Inwoner Zierikzee legt zich niet neer bij verplaatsing boerderij ür 6 Fotoboek Te Gast op Schouwen-Duiveland Op de kop af vijftig jaar struint Jan Midavaine, bij velen bekend als Jan Tram poline, al door de duinen van Schouwen. Een mooi moment om een nieuw fotoboek uit te bren gen, vonden hij en zijn vrouw El len. In het fotoboek Te Gast op Schouwen-Duiveland worden on der meer de nieuwste ontwikke lingen in de Boswachterij Wester- schouwen en de Zeepeduinen be licht. De foto's laten bijvoorbeeld zien hoe de Westerse Laagte, de zoge naamde Meeuwenduinen, is ont daan van duindoornstruiken, vlie ren, Amerikaanse vogelkers, abe len, wilgen en elzen. Een manier om de oorspronkelijke duinvege tatie weer een kans te geven. Midavaine: „De foto's vertellen in principe het verhaal, dus ik vond het niet nodig er tekst bij te -5* Mijn opa was blind. Hij was nieuwsgierig hoe alles eruit zag. Ik was zijn ogen schrijven. Mijn zonen maakten de lay-out en vroegen mij wel een in leiding te schrijven. Dat heb ik dan toch gedaan." Met die inleiding komt de lezer onder andere te we ten hoe de liefde voor de natuur van Midavaine zich in die halve eeuw heeft ontwikkeld en hoe hij en Ellen begonnen met gidsen. Hij weet nog precies waar de fas cinatie voor de natuur ontstaan is. „Mijn vader nam me altijd mee om kastanjes te rapen en er pop petjes van te maken. En mijn opa was blind. Die bracht en haalde ik naar en van de blindeninrichting. Hij was nieuwsgierig hoe alles er buiten in de natuur uit zag. Hij vond het heel fijn als ik dat ver telde, ik was zijn ogen." Al jaren brengen Jan en Ellen Midavaine al hun opgedane kennis van de Schouwse natuur maar wat graag over aan hun gasten. „Men sen hebben niet veel tijd meer, maar gelukkig zijn er nog best lief hebbers. We nemen voor diverse natuurorganisaties vaak groepen mee op excursie, in 1991 haalde ik mijn IVN-diploma natuurgids. Ook verzorgen we al sinds 1993 cursussen aan de Zeeuwse Volks universiteit. Dit jaar de 48e." In het nieuwe boek dat in een oplage van duizend stuks gemaakt is, zijn ook zes nieuwe fietsroutes opgenomen. Deze voeren niet al leen over Schouwen-Duiveland, maar ook naar Walcheren en de Bevelanden. Midavaine en zijn vrouw hebben ze allemaal zelf ge reden. Dat doen ze sowieso met de fietsroutes die ze samenstellen voor de speciale themaboekjes die verkocht worden bij het Trampoli necentrum in Westenschouwen. Ze zien er wellicht wat ouderwets uit, toch vinden de boekjes gretig aftrek bij de bezoekers. Door de ja ren heen heeft het stel er al zo'n 20.000 van verkocht. Wat zijn eigen favoriete route is? „Op dit moment van het jaar rijd ik graag de route over de Ooster- scheldekering naar de kop van Noord-Beveland over de Veerse- dam en over de kop van Walche ren. Het zit er nu bomvol met nachtegalen. Heel mooi om die te horen. Maar ook over de dijk langs de Oosterschelde naar Zierikzee fietsen doe ik graag. Het licht is al tijd anders. En wat denk je van Zierikzee naar Brouwershaven over de Schouwsedijk? Daar rijd je heerlijk autovrij." Het fotoboek Te Gast op Schou wen is tot stand gekomen zonder subsidie en met behulp van di verse ondernemers. Op dit moment van het jaar fiets ik graag over de Oosterscheldekering Het nieuwe sportcentrum, een nieuwe woonwijk en nu ook nog een nieuwe boerderij. Daardoor rijdt er steeds meer verkeer over de Lange Blokweg en daar heb ik last van. Dat is in het kort het be zwaar dat een bewoner van de Lange Blokweg in Zierikzee heeft aangetekend bij de Raad van State. Het boerenbedrijf komt van de Platteweg en moest daar weg van wege de ontwikkeling van bedrij venterrein Business Park. Boerde rij en schuur zijn inmiddels ge sloopt. De landbouwer mag van de gemeente zijn bedrijf voortzetten aan de Kadeweg. Tegen de daarvoor benodigde wijziging van het bestemmings plan maakt de bewoner bezwaar. Door de ontwikkelingen de laatste jaren is er veel meer verkeer geko men op de Lange Blokweg, meldt hij, en dat wordt met de komst van het boerenbedrijf nog erger. Het nabij zijn huis gelegen var