ONDERZOEK Er is weer optimisme 371.000 STAAT VAN HETMKB „Na een moeilijke tijd voor het mkb is er nu weer omzetgroei. Alleen al in de detailhandel moesten er in de periode 2010- 2015 ongeveer 55.000 mensen op zoek naar een nieuwe baan. Sinds vorig jaar trekt dat weer bij, maar er is nog veel werk aan de winkel om de kansen echt te kunnen verzilveren." „Dat er ook in moeilijke omstan digheden kansen zijn voor groei. Ondanks geruchtmakende fail lissementen van ketens als V&D, Mexx, Schoenenreus en de Free Record Shop verdween de afge lopen jaren 'slechts' 3 procent van alle retailbanen: 11.000 van de 371.000 voltijdbanen (fte of vte). Dat komt doordat bij andere bedrijven, starters en groeiers, er veel banen bij kwa men. Tegenover de 55.000 ont- slagen staan 44.000 nieuwe banen. In de iet verdwenen 25.000 banen, maar er kwamen 45.000 nieuwe bij. Er is dus wel degelijk groei." „Het aantal snellere doorgroei ers blijft achter bij de verwach tingen, positieve uitzonderingen als bol.com, Coolblue en Rituals daargelaten. Circa 80 procent van de mkb-bedrijven groeit niet of nauwelijks of krimpt zelfs. Gevaarlijk, want in de dynami sche economie van tegenwoor dig kan stilstand snel omslaan in achteruitgang - of zelfs ondergang." „Daar valt vooral op dat we in Nederland niet zo veel scale-ups hebben - bedrijven die door groeien tot meer dan 50 mede werkers en écht aan de slag kunnen met R&D, internationa lisatie en verdere banengroei. Europees gezien zitten we in de middenmoot. Jammer, want een goede mix van start-ups, groei ers en doorgroeiers is belangrijk voor een gezonde economie." „Veel. Volg continu de trends en ontwikkelingen in uw branche. Durf te sparren met collega ondernemers en te leren van een ander. Denk daarbij ook aan coaching, bijvoorbeeld via NLGroeit en Qredits. Blijf leren. Zorg dat u uw mensen en uzelf continu bijschoolt op nieuwe ontwikkelingen. Laat u bij het zoeken naar financiering niet ontmoedigen als de bank de hand op de knip houdt. Kijk ook naar andere mogelijkheden en laat u goed adviseren." „Maak van groei en verandering uw mindset. Alleen dan kunt u DE STAAT groei ook echt bereiken. Durf internationaal te denken en te doen. Dat geldt zeker voor on dernemers met een schaalbaar businessmodel. In de internatio nale markt van nu moet u zich zelf niet beperken tot de eigen landsgrenzen. Wie écht groot wil worden, moet Europees denken." „Jazeker! Nederland bruist van de ondernemende energie. Maar liefst 500.000 voltijd banen, 20 procent van alle mkb-banen, zit bij bedrijven die nog geen vijf jaar bestaan. Dat duidt op dyna miek, nieuwe bedrijven en veel nieuwe energie en ideeën." o -24.000 +17.000 +28.000 -20.500 tekst LEONARD VAN DEN BERG Hoe staat ondernemend Nederland ervoor? Het mkb heeft een nieuwe barometer: de Staat van het MKB. Occo Roelofsen, een van de samenstellers, deelt de belangrijkste bevindingen. „De detailhandel en het kleinbedrijf hebben harde klappen gehad. Maar er gebeurt ook heel veel goeds." Wat zeggen de cijfers? Wat valt er mee? VTE banen totaal begin 201 VTEFTE Wat valt er tegen? En in het middenbedrijf? Wat kunnen mkb-ondernemers daar zelf aan doen? Wat is de belangrijkste les? Dus toch positief? Occo Roelofsen is lid van het Comité voor Ondernemerschap en Financiering en senior partner bij adviesbureau McKinsey. Het doorlopende onderzoek Staat van het MKB is een barometer van het mkb in Nederland, die eind 2016 voor het eerst verscheen. Het is een initiatief van het Comité voor Ondernemerschap en Financiering en het ministerie van EZ, samen met het CBS. Door economische cijfers uit vele bronnen te combineren met signalen uit het veld brengt het de laatste trends scherp in beeld, staatvanhetmkb.nl banen door opheffingen banen bij starters,!- banen bij bedrijven met omzetgroe banen bij bedrijven met omzetdaling v a over dynamie nen totaal 15 In de detailhandel gingen niet alleen banen verloren, er kwamen ook banen bij. GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 156