PERSONEEL Maak je mensen duurzaam inzetbaar Steeds meer werkgevers nemen maatregelen om hun werknemers vitaal en productief te houden, zegt Louis Peters van MKB-Nederland. 'Onvoorspelbaarheid van markten vraagt om een bredere blikr Als de medewerkers vitaal, flexibel en up-to- date, zijn de ondernemingen dat ook. Daar ligt de meerwaarde. „Een belangrijke rol is weggelegd voor mobiliteit: het vermogen om binnen organisaties meerdere rollen te kun nen hebben", zegt Louis Peters, senior project leider bij MKB-Nederland. „Mensen staan dan ook steviger op de arbeidsmarkt wanneer de situatie zich toch aandient dat zij het bedrijf moeten verlaten." Demografische verschuivingen leiden tot extra uitdagingen. Door ontgroening stromen minder jonge mensen in op de arbeidsmarkt en ontstaat er schaarste in bepaalde vakgebie den. Tegelijkertijd werken ouderen langer door. „Dat regelingen als de VUT en het prepensi oen zouden verdwijnen, is lang geleden al aangekondigd, maar de effecten ervan worden nu pas echt zichtbaar", aldus Peters. „Net als de gevolgen van de AOW-leeftijd die opschuift. Er zijn mensen die vijfjaar langer moeten doorwerken dan een collega die een halfjaar geleden wegging. Dat geeft een heel ander perspectief, waaraan je als ondernemer aandacht moet besteden." De toenemende dynamiek in het bedrijfsleven is eveneens van invloed. Kort gesteld: met één vak kom je er niet tot aan je pensioen. De onvoorspelbaarheid van markten vraagt om een bredere blik en om ontwikkeling. „Vakmensen bijvoorbeeld, moeten een stuk communicatiever en commerciëler zijn dan voorheen. Ze hebben meer contact met klan ten en leveranciers. Hierdoor moeten zij meer kennis hebben en kunnen plannen en afstem men met verschillende partijen. Anders ge zegd: beter en sneller metselen is niet meer het enige ontwikkelperspectief voor een metselaar." Een verschil met enige jaren geleden is ook dat de aandacht verschuift van het louter terugdringen van verzuim naar de focus op gezondheid en vitaliteit. Peters ziet groeiende aandacht voor gezond eten, bewegen en tijdige preventiemaatregelen binnen bedrijven. Dat werpt een vraag op die al jaren voer is voor discussie: mag je je als ondernemer bemoeien met de leefstijl van je medewer kers? „Steeds meer ondernemers vinden van wel. Maar zij zijn er wel voorzichtig mee. Zeker wanneer het om niet werkgerelateerde zaken gaat. Veelal vinden zij dat je werkne mers faciliteiten moet bieden, maar dat het initiatief om daar gebruik van te maken van de werknemers zelf moet komen. En dat gaat weieens langs elkaar heen. Werknemers weten vaak niet dat hun werkgever open staat voor verandering." Transitie Daarmee rijst de vraag welke mogelijkheden er zijn. Peters ziet in de praktijk dat bedrijven die succesvol zijn in duurzame inzetbaarheid zich veelal via Lean- en Agile-achtige metho den ontwikkelen. Werknemers leren samen met het bedrijf en passen nieuwe werkwijzen meteen toe op de werkvloer. „Vaak zie je dat processen zijn opgeknipt in kleinere delen, waarin veel zelfsturing is en mensen rouleren over verschillende functies." Dat dit voornamelijk geschikt is voor bedrij ven met jonge, hoogopgeleide mensen, is een misvatting, meent Peters. „Ik zie steeds meer organisaties met laaggeschoolde medewerkers een transitie doormaken." Niet in de laatste plaats door mensen zelf de vraag te stellen hoe processen beter kunnen. Daarmee ont staat verandering van onderaf, die zich wor telt in het bedrijf. „Duurzame inzetbaarheid mag niet iets zijn watje ernaast doet. Een on derneming heeft onder houd nodig en moet doorontwikkelen. Dat gaat hand in hand met men sen: de markt verandert, het bedrijf verandert en dus moeten je mensen ook ver anderen." o Waarom het belangrijk is in je medewerkers te investeren. 20 I DE ONDERNEMER I ZATERDAG 6 MEI 2017 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 143