinde- MB lijk moesten we als- nog stoppen met ons restaurant." Persoonlijke factoren als laaggeletterdheid, een ver standelijke beperking, ver slaving of psychiatrische problemen, kunnen een be lemmering vormen om schul denvrij te leven. Sandra Benedick: „Door psy chologische problemen kun nen mijn man en ik niet wer ken. We hebben allebei al der tien jaar een bijstandsuitke ring en het is lastig om het daarmee te redden. We bouw den 55.000 euro aan schul den op omdat we geen idee hadden hoe we moesten rondkomen. Daarna zijn we in de schuldsanering gekomen en ging het een paar jaar goed. Maar toen we kinderen kregen, werd het weer lastig om alle rekeningen te betalen. We betalen eerst de vaste lasten, daarna de dingen voor onze kinderen en dan blijft er voor ons nog maar heel wei nig over. Inmiddels hebben we 25.000 euro schuld. Wij zijn minima en zullen dat door onze psycholo gische problemen ook altijd blijven." De omgeving bepaalt mede het risico op schulden. Zonder fa milie en vrienden kom je sneller in de rode cijfers. Ook fouten van schuldhulpverle ners, werkgevers of uitkeringsinstanties kunnen funest zijn. Roland Taams: „Ik ben zelf verantwoordelijk voor mijn schulden, maar mijn schuldhulp verlener heeft het er alleen maar slechter op ge maakt. Ik raakte ide schulden doordat ik vanwege privékwes- ties onvoldoende tijd stak in mijn eigen zaak. Toen ik bij een schuld hulpverlener kwam, had ik 65.000 euro schuld. Hij heeft er een zootje van gemaakt. Hij bleek betalingsafspra ken met mijn schuldei sers niet na te komen. Door oplopende incas sokosten heb ik nu een schuld van 135.000 euro. Nu krijg ik goede hulp en kan ik mijn blik op de toekomst richten." Vier mensen met schulden vertellen hoe ze in de rode cijfers kwamen: door hun omge ving, hun gedrag, hun persoonlijkheid of gebeurtenissen van buitenaf. Houding en gedrag kunnen een oorzaak zijn van schulden. Ri sico's zijn impulsivi teit, gebrek aan finan ciële kennis en het gevoel weinig invloed te kunnen uitoefenen op de situatie. Wilma van Maurik: „Ik moet iedere maand rondkomen van 850 euro. Nou, probeer dat maar eens. Gelukkig heb ik veel vrien dinnen, waarbij ik af en toe een prak kie kan komen eten. Ik heb zo'n 16.000 euro schuld. Mijn ex-man had een stukadoorsbedrijf dat tijdens de recessie fail liet ging. We waren in gemeenschap van goederen getrouwd, dus die schuld is ook van mij. Ik zit in de schuldsanering, maar ik zal het niet veel be ter hebben als ik er straks uit kom. Voor mij maakt het niet zoveel uit of ik schulden maak of niet. Het blijft hoe dan ook sappelen." Algarve Mor Apfk: Logies Aan de boulevard van Praia da Rocha Ca. 100 meter van het zandstrand Voor \nog mee. f Uxst |VYiv"iU"te DeoJs Spanje Costa de la Luz Luxe familie app. met 2 slaapkamers Vlak bij fantastische zandstranden Marble Angels - persoonlijke vakantieassistenten Mei I Juni v.a. €349 I v.a. 499 Manthos Appartementen ApAplt: Logies Tourist Hotel itltltLogies Ontbijt Kleinschalig en sfeervol complex Aan het strand en in Agios Sostis Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbezetting bij 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden. Direct aan het Meer van Ohrid Gratis wifi in de openbare ruimtes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23