FINANCIEREN Alternatieve financiering is niet meer weg te denken. De Rabobank speelt daar op in met de nieuwe dienst Rabo&Co, het bij elkaar brengen van ondernemers en vermogende klanten. De bank vult zijn rol als bedrijfsadviseur actief in. 'Ondernemers kijken nu weer vooruit' 'Een kleine investering kan al in een uur' Marcel Gerritsen, directeur zakelijk financieren bij de Rabobank, wil één misverstand met een wegnemen. Dat Nederlandse banken minder geld uitlenen, klopt niet. „Banken hebben ongeveer 426 miljard euro aan kredieten uitstaan. Dat bedrag is in de loop der jaren nauwelijks veranderd." Alternatieve financie- ringsvormen als crowdfunding winnen wel snel aan populariteit. „Maar dat gaat om pakweg 800 miljoen euro." Sinds de financiële crisis zijn de regels voor banken volgens Ger ritsen flink aangescherpt. Tegen over uitstaande kredieten moet op de balans van een bank veel meer eigen vermogen staan. Daarom hebben banken belang bij alternatieve financiering. „Het mooie daarvan is dat klan ten meer opties hebben", zegt Gerritsen. „Tegelijkertijd is het minder overzichtelijk geworden." Dat terwijl ondernemers eigenlijk niets liever willen dan onestop- shopping, zegt Gerritsens collega Eric Saris, directeur bedrijven. „Ondernemers willen niet bezig zijn met financiering, maar met het succes van hun bedrijf." Volgens Saris zijn veel onderne mers de afgelopen jaren bezig geweest om hun financiën weer op orde te krijgen. „De meesten hebben dat nu achter de rug. Ze hebben geld op hun spaarreke ning staan en kijken vooruit. Er moeten weer investeringsbeslis singen genomen worden." Waar ze vroeger langs hun accountant en bank gingen om hun plannen door te nemen en financiering te regelen, hebben velen nu het idee dat ze niet meer bij een bank hoeven aan te kloppen. Rabobank heeft een sterke positie in de financiering van mkb- bedrijven. „We zetten er op in dat ondernemers met ons in contact zijn om hun plannen te realise ren", zegt Saris. De belangrijkste alternatieve financieringsbron naast bancair krediet wordt sinds jaar en dag gevormd door venturecapital- fondsen en beleggers. Die hebben tegenwoordig respectievelijk 165 en 326 miljoen in mkb-bedrijven gestoken. Daarnaast is een com pleet nieuwe bedrijfstak ont staan: crowdfunding, geld dat wordt opgehaald bij grote aantal len particulieren. Op die manier is in 2016 al voor 141 miljoen in bedrijven geïnvesteerd. Vrijwel alle Nederlandse groot banken volgen deze ontwikkelin gen. Rabobank werkt nauw samen met vijf verschillende crowdfundingplatforms voor in- vesteringsaanvragen die kunnen oplopen tot 2,5 miljoen. Zo kan de financiering voor een onderne- mer bancair worden ingevuld in samenwerking met crowdfun- dingoplossingen. „Die samenwer king is uiteraard bedoeld om deze vorm van financiering aantrekke lijker te maken voor onze klan ten", zegt Saris. „Ondernemers hebben er een hekel aan om voor elke nieuwe vorm van financie ring nieuwe formulieren in te vullen. Helaas hebben al die plat forms en de banken nog verschil lende procedures. Dat proberen we te stroomlijnen." Alternatieve financiering is niet alleen een extra optie voor onder nemers geworden, ze biedt banken ook de ruimte klanten te helpen. Daarom zoeken banken nog meer mogelijkheden. Deze maand begint de Rabobank met een nieuwe oplossing die de laat ste maanden is getest: Rabo&Co. Dit is een manier voor onder nemers om geld aan te trekken waarbij vermogende particuliere klanten als investeerder optre den. Op het platform Rabo&Co ontmoeten zij elkaar. „Dat heeft drie voordelen", zegt Gerritsen. „Mensen met vermogen krijgen een nieuwe investeringsmogelijk heid, wij kunnen meer onderne mers helpen aan een financiering zonder dat dat op onze balans drukt, en ondernemers krijgen korting op de financiering. Bovendien kunnen ze gebruik maken van de kennis van die investeerders, die vaak ook ondernemer zijn." Voor zover Gerritsen en Saris weten, doet geen enkele andere Europese bank dit. „Eigenlijk past dit, geld bijeenbrengen uit ons netwerk, precies bij onze coöperatieve rechtsvorm en onze ontstaansgeschiedenis", aldus Saris. Volgens Saris begint het vertrou wen in banken weer te groeien. „Als mensen goede plannen heb ben, willen we die graag financie ren. We helpen ze ook graag hun plannen te verbeteren", zegt Gerritsen. Saris: „We zien wel vaak dat ze snel willen gaan. Te snel. Doe het in kleinere stapjes, adviseren wij. Investeren hoeft niet in big leaps. Denk eraan dat je businessmodel schaalbaar is, dat je kunt opscha- len als het werkt, maar ook dat je kunt stoppen als dat niet zo is. Als je ineens in een heel groot pand trekt of als je een bedrijf overneemt dat net zo groot is als jezelf, kun je niet meer terug. Besef hoe de nieuwe wereld in elkaar zit. Commercieel vastgoed, bijvoorbeeld, zal altijd blijven bestaan, maar wat is het effect van thuiswerken, van de groei van het aantal zzp'ers? Welk con cept heb je? Bij dergelijke finan- cieringsvragen willen wij ondernemers graag helpen. Wij zijn een enabler van groei." De belangrijkste rol die banken spelen, blijft helpen met financie ring. Voor continuïteit, groei en investeringen in nieuwe bedrijfs middelen, zoals een nieuwe bus of uitbreiding van een pand, moe ten ondernemers bij een bank aankloppen. Om ondernemers ter wille te zijn, heeft de Rabobank sterk in snelheid geïnvesteerd. „Een investering in een nieuwe bedrijfsbus kan in een uur gere geld worden", zegt Gerritsen. „Grotere investeringen kunnen in een dag. Wie 's ochtends belt, kan de volgende dag aan tafel met een adviseur, die dan ook meteen 'ja' kan zeggen." Saris knikt: „Bij grotere investeringen willen we mensen wel in de ogen kijken." o tekst RENÉ BOGAARTS foto's ROLAND J. REINDERS Hoe uw onderneming op verschillende manieren aan geld kan komen. Ondernemers koppelen aan vermogende laanten Eric Saris Marcel Gerritsen GO 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 158