mm» Lekkers van Giphart en meer over de kook kookeiland Gipharts Ben je een vata, een pitta of een kapha? Belangrijk om te weten als je wilt leven volgens de leer van de ayurveda. Ronald Giphart doet de test. ij veel wat wordt beweerd over I eten kunnen we vraagtekens zetten. Het ontbijt is de belang- 1 rijkste maaltijd. Zout is slecht. Zoet is slecht. Brood is slecht. Brood is goed. E-nummers zijn gevaar lijk. E-nummers zijn heel goed. Groenten zijn beter dan vlees. Kokosolie is heel goed. Kokosolie is heel slecht. Soja is heel goed. Soja is heel slecht. Te veel snelle koolhydraten zijn slecht. Snelle kool hydraten bestaan niet. Enzovoort. Ik kom hierop omdat mijn goede vriendin Miranda, die al mijn zakelijke afspraken regelt, vorige week vertelde dat zij eet volgens de regels van de ayurveda, een eeuwenoude, traditionele Indiase geneeswijze. Voeding is hierbij heel belangrijk en de ayurveda kent dan ook honderden eetrichtlijnen voor verschil lende typen mensen. Ik reageerde sceptisch, want ik krijg altijd een spon taan peristaltische schokreflex van dit soort eetvoorschriften. 'Mij heeft het veel gebracht, maar ik wil je natuurlijk helemaal niets opdringen', zei Miranda minzaam glimlachend, waarna ze me een dag later leep een mail stuurde met wat linkjes, zodat ik mijn eigen 'constitutietest' kon doen. Dat bleek een vragenlijst om te bepa len welk 'dosha' ik zou hebben. Volgens deze leer zijn er drie 'energetische krachten', waarvan één de andere twee overheerst: vata, pitta en kapha. Het is bij het eten handig om te weten aan welke energetische kracht je voldoet, zodat je je voedselinname daarop kunt aanpassen. (Ik hoop dat ik het goed samenvat.) Ik besloot mijn scepsis even in te vriezen en een zogenoemde 'doshatest' te doen. Jaloers Monter moest ik antwoorden geven op vragen als of mijn betrekkingen tot mijn partner plakkerig, jaloers of veilig zijn; wat de hoeveelheid haar op mijn hoofd is (gemiddeld, dun of dik); of ik uiting geef aan affectie met woorden, geschenken of gevoel; of ik ren als een hert, een tijger of een beer; en of mijn zin in seks wisse lend, laag, matig of sterk is. Dat soort vragen hebben dus blijkbaar te maken met wat voor menstype ik ben (de 'plakkerige geschenkgever die rent als een geile beer met dun haar'). Uiteindelijk bleek ik bovenal een kapha te zijn, iemand die wordt gevormd door de elementen aarde en water. Volgens de leer van de ayurveda hou ik van calorierijk troostvoedsel, beweeg ik mij gracieus en ben ik loyaal, hartelijk en vergevingsgezind. Om Miranda een plezier te doen, heb ik gezocht naar typische kapha-recepten, die mij overigens helemaal niet tegen vielen, zolang ik er maar niet in hoef te geloven. 41 eten drinke r VOLGEN A Hoe zet je ouderwetse filter- V koffie? Welke machine past bij W jou en wie schenkt de lekkerste je alles over het zwarte goud. Foto SHODY CAREMAN Best lekkere flauwekul 421 zaterdag 6 mei 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 101