PEILT DE STEMMING buJdsi/ffjzjfj, fjJ ZEluS] as 72 EUWS 11 DEZE WEEK: ONDER JOURNALISTEN Steeds meer journalisten in Nederland worden ernstig bedreigd. Wat valt hier tegen te ondernemen? „Doe altijd aangifte." n Hilversum werd een Festival van het Vrije Woord gehouden. In de ruimtes van het Instituut voor Beeld en Geluid op het Mediapark kwamen journalisten, programma makers en belangstellenden samen om er te praten over, wel, het vrije woord. Dat staat onder druk. Wereld wijd. Kijk naar Turkije, onze NAVO- partner, waar journalisten massaal achter de tralies verdwijnen. Of Noord-Korea en Turkmenistan, waar dictators strijden om de discutabele eer het meest repressieve regime voor journalisten te hebben geves tigd. Zelfs de president van de groot ste democratie, de Verenigde Staten, is in oorlog met de pers. Volgens Free Press Unlimited is er een 'sluipende oorlog tegen de journalistiek gaande in de wereld'. Mij ging het om de situatie in Ne derland. Mede omdat ik meewerkte aan een onderzoek door de Leidse criminologe Marjolein Odekerken. Zij onderzocht geweld tegen en be dreigingen van Nederlandse journa listen. Professor Alex Brennink- meijer, voormalig nationaal ombuds man, presenteerde de bevindingen. De belangrijkste: 6i procent van de 638 ondervraagde journalisten heeft te maken met bedreigingen. De ernst ervan neem toe. De vraag dringt zich dan op: wat is een bedreiging? Toen Odekerken mij ondervroeg, kon ik putten uit een in middels rijk scala aan intimidaties en dreigementen. Bijna dagelijks word ik op sociale media door een hyperac tieve club extreemlinkse activisten een 'fascist' genoemd. Met grote ijver pluizen ze mijn stukken uit, op zoek naar hen onwelgevallige zinsnedes en zelfs woorden. Vervolgens eist een enkeling mijn ontslag. Bedreigend is dit niet. Intimide- rend is het soms - als ook lokale SP- politici en FNV-bestuurders zich mengen in dit agressieve koor en de stroom van scheldwoorden wel heel erg aanzwelt. Maar die bak verbale drek is vooral wat het is: vervelend. Dus was ik benieuwd te horen van Odekerken en Brenninkmeijer - plus een panel van bedreigde journalisten - hoe de beroepsgroep in het alge meen reageert. Wat blijkt: voor 38 procent zijn fysieke bedreigingen re den geweest om een lopend onder zoek af te breken. Dat is nogal wat in een land dat steevast figureert in de top 5 van de persvrijheidslijstjes. Heeft aangifte doen zin? Ja, is de er varing van Marcel Gelauff, hoofdre dacteur van de NOS. Hij deed aan gifte tegen een berucht lasteraar, die tot tien maanden werd veroordeeld wegens smaad. Andere journalisten hebben slechtere ervaringen. De aan giftes van Chris Klomp, die onder meer voor deze krant schrijft, ver dwenen in een la. Het is lastig een zaak rond te krijgen, erkent Bert Nieuwenhuizen, hoofdofficier van justitie in Den Haag. Hij noemt het voorbeeld van een verdachte die het dochtertje thuisbracht van iemand met wie hij een conflict had. „Hij zei: 'Ik zag haar alleen op straat lopen. Dat leek me niet veilig, dus besloot ik haar naar huis te brengen.' Zoiets is natuurlijk enorm bedreigend. We hebben vervolgd, maar dat is niet ge lukt. De rechter kan niet in de her senpan van die man kijken." Onderzoeksjournaliste Sanne Ter- lingen beschrijft hoe ze via juridische procedures wordt achtervolgd en op kosten gejaagd. „De eerste ronde van een kort geding kost al 30.000 euro en je krijgt maar een paar duizend te rug als je wint." Ze wordt (financieel) gesteund door haar opdrachtgevers, maar dit geldt lang niet voor alle journalisten - van wie er steeds meer als freelancer werken. Wat ze ook merkt: haar critici gaan achter haar bronnen aan. „Dat vind ik eigenlijk nog erger." Landverrader Al voor deze paneldiscussie waren tegenstanders van Mehmet Cerit er door Turkse media op gewezen dat hij zou spreken. Cerit staat bekend als een 'Gülenist', wat hem op grote problemen is komen te staan. „Alleen al mijn optreden hier wordt door Turkse media aangevoerd als bewijs dat ik een 'landverrader' ben. En dat wordt door Turkse Nederlanders op gepikt." Hij maakt zich zorgen over het lot van zijn ouders in Turkije. „Uiteindelijk ga je nadenken over wat je schrijft, omdat je de conse quenties moet durven incasseren." Dat is de essentie: hoeveel bedrei gingen en intimidaties kunnen jour nalisten aan? 74 procent van de on dervraagden meent dat journalisten als gevolg van bedreigingen terug houdender te werk gaan. Heikele thema's worden door een aantal liefst niet behandeld en als 'onveilig' be kend staande locaties worden geme den. Op dossiers als Rusland, Oe kraïne, Zwarte Piet en Israël wordt ronduit 'zelfcensuur' toegepast. Zijn er aanbevelingen? Ja, een har dere aanpak door politie en justitie. En mogelijk kunnen cursussen en trainingen ('conflicthantering') hel pen. „Doe altijd aangifte", luidt het dringende advies van Marcel Gelauff. 5 dagen Overijssel, Ootmarsum 499,- 10 dagen Drautal Karinthië 10 dagen Toscane: Florence, Pisa en Elba 10 dagen Tossa de Mar All-Inclusive 12 dagen Lago Maggiore en Toscane zaterdag 6 mei 2017 'Je schrijft niet meer vrijuit' mmii A. Een bijeenkomst waarop journalisten tips krijgen hoe ze kunnen overleven in oorlogsgebieden. Maar journalisten lig gen niet alleen in oor logsgebieden onder vuur, ook elders in de wereld. Zelfs in eigen land worden journalis ten bedreigd, bijvoor beeld via sociale media. FOTO MARCO OKHUIZEN Vertrekdata: 5 juni 10 juli 28 aug 18 sept 9 okt. 8-daagse stedenreis Berlijn, Dresden, Leipzig en Potsdam Vertrekdata: 22 mei 19 juni 17 juli 14 aug/11 sept etc. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. v.a. slechts Vertrekdata: 15 mei 3,10,17, 24 51 juli 7, IA, 21,28 aug etc. Vertrekdata: 15, 22, 29 mei 5,12,19 juni A, 11,18 sept etc. Vertrekdata: 15 mei 10 juli IA aug 18 sept etc. Brochure en (0318) 58 09 58 l,l MiUili oe ,nBen- www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v.ï&pers. /tamer excl. Calamiteitenfonds b reserveringskosten Vertrekdata: 20 mei 29 juli 12,26 aug/9,23 sept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11