Wondere wereld Fijn, Rotterdam Airport Red I look in NY De wereld van Hans Avontuur MY CUP OF TEA De meest curieuze, opmerkelijke en ongewone plekken in de wereld zijn samen gebracht in de 480 pagina's dikke Atlas Obscura. Van een kerk hof vol fallussymbolen in Iran tot een vuur toren die half door zandduinen is verslon den in Denemarken. De atlas is het levenswerk van Joshua Foei' en Dylan Thuras, die in 2009 op internet begonnen met het verzamelen van 'gekke plekken'. Hoewel de Neder landse bezienswaardig heden met Teylers Museum, Giethoorn en Eisinga Planetarium wel mooi maar niet uitzon derlijk origineel zijn, is de atlas dat in zijn geheel wel degelijk. Het is een heerlijke rommel zolder vol verrassingen. Ideaal voor reizigers die verder willen kijken dan het dertien-in-een- dozij ntoeristenpad. Zo bestaat in India een ravijn dat je via boom wortels moet oversteken, bliksemt het 260 van de 365 nachten per jaar boven een rivier in Ve nezuela en kun je in Congo het 'Versailles van de Jungle' bezoeken. Voormalige bedienden van dictator Mobutu geven rondleidingen door zijn vervallen en overwoekerde paleis. Het boek, vertaald uit het Engels, verschijnt deze maand en is de bekroning van de site atlasobscura.com, waar reizigers uit de hele wereld hun verborgen, onverwachte plekken delen. Ook worden er bijzondere verhalen ver teld. Bijvoorbeeld hoe in de jaren 40 van de vorige eeuw grammofoon platen werden gebruikt als inbraakalarm. 41 magazine 45 reizen Afternoontea in het 140 jaar oude Bangkok Oriental Hotel, waar grote reisschrijvers als Joseph Conrad en Somerset Maugham ons voorgingen. H hans.avontuur@persgroep.nl Er zijn mensen die extra vroeg van huis gaan om voor vertrek vanaf Schiphol nog even lekker te shoppen. En gelijk hebben ze, de vakantie laten begin nen zodra je de deur achter je dicht trekt en van huis wegrijdt. Liefst vergezeld van een vrolijk liedje dat samen in de auto wordt gezongen. Het is een kunst die ik helaas niet versta. De Schiphol Experience is voor anderen bedoeld, die wel kunnen genieten van winkels vol elektronica, tulpenbollen, de laatste mode, parfums, zonnebrillen en oranje klompen om op je hoofd te zetten. En na afloop lekker een biertje drinken in de Ierse pub. Lang leve de vakantie. Proost! Ik ben altijd blij als mijn vlucht niet op Schiphol vertrekt, maar op Zestien hoven, pardon, Rotterdam The Hague Airport. Zoals laatst. Of het een record was weet ik niet, maar parkeren, inchecken én het passeren van de security ging binnen de twintig minuten. Terwijl er tussen 7.00 en 7.10 uur toch zes vluchten vertrokken. En dan die lieve dame achter de bar die ondanks het onchristelijke tijdstip opgewekt mijn cappuccino serveerde. 'Goede reis, hoor.' Op zo'n moment begint voor mij de vakantie. Hans' Engeland Red Sands: forten in de monding van de Theems. Atlas Obscura, Uitgeverij Terra, €25 Brooklyn is al langer het hippe al ternatief voor Manhattan, met de wijk Williamsburg als het centrum van coolness. De nieuwste place to be is Red Hook, waar de Upper Bay, East River en Hudson sa menkomen. Restaurants, clubs en galeries blazen de oude wa renhuizen nieuw leven in. Mooi uitzicht op het Vrijheidsbeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 104