Noord-Kora: CIA plant moord op Kim Jong-un Vrouw krijgt 110 miljoen na gebruik van talkpoeder 13 Het is hier een teringzooi. Maar het is wel mijn teringzooi aan de stadsvernieuwing, die aan deze kant van de Maas evenveel his torie deed verdwijnen als het bom bardement aan de overkant. De Wil- helminakerk verdween, net als café De Keijzer. Wie door de straat loopt, moet goed zoeken om nog sporen van die tijd te vinden. Op het pleintje waar de oprichters van Feyenoord op 19 juli 1908 tegen een leren bal trap ten, hangt nu een streng blauw bord: Verboden te voetballen. Supporters verhuisden naar plaat sen als Barendrecht en Spijkenisse, de nieuwe bewoners hadden niets met de club. Ook de Feyenoordkroe- gen, die vooral in de jaren 60 en 70 het gezicht van de straat bepaalden, verdwenen. Het roemruchte café De Ketel hield het nog lang vol, dankzij de overname door twee Turkse broers, maar die bleken duistere plannen te hebben: De Ketel groeide uit tot een spil in de Rotterdamse cokehandel, de Turkse broers kregen in 2013 zes en acht jaar cel. John Blom bleef de straat trouw. Hij zag de buurt veranderen. Nu is zijn zaak de enige Feyenoordkroeg die de straat nog telt. „De mensen met wie ik ben opgegroeid, zijn allemaal ver huisd. Ze gaan nog naar de Kuip, maar hier zie je ze niet meer." En toch. Op een pleintje achter de straat loopt een groep kinderen fana tiek te voetballen. Een achtergelaten winkelwagentje fungeert als doel. Of ze iets met Feyenoord hebben? „Tuurlijk", zegt de beste van het stel, Zakaria (9). „We worden kampioen, let maar op." Even verderop praten we met rap per Tarik, 18 jaar oud, maar in de Oranjeboomstraat al net zo beroemd als Gerard Kerkum zestig jaar gele den. Zijn video's worden op YouTube massaal bekeken, soms meer dan een miljoen keer. In de clips rapt hij, ge kleed in Feyenoordshirt, over het rauwe leven in Rotterdam-Zuid. Dat Turken niks met Feyenoord hebben? Onzin. „Ik ben trots op Feyenoord", zegt hij fel. „Ik draag die kleren niet voor niks. Ik woon al 18 jaar in de Oranjeboomstraat. Feyenoord staat voor waar ik vandaan kom." Allochtone jongens Nee, de Oranjeboomstraat hangt niet vol met Feyenoordvlaggen, en op de auto's zitten geen Feyenoordstickers. Maar in de straat ontwikkelt zich wel degelijk een nieuw Feyenoordgevoel, zegt ook kroegbaas John Blom. Als Feyenoord speelt, komen jongeren van alle achtergronden in zijn kroeg kijken. „Daar ben ik trots op. Een groep Albanese jongens uit de straat kwam steeds vaker Feyenoord kijken, nu hebben ze een seizoenkaart." Oud-bewoner Gerard Kerkum, nog elke wedstrijd aanwezig in de Kuip, valt het ook op: steeds vaker ziet hij jonge, allochtone jongens in het sta dion. „Het begint te komen. Mis schien doordat ons elftal tegenwoor dig ook zo multicultureel is. Die jon gens herkennen zich natuurlijk eer der in El Ahmadi of Vilhena." John Blom wil de zaken niet mooier maken dan ze zijn: de Oran- jeboomstraat wordt nooit meer wat ie was. De werkloosheid is hoog, het vuil ligt op straat. Waar vroeger mooie winkels stonden, zitten nu een coffeeshop, een seksbios en een belwinkel. „Maar we komen er wel uit samen. Mijn eigen schoonzoon is een Marokkaan, die gaat altijd met me mee naar de Kuip. Mooi toch?" Weg uit de Oranjeboomstraat: John peinst er niet over. „Ik weet ook wel dat ik niet in Wassenaar woon. Gisteren zag ik nog een meisje met een baby op haar arm een coffeeshop binnenlopen. Dan denk ik wel even: wat is dit voor teringzooi? Maar het is wel mijn teringzooi. Mijn hele ge schiedenis ligt hier. En die van Feyenoord ook. En daar ben ik ver domme