Politie plaatst hekken rond stadion Woudestein 12 TERUG NAAR DE OORSPRONG DE ORANJEBOOMSTRAAT Feyenoord is op weg naar de Coolsingel. Maar de wieg van de club stond een paar kilometer verderop, in de Oranjeboomstraat. We gaan op zoek naar het ware Feyenoordgevoel. Fietscruise Fietscruise Rijn en Moezel wakker ligt van het naderende kam pioenschap. Die niet eet als Feyen oord verliest, en die steevast 'die gas ten' zegt als hij Ajax bedoelt. Sinds die eerste keer in 1969 miste hij zel den een thuiswedstrijd, en lange tijd ook geen uitwedstrijd. Tot hij negen jaar geleden zijn baan als vrachtwa genchauffeur opzegde en dit café overnam. „Mooi leven, hoor. Alleen kan ik niet meer naar de uitwedstrij den, want dan moet ik hier zijn. Dat doet nog steeds pijn." We zijn hier niet zomaar in een Feyenoordkroeg, zegt Blom - en zo is het. Want dichter bij de ziel van de club kun je niet komen. 100 meter verderop, voor de deur van de Wil- helminakerk, bedachten op 19 juli 1908 drie jongens tijdens een potje voetbal dat ze hun eigen vereniging wilden beginnen. Ze wandelden naar het aanpalende café De Keijzer en be sloten officieel tot de oprichting van Wilhelmina, voorloper van wat later Feyenoord zou gaan heten. Het buurtclubje groeide uit tot de grootste club van de stad, misschien wel van het land. En de Oranjeboom straat bleef de levensader. Wie er ge boren werd, was automatisch fan. En soms ook speler. Zoals Gerard Ker- kum, die het in de jaren 50 en 60 zou schoppen tot 349 wedstrijden in het eerste elftal, en later nog jarenlang voorzitter was. „Een hele mooie, fat soenlijke straat", vertelt Kerkum (85). „Als Feyenoord speelde, liepen de mensen tien rijen dik door de straat. Allemaal naar het stadion." Verandering Kerkum ziet het allemaal nog voor zich. Maar in de Oranjeboomstraat zien ze hem niet meer. Hij voelt zich er niet meer thuis. „Ik heb er niks meer te zoeken, meneer. Een paar jaar geleden moest ik er toevallig zijn: ik kende 'm niet meer terug." De Oranjeboomstraat, wil Kerkum maar zeggen, is de Oranjeboomstraat niet meer. In de jaren 70 begon de verandering met de komst van de eerste Turkse gastarbeiders, en de sloop van delen van de wijk. Com plete huizenblokken vielen ten prooi Als kroegbaas John Blom zijn ogen dicht doet, ziet hij de Oranjeboomstraat van vroeger weer voor zich. Vrolijke mensen, nette win kels, cafés vol Feyenoordfans. „God verdomme, wat een mooi gezicht was dat", zegt Blom. „Een uur voor de wedstrijd liepen alle kroegen leeg, dan wandelde de hele straat naar het stadion. Of je voor Feyenoord was, dat was niet eens een vraag." We zitten in zijn café Nieuw Feij- enoord, een donkere kroeg vol dart borden en Feyenoordspullen. Blom vertelt over zijn eerste wedstrijd in de Kuip, 1969, tegen Holland Sport. „Samen met m'n opa. Het werd 6-0, maar dat was het niet. Het was dat stadion.Hij tilt z'n rechterarm op. „Hier, kijk. Kippenvel. Vijftig jaar la ter en ik krijg 't er nog koud van." Blom is zo'n man die al weken www.dejongintra.nl/fiets a® Reissom exd. 19,50 reserveringskosten ROTTERDAM Rond het stadion van Excelsior in Rotterdam wordt dit weekend een extra omheining geplaatst met containers en hek ken. De politie wil zo de drukte rond Woudestein beter in de hand houden. De extra ring maakt deel uit van een groot aantal veiligheidsmaat regelen die politie, voetbalclubs en gemeente nemen voor de kampi oenswedstrijd van Feyenoord, zegt korpschef Frank Paauw van Rot terdam. Het stadion van Excelsior zit morgen bomvol met Feyenoord- supporters. Bij Excelsior kunnen supporters makkelijk het veld op komen. „Woudestein is het klein ste stadion van de eredivisie, dat is sowieso al een uitdaging. Ons eer ste doel is dat de wedstrijd gewoon kan worden uitgespeeld." Paauw verwacht dat Excelsior afdoende maatregelen treft tegen supporters die na afloop het veld op willen stormen. Het tweede doel van de politie is dat de bus van Feyenoord na afloop probleemloos naar De Kuip kan rijden, zodat de spelers daar de kampioensschaal kunnen ontvan gen. Paauw benadrukt dat de bus geen eretocht door de stad maakt. „Het moet vooral snel en veili", zegt Paauw. Bij De Kuip neemt de politie fy sieke maatregelen, zodat spelers veilig en in een vriendelijke sfeer het stadion in kunnen. De Kuip is volledig uitverkocht. De wedstrijd wordt daar op grote schermen uit gezonden. Op het Stadhuisplein in het centrum is dat ook het geval. Het plein is uitgeroepen tot evene mententerrein. Paauw verwacht dat het morgen en maandag een groot feest wordt. Burgemeester Aboutaleb heeft al laten weten dat als het morgen uit hand loopt, de huldiging maandag niet doorgaat. Alcohol Eerder deze week riep de burge meester Feyenoordsupporters op niet te veel alcohol te drinken, zo dat het eventuele kampioenschap voor jong en oud echt feestelijk kan verlopen. Aboutaleb is niet van plan om een alcoholverbod uit te vaardigen, zo liet hij weten. Vanuit het stadhuis is verder opgeroepen om vooral geen rug tassen te dragen tijdens de festivi teiten. Dit om het werk voor vei ligheidsmensen te vergemakkelij ken en eventuele paniek onder feestvierders te voorkomen. 7-daagse fietscruise zaterdag 6 mei 2017 Op zoek naar de ziel van Peter Groenendijk Rotterdam Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur en2.50 Calamiteitenfonds Heerlijk fietsen en tegelijkertijd genieten van de schitterende landschappen en interessante steden als Düsseldorf, Keulen, Bonn en Koblenz. Het kan allemaal tijdens deze prachtige fietscruise door het Rijn- en Moezeldal. Met deskundige fietsbegeleiders Fietsen op uw eigen fiets of op een huurfiets Verblijf op het gezellige hotelschip MPS Horizon o.b.v. volpension Reiscode: crcr4h9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12