Lakeman: VVD'er Keizer overtrad wet Oudste beademingspatiënt van Nederland laat machine stoppen b 9 Zelfs Hitier gebruikte geen gas tegen zijn eigen burgers Hier was sprake van het ontkennen van de Holocaust heid over de ontstaansgeschiedenis van het Anne Frank Center en de precieze betrokkenheid van Otto Frank, maar zeker is dat het werd gesticht als zusterorganisatie van de Amsterdam Anne Frank Stichting en later verzelfstandigde. De stichting, die het Anne Frank Huis runt, wil zich nu ver hou den van het debat waar de New Yorkse collega's zich in mengen. In een verklaring: „Wij houden ons buiten het politieke speelveld en zien het als onze taak om onze missie - bestrijding van antise mitisme, racisme en discriminatie - via onze edu catieve activiteiten te realiseren." Bezorgd 'Amsterdam' trok bezorgd aan de bel bij de New Yorkers, erkent Tony Polak, bestuurslid van het Anne Frank Center en zoon van oprichter Jack Polak, die in Amsterdam werd geboren als Jaap en concentratiekamp Bergen-Belsen overleefde. Er is gesproken over de redenen voor de scherpe stel- lingname. „We zijn een onafhankelijke organisa tie, onze missie is wat anders", zegt Polak. Hij vindt: soms moet je je juist wél in politiek mengen. „Er lag politiek ten grondslag aan wat in de jaren veertig is gebeurd." Zou Anne Frank het daarmee eens zijn? Pieter Kohnstam vindt het een moeilijke vraag. Ze was een meisje van 15 - geen activist met een door dachte ideologie. Hij kan ook niet zomaar 72 jaar bij haar leven bedenken. Als ze nog geleefd had, zou ze 87 zijn, mijmert hij. „Ik heb altijd gedacht dat ze actrice zou zijn geworden. Ze was altijd aan het dansen, grappen maken, geïnteresseerd in make-up enzo. Heel anders dan haar zus Margot - ik kan me niet herinneren dat ik haar heb horen praten. Maar bij Anne heb ik het gevoel dat ze zich zou uitspreken voor vrijheid." Hijzelf, na een voet tocht door Europa met zijn ouders ontkomen aan de nazi's, kent er geen twijfels over. „We móeten ons verzetten tegen genocide, vervolging en discri minatie, van alle minderheden. Het ergste dat kan gebeuren is dat mensen onverschillig worden." „Ik heb de jaarrekening van drie clubjes rond De Facultatieve doorgespit. Keizer heeft zijn meerderheidsbelang in het be drijf De Facultatieve gestald in een beheersmaatschappij, Judi- cus International Holding. Ter wijl het eigen vermogen van het crematoriumbedrijf met miljoenen toenam, bleef Keizer het eigen vermogen in zijn hol ding - die 51 procent van de aandelen bezit - voor de aan- koopwaarde van 15.300 euro op de balans zetten. Bovendien werden winsten veel te laag in geschat. Dat is in strijd met arti kel 362 uit titel 9 van het tweede Burgerlijk Wetboek, dat ver langt dat de jaarrekening in zicht moet geven in vermogen en resultaat. Dat heeft hij niet gedaan. Er is sprake van krank zinnige tekortkomingen." „Nou, er is geen sprake van ba lansvervalsing. Dat is van een andere orde. Niet alles wat on wettig is, is ook strafbaar. Maar dat Keizer dit zo heeft gedaan, kan alleen maar als reden heb ben dat hij heel goed wist dat hij een uiterst winstgevende deal had gedaan. Terwijl Keizer beweert dat de deal heel nor maal was en dat die pas achteraf heel gunstig bleek te zijn. Dat heb ik nu doorgeprikt." „Verschillende mensen zeiden tegen mij: moet jij er niet eens naar kijken? Het is geen be taalde opdracht geweest. Het doel van de Stichting Onder zoek Bedrijfs Informatie (SOBI), waar ik voorzitter van ben, is te bevorderen dat het be drijfsleven deugdelijke en cor recte financiële informatie geeft. Dit is pure publieksvoor lichting." „Ik kan me voorstellen dat hij mijn bemoeienis onaangenaam vindt. Ik ben de eerste die een wetsovertreding constateert. Maar deze zaak is niet vergelijk baar met DSB. Toen trad ik op namens een groep belangheb benden, nu treed