trots op." PYONGYANG Noord-Korea be schuldigt de Amerikaanse in lichtingendienst CIA ervan een complot met Zuid-Korea te hebben gesmeed om de Noord- Koreaanse leider Kim Jong-un te vermoorden met een biolo gisch wapen. Het ministerie van Buiten landse Zaken van Noord-Korea bracht de onthulling gisteren naar buiten in een verklaring: „De laaghartige poging van 's werelds grootste imperialis ten samen met de terroristen uit het zuiden om het superieure leiderschap van de volksrepu bliek te ondermijnen, is op een mislukking uitgelopen en zal grote gevolgen hebben." De VS en Zuid-Korea hebben niet ge reageerd op de beschuldiging. Volgens Noord-Korea zou een plan zijn gesmeed om een met 40.000 dollar omgekochte per soon met de naam Kim een aan slag te laten plegen. Deze man zou al in 2014 door geheim agenten zijn gerekruteerd. Hij zou toen in Rusland als gastar beider in de houtindustrie heb ben gewerkt. Via een satelliet ontvanger zou hij vorig jaar di verse keren instructies hebben gekregen. De aanslag had moeten plaatsvinden tijdens de jaar lijkse militaire parade vorige maand in Pyongyang. Het com muniqué suggereert dat Noord- Korea de vermeende aanslag pleger heeft opgepakt, maar over het lot van de man is niets bekendgemaakt. Lois Slemp (62) kreeg in 2012 de diagnose eierstokkanker. De ziekte is inmiddels uitgezaaid naar haar lever. Volgens de advocaten van de vrouw is er wetenschappelijk be wijs dat de kanker te wijten is aan het talkpoeder. Ze is de vierde persoon die suc cesvol procedeerde tegen het be drijf dat het poeder produceert en op de markt brengt. In februari 2016 moest Johnson Johnson nog 72 miljoen dollar betalen aan de familie van Jacqueline Fox. De 62-jarige vrouw overleed aan eier stokkanker en gooide sinds haar tienerjaren bijna elke dag baby poeder op haar onderbroek. Eerder werden al bedragen van 70 en 55 miljoen dollar betaald aan de andere slachtoffers. In totaal hebben 2.000 vrouwen een zaak aangespannen en is Johnson Johnson al veroordeeld tot het betalen van omgerekend 280 miljoen euro aan schadever goedingen. Volgens het bedrijf wordt 70 procent van het verkochte baby poeder gebruikt door volwasse nen. Het wordt toegepast om aller lei kwalen te bestrijden, zoals zwe ten, jeuk, uitslag en nare geurtjes. Johnson Johnson gaat net als bij eerdere zaken in beroep tegen de toegekende schadevergoeding. Het bedrijf vertrouwt op eigen on derzoek, waaruit zou blijken dat het poeder niet kankerverwek kend is, en ontkent dat het consu menten had moeten waarschu wen. „We leven mee met iedereen die eierstokkanker heeft", laat de firma weten in een verklaring. Talkpoeder staat op de lijst van mogelijke kankerverwekkende stoffen van het IARC (Internatio nal Agency for Research on Can cer). Maar het agentschap stelt te vens dat de meeste studies die een mogelijk verband aanwijzen geba seerd zijn op het type talkpoeder dat voor de jaren 70 werd gebruikt. Dat type bevatte geringe hoeveel heden asbest. zaterdag 6 mei 2017 GO —John Blom Een ernstig zieke vrouw uit de Amerikaanse staat Missouri heeft van de rechter een scha devergoeding van 110 miljoen dollar toegewezen gekregen. De jury achtte het aannemelijk dat de vrouw kanker opliep door jarenlang gebruik van talk poeder van het merk Johnson Johnson. Elisa Heisen Jefferson City A Op het pleintje wordt nog steeds gevoetbald. Kroegbaas John Blom en zijn kleinzoon Samih. Voor rapper Tarik staat Feyen oord voor waar hij vandaan komt. T In Café Nieuw Feijenoord kun je niet om de club heen. FOTO'S SANNE DONDERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13