kensbedrijf laat 's nachts vracht auto's rijden en die geven ook overlast. Ondanks het steeds in tensiever gebruik is aan het weg dek niets gedaan, oppert de be zwaarmaker. Hij heeft trillingson- derzoek laten doen en dat beves tigt zijn vermoedens. Overdag, 's avonds en 's nachts worden streef waarden overschreden. IN DE REGIO Kunstroute Havenkwartier Gezelligheids ochtend bij De Wieken Koppelklaver- jastoernooi MIJN DORP, MIJN STAD Zaterdag Zondag zaterdag 6 mei 2017 SD De Boswachterij en de Zeepeduinen in beeld Mariska den Hartog Westenschouwen Jan Midavaine met zijn nieuwe fotoboek, foto dirk--jan gjeltema -Jan Midavaine -Jan Midavaine Het 32 pagina's tellende boek kost 8,95 euro en is onder andere te koop bij Bakkerij Sonnemans, Kampeershop Blom, Paviljoen Duinzigt, Grand Hotel Ter Duin, 't Klimbos, de Kleine Stern, Cam ping de Meypacht, Pizzeria di Fi- renze, de Drukkerij in Middelburg en Fietsoutlet in Zierikzee. Een bewoner van de Lange Blokweg in Zierikzee verzet zich tegen de verplaatsing van een boerderij. Hij vreest nog meer verkeer voor zijn deur. Ton van den Nouweland Zierikzee ZIERIKZEE De Kunstroute Ha venkwartier vindt zondag plaats in Zierikzee. Deelne mers openen hun deuren van 13.00 uur tot en met 17.00 uur. Deelnemende locaties aan de Kunstroute Haven kwartier zijn: Odd Fellows van de He- renloge Luctor et Emergo, Sint Do- musstraat 51-53, Schilderclub Tus sen de Havens, Sint Domusstraat 51-53, Galerie BuB-Art, Sint Domusstraat 58, Atelier Drukkun sten, Sint Jacobs- straat 1, Het Pad- denhuys, Korte Groendal 13 en het Cameramuseum, Visstraat 12. ZIERIKZEE Eilandzorg locatie De Wieken in Zierik zee houdt woens dag een gezellig heidsochtend voor bewoners en buurt genoten. De koffie- morgen begint om 10.00 uur. BURGH-HAAM- STEDE Klaverjasvereniging Haamstede houdt zaterdag 13 mei een open koppel- klaverjastoernooi in Dorpshuis De Schutse in Burgh- Haamstede. Het toernooi begint om 20.00 uur. Meedoen kost 6 euro. Opgeven kan tot en met donderdag 11 mei via 0111-651401 of een mail naar cregenboog@zee- landnet.nl. BURGH-HAAMSTEDE In de Noordstraat en op de Ring in Burgh-Haamstede werd gisteren een drukbezochte Bevrij- dingsmarkt gehouden. De Amsterdamse handelaar in op blaasbare 'sitsakke' deed goede zaken en het was ook druk bij de kraam met sjaaltjes en hoofddoeken. Standwerkers zorgden voor sfeer en het aanbod was soms bijzonder te noemen. Zo werden houten geweertjes verkocht waarmee je met behulp van een dikke elastiek een katapult kan maken. Ook speciaal was de kraam, helemaal gevuld met chocozoenen in alle kleuren. Van de vrouw achter de kraam mocht je ook gewoon negerzoen zeggen. Met Hemelvaart is er weer een markt in Haamstede, foto dirk jan gjeltema BURGH-HAAM- STEDE Brasserie Duinpan bij Duinen van Haamstede, 14.00 uur: Optreden kwar tet klarinet; Burghse Schoole, 13.00-16.00 uur: Ex positie 25 jaar museum en Wind kracht; Parkeer plaats Groene Duin, 20.00 uur: Excursie Damherten Speu ren; ELLEMEET Dorpshuis, 20.00 uur: Speeddaten; NIEUWERKERK Steenzwaenshof, 10.00-15.00 uur: Rommelmarkt; OUWERKERK Watersnoodmu seum, 10.00-17.00 uur: Fotoexpositie Jakarta, de mensen achter de zeemuur; RENESSE Centrum, 10.00- 17.00 uur: Nauti sche markt; Dorps huis, 13.30 uur: Dirk Scheele; ZIERIKZEE Cameramuseum, 13.00-17.00 uur: Openstelling mu seum; FiZi, 20.00 uur: Het Verlangen; Gravensteen, 14.30- 15.30 uur: Rondlei ding in het Graven steen; Korenmolen de Hoop, 09.00- 12.00 uur: Bezoek de molen; ZONNEMAIRE Dorp, vanaf 09.30 uur: Harmoniever eniging Nut Uit spanning haalt oud papier op; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 11.00 en 13.30 uur: Familie- rondvaart Ooster schelde; Plompe Toren, 12.00 uur: Start wandeling Zilte Zaligheden; DREISCHOR Streek- en land bouwmuseum Goe- manszorg, 11.00- 17.00 uur: Wissel tentoonstelling Aardappel; KERKWERVE De Schouwse Schatkamer, Slik- weg 6,14.00-16.30 uur: Excursie Schouwse Schat kamers; ZIERIKZEE FiZi, 20.00 uur: Corn Island. BEVRIJDINGSMARKT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 174