ik op vanuit het algemeen belang." „Als er mensen zijn die vragen of ik hen wil helpen, bijvoor beeld bestuursleden of leden van de vereniging die het cre matoriumbedrijf hebben ver kocht, dan sta ik daar natuurlijk wel voor open. Er kan een mo gelijkheid zijn dat iemand naar de ondernemingskamer wil stappen, maar dan moet je wel belanghebbende zijn." „Dat ligt eraan. Heel vaak geef ik telefonisch advies van soms wel een uur. Dat breng ik niet in rekening. Maar als men meer onderzoek verlangt, doe ik dat wel. Vergelijk het met een advo caat. Maar ik heb dit niet naar buiten gebracht om klanten te werven." „Ik ben lid van Forum voor De mocratie." „Het zijn geen krachtige bond genoten van elkaar, dat klopt. Maar dat heeft met deze zaak niks te maken." Vercoutre keek enorm uit naar komende zondag. Die dag zou hij 76 worden, en uitgerekend op die dag zou zijn geliefde Feyen- oord kampioen kunnen worden. Zo groot als de wil om te leven, zo op was zijn lichaam. Hij wilde niet meer worden behandeld. Omringd door zijn familie werd de beademing stopgezet. Vercoutre was de oudste be ademingspatiënt van Nederland. In 1956 raakte hij volledige ver lamd door polio. De rest van zijn leven was hij veroordeeld tot een beademingsmachine. Dat weer hield hem er niet van alles uit •T v zijn leven te halen. Hij zat bij een schaakvereniging en ging nog uit eten en naar de bioscoop. Dankzij rubberen beade mingsbuisjes (trachea canules) in zijn keel kon hij blijven pra ten. Zijn stem was de sleutel tot het leven. Hij genoot van men sen en van communiceren. Wanhopig was hij dan ook toen zijn canules van de Duitse fabri kant Rüsch, die al sinds 1995 niet meer worden gemaakt, op wa ren. „Als ik niet meer kan praten, wil ik niet meer leven", vertelde hij in deze krant. De PVV stelde Kamervragen en wereldwijd gingen mensen op zoek naar de buisjes. Leveran cier Teleflex beloofde speciaal voor hem nieuwe canules te ma ken, maar leverde de verkeerde. Vercoutre was terug bij af. De moed zonk hem langzaam in de schoenen, vertelde hij in zijn laatste interview in deze krant, begin vorige week. Zijn toch al broze gezondheid ging achteruit. Het oude, afbrokke lende beademingsbuisje dat hij noodgedwongen hergebruikte, stond symbool voor de fysieke aftakeling. Enkele dagen later, op Koningsdag, werd Vercoutre met spoed naar het Erasmus MC in Rotterdam gebracht. Er is sprake van krankzinnige tekortkomingen in de jaarrekening vrijdag 5 mei 2017 GO —Sean Spicer, woordvoerder van Trump, biedt later excuses aan voor deze blunder Het Amerikaanse Anne Frank Center haalde fel uit na de uitspraak van Spicer. VVD-voorzitter Henry Keizer raakt verder in het nauw, nu luis in de pels van de financi ële wereld Pieter Lakeman zich in de lucratieve aankoop van diens crematoriumbedrijf heeft vastgebeten. Volgens Lakeman heeft Keizer de wet overtreden. Laurens Kok Den Haag Meneer Lakeman, u stelt dat Henry Keizer 'onwettig' heeft gehandeld door 'manipulatie' en door 'zaken te verhullen'. Waarop baseert u die aantij ging? U zegt: Keizer handelde in strijd met de wet. Is hij ook strafbaar? Waarom heeft u zich op deze kwestie gestort? U bent de man die DSB-baas Dirk Scheringa ten val bracht. Ook Henry Keizer zal uw re putatie kennen. U bent niet naar een opdracht aan het vissen? En dan staat u die mensen gratis bij? Nog een laatste dingetje. Bent u lid van een politieke partij? Die partij is bepaald geen fan van de VVD. René Vercoutre (75), de oud ste beademingspatiënt van Nederland, is gisteren in het Rotterdamse Erasmus MC overleden. Nierproblemen zijn hem fataal geworden. Tonny van der Mee Rotterdam A René Vercoutre zat sinds 1956 aan een beademings machine. FOTOSHODYCAREMAN -Steven Goldstein, directeur van het Anne Frank Center in New York —Pieter Lakeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9