Vrouwen roepen op tot advertentieboycot GeenStijl en Dumpert SPIDO 10 Geen enkele instantie weet of Johan van Laarhoven uit Thailand weg mag Donderdag is duidelijk of Johan van Laarhoven vanuit Thailand mag overkomen voor een getuigenverhoor in zijn procedure tegen de Nederlandse staat. De Tilburger zit in Bangkok een celstraf van 103 jaar uit. Frans van Laarhoven was opgeto gen toen de rechter-commissaris op 23 maart bepaalde dat zijn broer Jo han de kans moest krijgen om in Nederland te komen getuigen. Maar minder dan een week voor de deadline van 10 mei is de blijdschap van de Van Laarhovens vrijwel vol ledig afgekalfd en overheerst de twijfel: zal Thailand toestaan dat de gevangen coffeeshophouder uit Til burg op en neer naar zijn vaderland mag? In zijn beschikking van 23 maart maakte de Haagse rechter-commis saris Glass al duidelijk dat hij ern stig rekening hield met een weige ring van Thailand. Het Openbaar Ministerie heeft eerder geprobeerd om de Tilburger naar Nederland te halen voor het strafrechtelijk on derzoek. Dat weigerde Thailand. 'Bij het uitblijven van een schrif telijke beslissing van de Thaise au toriteiten' moet de Nederlandse staat in elk geval 'adequaat en con creet' verslag doen van de pogingen die ze heeft ondernomen om voor Van Laarhoven een retourtje Bang kok-Amsterdam te regelen, zo schreef hij. En op 10 mei wil hij hom of kuit hebben. Van Laarhoven, grondlegger van coffeeshopketen The Grass Com pany, werd op 10 november 2015 in Bangkok veroordeeld tot 103 jaar cel vanwege het witwassen van het geld dat hij met zijn Brabantse wietwinkels had verdiend. Net als zijn eveneens veroordeelde Thaise vrouw -Tukta- zit hij al sinds zijn arrestatie op 23 juli 2014 onder er barmelijke omstandigheden gevan- gen in Bangkok. In een civiele pro cedure probeert Van Laarhoven aan te tonen dat de Nederlandse staat verantwoordelijk is voor die drama tische wending in zijn leven. In die procedure mag Van Laarhoven in Nederland gehoord worden als ge tuige, oordeelde rechter-commissa ris Glass op 23 maart. Van Laarho ven vindt dat de Nederlandse staat de kat op het spek heeft gebonden door in 2014 een strafrechtelijk on derzoek naar hem te beginnen en de Thai om hulp te vragen. Justitie in Thailand begon daarop een éigen onderzoek tegen de Tilburger, waardoor hij langdurig in de cel be landde. Wat is er sindsdien gebeurd? Het Openbaar Ministerie in Breda, dat in 2014 herhaaldelijk in Thailand aanklopte voor hulp bij het eigen strafrechtelijk onderzoek naar Jo han van Laarhoven, zegt het niet te weten. Landsadvocaat Pels Rijeken doet er ook het zwijgen toe. Een woordvoerster verwijst naar het ministerie van Veiligheid en Justi tie (V&J). Mis. Verkeerde loket, zegt de persvoorlichter van V&J. „U moet bij Buitenlandse Zaken zijn." Daar licht woordvoerster Daphne Kerremans een tipje van de sluier. Op 26 april, ruim een maand na het verdict van rechter Glass, heeft de Nederlandse ambassade een zoge heten 'note verbale', een diploma tiek verzoek, afgeleverd bij het Thaise ministerie van Buitenlandse Zaken. Oké. Is er al antwoord van de Thai? Kerremans: „Wij zijn slechts de postbode. Voor die vraag moet u bij de rechtbank zijn". Bij de rechtbank in Den Haag gaat woordvoerster Janne Tuijnman op zoek naar het antwoord. Dat komt er. Dat wil zeggen: ze weet dat de Thai tot op heden niet hebben gereageerd op het diplomatieke kattenbelletje van 26 april. Voorals nog hangt er dikke mist tussen Den Haag en Bangkok. Gerard Spong, advocaat van Van Laarhoven, denkt dat de staat niet bereid is om de Tilburger te hel pen: „Iedereen speelt stommetje dus, ik krijg ook niks te horen. Het tekent de ijzige verhoudingen tus sen de staat en de verdediging van Van Laarhoven. Ik vertrouw nie mand meer in deze zaak. De staat weigert iedere medewerking aan de pogingen om de situatie van me neer Van Laarhoven te verbeteren." Van 13t25 VOOr 10,- Ga naar pzc.nl/voorjaarsuitjes In een pamflet nemen zij stelling in tegen onder meer het aan de 'virtuele schandpaal' nagelen van journalistes Loes Reijmer en Ro- sanne Hertzberger. De Volkskrant en NRC Handels blad publiceerden het pamflet gis teren op hun websites. Onder de ondertekenaars zijn presentatrice Eva Jinek, columnisten als Ro- sanne Hertzberger (NRC), actri ces Georgina Verbaan en Katja Schuurman, cabaretier Claudia de Breij en oud-GroenLinks-leider Femke Halsema. De makers van het pamflet vra gen zich hardop af waarom grote bedrijven als McDonald's, Jumbo, Coolblue en de Efteling adverte ren op de twee TMG-websites. „U kiest er ook voor om niet te adver teren op sites met porno of ex treem geweld. Waarom dan wel hierop? U betaalt mee aan de sala rissen van de meest invloedrijke internettrollen. Een site waar vrouwenvernedering en racisme de norm is, niet de uitzondering." De videosite Dumpert.nl, on derdeel van GeenStijl, grossiert in seksistische en racistische film pjes, volgens de makers van het pamflet. „Vrouwen worden geob jectiveerd, ingezet als decor, en het uiterlijk van elke vrouw die op Dumpert verschijnt wordt bege leid door 200 comments met het niveau van 'daar moet een piemel in'." GeenStijl plaatste afgelopen weekend een foto van Volkskrant- journaliste Reijmer met de vraag 'Zou u haar doen?' Haar collega Heieen Mees omschreef dat arti kel en de reacties daarop als 'on line verkrachting'. Geenstijl noemt de brief een 'bizarre op roep tot broodroof en censuur'. „Moeten GeenStijl en Dumpert kapot? Moet het pluriforme medi alandschap nog verder worden beknot?" Het ministerie van De fensie adverteert voorlopig niet meer op GeenStijl en Dumpert. zaterdag 6 mei 2017 PC Mag Tilburger met eeuw cel terug naar Nederland? René van der Lee Tilburg Ervaar één van de grootste havens ter wereld! Middenin het drukke verkeer van binnenvaart- en zeeschepen beleeft u een bijzondere rondvaart door één van de grootste zeehavens ter wereld. U ziet de indrukwekkende skyline met imposante gebouwen aan u voorbij glijden, gevolgd door een uniek uitzicht op werven, dokken en de hypermoderne overslag van duizenden containers. Tot slot vaart u langs het stoomschip Rotterdam, het voormalig vlaggenschip van de Holland Amerika Lijn. ROTTERDAM I Geldig t/m 31 mei 2017 VA op Meer dan honderd Neder landse vrouwen roepen bedrij ven die adverteren op de web sites GeenStijl en Dumpert op om 'kritisch na te denken over de vraag of hun advertentiebe leid overeenkomt met de waar den van hun onderneming'. Navin Bhagwat Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10