Het draakje was vorig jaar wereldnieuws: H er waren eieren fcJM gelegd én uitgekomen itaué ^SLOVENIË (grotten)olm, een salamander die in zijn metamorfose van 'visje' tot amfibie hal verwege is blijven steken. Vorig jaar haalde het monstertje de wereldpers: er waren eieren gelegd én uitgekomen. Het toegangskaartje van de grot is ook geldig voor een kasteel een eindje ver derop: Predjama, een burcht die deels in een grot is gebouwd. Een onneembare vesting, die werd bewoond door ridder Erazem (Erasmus) Lueger, een rauw douwer die als een soort Robin Hood de ommelanden in zijn greep hield. Ook in het kasteel is het fris: een burcht met dikke muren is al niet warm, laat staan als een deel van de wanden uit vochtige rotsen bestaat. Voordeel was destijds wel dat er altijd vers water aanwezig was in het slot, ook tijdens belegeringen. Erazem, die een heel gan genstelsel had laten hakken om ongezien de burcht in- en uit te gaan, kwam vol gende de legende knullig aan z'n eind: hij werd getroffen door een kanonskogel terwijl hij op het toilet zat. De Sloveense karstbodem ligt ten grondslag aan nog zo'n sprookjesachtig verhaal: het mysterie van de verdwij nende meren. Cerknica, het grootste meer, heeft in volle omvang een opper vlak van 26 vierkante kilometer, maar in de zomer krimpt het met de dag, soms tot totale droogval. Het water sijpelt lang zaam de bodem in - tot het meer in de winter en het voorjaar weer wordt gevuld door neerslag en smeltwater. In de vroege zomer wordt druk ge zwommen in wat er nog rest van het meer, maar kijk wel uit: de zuigkracht van het in de rotsen verdwijnende water kan zo sterk zijn dat dit sprookje weieens slecht zou kunnen aflopen. 41 chef, compleet met spiegelei, fluit en rode pet, de trein uitzwaait. Aan de andere kant van de berg is het meteen een stuk warmer. In dit gebied stroomt de bij watersporters geliefde Soca: een doorgaans smaragdkleurig lint tussen grijze rotsoevers, aan weerszijden begroeid met diepdonkergroene bomen. Na een periode van hevige, aanhoudende regenval kleurt de rivier melkig blauw. Ook mooi. De regio Goriska Brda heeft een Tos- caans aandoend landschap met uitge strekte wijngaarden. Sloveense wijnen winnen aan populariteit: mediterrane warmte enerzijds en koelte uit de bergen anderzijds vormen een ideaal klimaat voor wijnbouw. Helemaal in combinatie met de mineraalrijke grond (terroir), die je goed terug proeft in de wijnen. Liefhebbers kunnen bij wijncoöperatie van Klet-Brda op verzoek een proeverijtje doen. Op tafel onder meer: lekkere witte en rode van het label Quercus. Slovenië ligt in een karstgebied: de bodem bestaat uit zeer poreuze kalk steen, die in de ijstijden flink is vervormd door gletsjers. Wat overbleef is een grillig landschap met tientallen grotten. In Postonja is door uitslijting van de rivier Pivka, die ook nu nog hele stukken on dergronds stroomt, een van de grootste druipsteengrotten van Europa ontstaan. De 20 kilometer lange grot, die je met een treintje binnenrijdt, is zo'n drie miljoen jaar oud. Goed aangekleed - het is er maar een graad of 8 - betreden bezoekers de kamers, etages en spelonken vol stalagmieten en stalactieten. Plonk, plink, plonk.Je hoort het water door de kalksteen druppen. In de grot leeft een mythisch schepsel: het grottendraakje, een blind wezen met opvallend gekleurde kieuwen dat nog uit die ijstijd stamt. Het is de zeldzame Uit thuis Doen LJUBLJANA POSTONJA CERKNlCA OOSTENRIJK O U.£T bohinj IVt0SV> SAVICA NA Soil Smartno HONGARIJE KROATIË De reis West-Slovenië ligt op circa 1.150 auto kilometers van Utrecht (via Duits land). Vliegen kan ook, onder meer van Schiphol naar Ljubljana met KLM (retour vanaf €121). Wizz Air vliegt voor minder vanaf Charleroi. Huurauto nodig? Regel dat liefst in Nederland, bijvoorbeeld bij Sunny Cars. Het verblijf sava-hotels-re- sorts.com biedt allerhande accom modatie, waaron der glampinghutjes met hottub op Camping Bied. Hotel Golf, in Bied, verhuurt e-bikes. Op bohinj.si/en/ zijn activiteiten te regelen in en rond NP Triglav, zoals een begeleide trek. Op klet-brda.si staat informatie over prijswinnende wijnproeverijen. Meer weten: mijnslovenie.com 501 zaterdag 6 mei 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 109