Parkingeigenaar: Pak bermparkeerders aan Zeeuwse Muziekschool ondanks tekort positief over toekomst Strippen kaart 7 GIDSENTEAM FIETSTOCHTEN De strippenkaartwandelingen van Stichting Gidsenteam Zeeuws- Vlaanderen zijn weer gestart. Dit jaar is de kaart uitgebreid met fietstochten. zv De strippenkaart van Stich ting Gidsenteam Zeeuws- Vlaanderen biedt zes wandel tochten, twee fietstochten en een rondleiding in stadhuis Terneuzen en loopt tot en met 28 oktober. Op maandag is er een wandel tocht in Axel, op dinsdag in Westdorpe, op woensdag in Zaamslag, op donderdag in Sas van Gent, op vrijdag in Philip pine en op zaterdag in Terneu zen. De start is om 14.00 uur. Fietstocht Over de Schreve wordt aangeboden op donder dag 4 mei, 1 juni, 6 juli en 7 september. De start is om 11.00 uur bij Industrieel Museum Sas van Gent. Fietstocht Bele gerd en Bevrijd is op vrijdag 12 mei, 9 juni, 14 juli en 15 sep tember. De start is om 11.00 uur bij gemeentehuis Axel. Elke eerste woensdag van de maand om 10.00 uur rondlei ding stadhuis Terneuzen. De strippenkaart kost 12,50 euro en is verkrijgbaar bij de gids. Een los kaartje kost 3,50 euro. Kinderen tot twaalf jaar gratis. Van België, naar Neder land. Van Nederland, naar België. De drie kinderen die aan de eerste Over de Schreve fietstocht meedoen, zijn gefasci neerd door de grenspalen. Want nu staan we in België? Maar als we een stap verzetten, staan we ineens in Nederland? Gelukkig weet gids Betty Pies- sens hen alles uit te leggen. Vanaf het Industrieel Museum in Sas van Gent leidt ze de groep naar ver schillende kreken, zoals de Grote Kilkreek in Assenede. Het is verbazingwekkend hoe veel mooie, en voor veel mensen nog onbekende, plekjes de gids kan laten zien in midden-Zeeuws- Vlaanderen. En als ze iets niet weet, wordt ze bijgestaan door haar vier collega's, die vandaag meerijden om de eerste strippen kaartfietstocht te testen. De strippenkaart werd vorig jaar voor het eerst uitgebracht door een groepje nieuwe gidsen van Stichting Gidsenteam Zeeuws- Vlaanderen. Piessens: „Je komt niet altijd aan de beurt om te gid sen, want we zijn met veertig in totaal. Maar als nieuwe gids wil je ervaring opdoen en vooral je ken nis niet vergeten. Vandaar deze strippenkaarttochten." *T3 De groep koos bewust voor het midden van Zeeuws-Vlaanderen. „Een gat in de markt. Hulst en Cadzand zijn al toeristisch. Dit deel wordt vaak vergeten, terwijl er zeker ook mooie en interessante plekjes zijn", zegt Piessens. Het eerste jaar van de strippen kaart was zo succesvol, 350 men sen deden mee aan de wandel tochten, dat de gidsen besloten verder te gaan. Als extraatje bieden Hulst en Cadzand zijn al toeristisch. Midden Zeeuws-Vlaanderen wordt vaak vergeten ze dit jaar ook twee fietstochten aan. „Er doen niet alleen toeristen mee. Juist mensen die hier zelf wonen vinden de tochten interes sant. Vaak weten we ze dingen te vertellen die ze nog niet wisten. Of zij ons, dat kan natuurlijk ook." De fietstocht Over de Schreve is ongeveer 25 kilometer lang, maar toch geschikt voor kinderen. De zevenjarige IdaThys, dochtertje van gids Petra, rijdt de hele tocht voorop. „Ik heb vorig jaar een fiets vakantie gedaan. Toen heb ik tien dagen gefietst", vertelt ze stoer. Ook de twee kleinkinderen van gids Hanneke van Haalst kunnen de tocht prima volhouden. Vooral de geschiedenis van de Dodendraad in Boekhoute fasci neert de jonge deelnemers. Hoe die precies luidt? Vraag het aan de gids. Ondernemers en bewoners in en rond Cadzand-Bad storen zich aan de vele 'bermparkeerders'. Vooral aan de Vlamingpolderweg gebeurt dat met grote regelmaat. De eigena ren van paviljoen Moio Beach trok ken daarover al aan de bel. Het is ook de familie De Keuninck, eige naar van de strandparking aan de Lange Strinkweg, een doorn in het oog. „Wij hebben de opdracht ge kregen een 'groene parking' aan te leggen, zodat het blik uit het zicht zou verdwijnen. Dat dan gedoogd wordt dat er in de berm wordt ge parkeerd, wekt bij ons frustraties." De suggestie dat er te weinig plekken zouden zijn, wijzen de briefschrijvers van de hand. „Onze parking met 800 plaatsen heeft in 2016 drie keer één tot anderhalf uur volgestaan. Verder was er altijd plaats." De eigenaren roepen Sluis op beter te handhaven en meer bor den naar hun parking te plaatsen. Mede daardoor is er inmiddels sprake van een negatief eigen ver mogen. Dat is reden voor de ac countant om erop te wijzen dat er 'gerede twijfel zou kunnen be staan' over het voortbestaan van de muziekschool. Daar is geen re den toe, zegt directeur Jan Hut. „Ik zie de situatie zeker niet als zorge lijk." De Zeeuwse Muziekschool heeft juist, zo zegt hij, de weg om hoog weer gevonden. De situatie zal de komende tijd alleen maar verbeteren. De muziekschool heeft de afgelopen jaren met forse bezuinigingen te kampen gehad. Bovendien liep het aantal Zeeuwse leerlingen dat in hun vrije tijd muziekles volgt, gestaag terug. Daardoor zijn ook minder docenten nodig, maar hun uren kunnen niet zomaar worden afge bouwd. De cao kende een riante afvloeiingsregeling, waardoor mensen nog jarenlang moesten worden doorbetaald. „We hebben enkele jaren geleden de cao zelf eenzijdig kunnen aanpassen", zegt Hut. „Dat ijlt nog een paar jaar na, maar de maatregelen die we heb ben getroffen zullen zich de ko mende jaren uitbetalen. Daar maak ik me geen zorgen over." De daling van het aantal leerlingen dat in hun vrije tijd muziekles volgt, lijkt zich voorzichtig te sta biliseren. De muziekschool groeit momenteel fors als het gaat om muziekonderwijs op basisscholen. „Daar hebben we veel succes mee. In sommige gemeenten bereiken we zo'n 80 procent van de scholen. In heel Zeeland bedienen we 60 tot 65 procent." zaterdag 6 mei 2017 Vraag het aan de gids Deelnemers aan de fietstocht stoppen bij de Bodemloze Put bij Philiphine. fotoscamileschelstraete Gertie de Boey M~ .1» a Gids Betty Piessens -Betty Piessens Er hoeven helemaal geen par keerproblemen te zijn in Cad- zand-Bad, schrijven de eigena ren van de oostelijke strandpar- king aan de gemeente Sluis. Maar dan moet het gemeente bestuur wél handhaven. Martijn de Koning Cadzand-Bad Op papier lijkt het er somber uit te zien voor de Zeeuwse Mu ziekschool. De jaarrekening 2016 laat, net als die van 2015, een tekort zien. Ditmaal gaat het om bijna een ton. Rolf Bosboom Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 186