II ZEELAND 25 Een boek dat rust creëert Een bijzonder voorleesboek brengt onrustige kinderen en ouders kalmte. In tekst, ritme én illustraties. z v niet met de buitenwereld, je man, werk of kinderen. Je komt er tij dens meditatie achter hoe het met jóu gaat, wat je voelt." Geen poef je Die meditatieve momenten wilde ze dolgraag delen met Gijs, maar hoe? „Een stiltewandeling of sa men op een poefje gaan zitten werkt niet bij kinderen. Het enige dat wel werkte, wanneer hij op zijn tweede om elf uur 's avonds nog met lego bezig was, was de dag uitzwaaien. Eerst was dat al- Ik vond het moederschap zwaar. Ik ging mediteren en dat bracht me veel leen maar vragen hoe zijn dag was geweest, toen ging ik verhaaltjes voorlezen en daarna verhaaltjes verzinnen, omdat Gijs dat leuk vond." Het eerste verhaaltje dat Ma rieke bedacht was Boom. „Dat on derwerp kwam uit mijn medita ties; het gaat over wortelen, aar den. Dat vertaalde ik naar de kin derwereld en ik merkte dat hij er rustig van werd. Daarna kwamen bijvoorbeeld Zon - dat gaat over dromen en reizen door de kosmos - en Leeuw over driftbuien en ontladen. Ik heb alle verhaaltjes uiteindelijk op rijm gemaakt van wege het ritme dat daarbij hoort. Dat werkt rustgevend, zeker als je het zachtjes en steeds zachter leest." Het was uiteindelijk haar vrien din en illustratrice Els van Egeraat uit Bergen op Zoom die zei: 'hier moet je een boek van maken en dan wil ik erbij tekenen'. En zo geschiedde. „Ik kon helemaal los gaan", zegt ze blijmoedig. „Daarom heb ik ook op een andere en voor mij experimentele manier gewerkt. Ik heb de achtergronden geschilderd en ingescand en ver volgens de inktfiguurtjes getekend en ook ingescand. Met de compu ter heb ik het geheel gecompo neerd, een goede leerschool." De illustratie bij het verhaaltje Spons werd de cover van het boek, omdat dat onderwerp het meest representatiefis. Marieke: „Zowel Gijs als ik zijn sponzen, we absor beren ontzettend veel omdat we zoveel energie hebben. Je neemt de hele dag van alles in je op en daar word je enorm moe en vol van. Dan is het heel fijn dat je aan Accepteren Is Druk! een prentenboek? Ja. Een volwassen kinderboek? Ja. Medita tief, spiritueel, antroposofisch? Ja, vinden Marieke en Els. Els: „Het gaat eigenlijk over het wonder dat elke mens is. Mensen willen altijd alles maar analyseren. Maar je hoeft niet alles te snappen. Accep teer gewoon wat je niet kunt ver klaren." Juist vanwege de spirituele en zingevende componenten was Berne Media, de uitgeverij van de Abdij van Berne, geïnteresseerd in het boekplan van Ma rieke, die behalve moeder, journalist en docent ook theoloog is. „Veel mensen zoeken onze abdij op om rust en stilte te vinden. Dit boek wil jonge mensen en hun ouders helpen om rust te vinden in mooie verhalen met rustgevende teke ningen. Zoals je dat ook in het klooster kunt vinden." Het meest dierbare verhaal voor Marieke is Goud, omdat het als enige over Gijs gaat. Gijs met zijn oude ziel, zoals ze zegt; een kind, met andere woorden, dat graag als volwassene benaderd wordt. Seri eus en eerlijk. „Gijs is ons manne tje van goud. Hij heeft hoge pieken en diepe dalen en dat is soms moeilijk, maar hij is ook heel lief en bijzonder. In Goud staan zinne tjes die hij zelfheeft gezegd. Bij voorbeeld de vraag: zeg papa, als je dood gaat, word je dan weer klein?" Gijs volgt het gesprek al niet meer. Hij is in de ban van het vliegtuigje dat hij van Els mocht uitzoeken in de win kel. Hij straalt. Goud! Het is druk in de lunchroom van boekhandel Quist. Te druk eigenlijk voor een in terview - en zeker te druk voor Gijs, die al gauw een donker ge zicht opzet en kreunend tegen zijn moeder aan kruipt, alsof hij be scherming zoekt tegen de brij van geluiden. Een tikje onhandige situatie misschien, maar het illustreert wel hoe de 6-jarige Gijs in elkaar steekt en waarom zijn moeder Marieke Boerefijn uit Fijnaart een boek schreef, met uitgerekend de titel Druk! trouwens. Een boek met ver haaltjes op rijm waar kinderen met te veel energie rustig van wor den, geïllustreerd met tekeningen van Els van Egeraat die hetzelfde rustgevende doel dienen. Vooropgesteld: Gijs heeft niet de diagnose ADHD. Marieke noemt Gijs een 'intensief kind', net als ze zelf vroeger was. Intensief wil zeg gen: met een overschot aan ener gie en hooggevoelig voor drukte en harde woorden. „Gijs en ik had den geen goede start als moeder en zoon", zegt Marieke over de aanloop naar het boek. „De beval ling ging moeilijk, hij huilde enorm veel en sliep de eerste twee jaar van zijn leven nauwelijks. Ik zat daardoor niet bepaald op een roze wolk. Ik vond het moeder schap erg zwaar. En nog, trou wens. Ik ben gaan mediteren en dat bracht me veel. Ik kan het niet meer missen. Je bent echt even alleen maar met jezelf bezig, het eind van de dag alles er weer uit kunt laten. Weet je trouwens wat bij mij vroe ger hielp? Een lepel rode wijn, haha. Dat adviseerde de huisarts aan mijn moeder. Zouden ze nu niet meer doen, maar het werkte wel." zaterdag 6 mei 2017 Prentenboek om mee in slaap te vallen Marieke Boere- fijn (I), zoon Gijs en illustratrice Els van FOTO PETER VAN TRIJEN/PIX4PROFS - Marieke Boerefijn, schrijfster Florence Imandt 'Druk! Het meest slaapverwekkende boek ooit' wordt van daag gepresenteerd bij boekhandel Quist in Bergen op Zoom. Vanaf 11.00 uur is er een sig- Bergen op Zoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 192