eeo: bijna iedereen Roeien, kajakken, suppen, zwemmen, zeilen, hiken en paragliden: het kan er allemaal. Herders mesten in de zomer hun scha pen, geiten en koeien vet op de grazige bergweiden en brengen de heerlijkste bergkaasjes mee terug naar de dorpen. Sowieso is Slovenië op en top eco: bijna iedereen heeft een moestuin of wat vee. Over het landschap zijn romantische nederzettingen uitgestrooid, met klas sieke houten huizen en boerderijen met rekken van hout, waarop het gemaaide gras opdroogt tot hooi. Bij de huizen en ook zomaar los in het landschap staan door heel West-Slovenië de merkwaar digste houten beelden. Houtsnijden is in dit bosrijke gebied altijd een bron van inkomsten geweest. Door de Bohinj-regio stroomt de Savica, met een beroemde waterval. heeft een moestuin of wat we De wandeling erheen, langs het omlaag spetterende water, gaat over rotsige trap- penpaadjes door een alweer betoverend groen woud. De (milde) klim wordt beloond met een stralende regenboog in de Savica-waterval. Om de rest van West-Slovenië te verkennen, zal de reiziger wéér een flinke berg moeten passeren. Dat kost eromheen rijdend al gauw een uur of drie. De kortere weg eroverheen, via de Sedlo-pas, duurt met de auto zo'n anderhalf uur en gaat over smalle, soms brokkelige wegen. Een alternatiefis de autotrein, die in twintig minuten dwars door de berg naar Most na Soci rijdt. De tunnel werd uitgehouwen in de tijd dat Slovenië bij de Oostenrijks-Hon gaarse dubbelmonarchie (1867-1918) hoorde. De rijke inwoners van Wenen hadden in dit pre-snelwegtijdperk een korte route nodig om vakantie aan zee te vieren. Anno 2017 wordt de tunnel gebruikt door een historische stoomtrein - en een autotrein. De trein passeert kleine stationnetjes, waar een heuse stations- Heerlijk helder Bij Tolmin stroomt de Soca door een diepe kloof. magazine 49

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 108