IMPULSEN WVDO VOOR SUCCES In 20 jaar lieten lieten al Vrouw kan tekort aan technici oplossen Innoveren is te leren 'Staar je niet blind op de opleiding van een vrouw die solliciteert' PERSONEEL Ondernemers kunnen het tekort aan technisch personeel oplossen door bij vrouwen aan te kloppen, zegt Vivianne Bendermacher van Techionista, een plat form dat vrouwen enthousiast wil maken voor een toekomst in de techniek. Steeds meer vrouwen in Nederland kiezen voor een technische opleiding, maar vervol gens krijgt slechts een kwart van hen ook echt een technische job. Veel te weinig, vindt Vivanne Bendermacher van het platform Techionista. Ze vertelt dat Microsoft onlangs onderzoek heeft gedaan naar het onderwerp meisjes en techniek. „Daaruit komt naar voren dat Nederland op dit punt waanzinnig slecht scoort. Wij bungelen in Europa hele maal onderaan." Bendermacher vroeg aan wetenschappers en psychologen waar dat volgens hen aan ligt. „Ze zeiden allemaal dat wij in Nederland veel meer dan in andere Europese landen in stereotypen denken. Dat begint al vroeg, met speelgoed. Technisch speelgoed wordt door ons veel meer met jongens geassocieerd dan met meisjes. Topondernemer Janneke Niessen zei eens: 'Als je het niet kunt zien, kun je het ook niet worden.' Daarmee doelde ze op het gebrek aan vrouwelijke rolmodellen in de techniek." Vanwege het tekort aan technisch geschoold personeel hebben ondernemers er groot belang bij het tij te keren. „Alles wordt technologie. Dan kun je als werkgever wel bij mannen blijven leuren, maar die zijn op een gegeven moment gewoon op. Maar er zijn nog genoeg vrouwen. En die vrouwen gaan veel meer dan mannen hun huidige baan kwijt raken. De komende vijfjaar gaan in de facili taire en administratieve sector harde klappen vallen, en dat zijn nou net de sectoren waarin onevenredig veel vrouwen werken. Dus als zij hun plek op de arbeidsmarkt willen behou den, zullen zij moeten om- of bijscholen." Werkgevers zullen op hun beurt door iemands cv heen moeten prikken. „Staar je niet blind op de opleiding die een vrouwelijke sollicitant heeft gevolgd. Dat is conservatief. Prik door zo'n cv heen en kijk naar wat voor mens je voor je hebt. Welke vaardigheden heeft deze vrouw? Is ze eager to learnBedenk dat 65 procent van de kinderen die nu opgroeien, een baan zal krijgen die nu nog niet bestaat. Laat staan dat ze een opleiding voor die baan zullen volgen. Steeds meer mensen zullen als autodidact de arbeidsmarkt betreden." o O STRATEGIE Innovatie is een modewoord. Er zijn maar weinig bedrijfs- missies te vinden waarin het woord niet staat. In de praktijk blijkt de definitie van innovatie niet eenduidig. 'Het is een voortdurend proces met meer dere dimensies, dat nooit stil staat', zegt Edwin den Boer van BDO. De veranderingen in de wereld gaan snel. Radicale innovatie vindt vaak plaats buiten de eigen organisatie. Het is dus slim om verder te kijken dan uw eigen business. Edwin den Boer is als adviseur en partner werkzaam bij accountantsorganisatie BDO. Hij houdt zich bezig met herstructureringen en rende- mentsverbeteringstrajecten. „Innoveren gebeurt in vier di mensies. Allereerst op strategisch niveau. Het is belangrijk dat de onderneming een nieuwe manier van kijken en reageren op de externe omgeving ontwikkelt, waardoor de structuur en wijze van concurreren in uw bedrijfs tak fundamenteel wijzigt. Een recent voorbeeld is Picnic, de onlinesupermarkt die met lage prijzen en gratis bezorging de branche in verwarring brengt." Knoppen „Bij de tweede en derde dimensie gaat het om productinnovatie en procesinnovatie, die door de meeste ondernemers als innova tie worden herkend. De laatste is sociale innovatie. Die staat aan de basis van 60 procent van de 250.000 ondernemers Laat u inspireren op het gebied van 2jch inspireren tijdens de financieren, groei, team en marketing. Week yan de 0ndernemer 8 Bezoekers waarderen de WvdO met een ruime 8. techionista.com 6 I DE ONDERNEMER I ZATERDAG 6 MEI 2017 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 129