8 Het ergste dat kan gebeuren is dat mensen onverschillig worden ieter Kohnstam (8o) vloog haast tegen het plafond van zijn huis in Florida toen hij vorige maand presidentieel woordvoerder Sean Spicer hoorde zeggen dat 'zelfs Hitier geen gas gebruikte tegen zijn eigen burgers', zoals de Syrische dictator Assad. Het was een blunder waarvoor Spicer later excuses aanbood. Kohnstam is geboren in Amsterdam en woonde tot zijn kleuterjaren in een appartement aan het Merwedeplein, twee huizen van de familie Frank vandaan. Toen hij een jochie was, paste tiener Anne weieens op hem. Hij verheft zijn stem als hij over Spicer praat. „Ik kon het niet gelóven. Godzij dank kwam Steven Goldstein op tv", zegt hij over de directeur van het Anne Frank Center in New York, die woedend het ontslag van Spicer eiste. Hier was sprake van het ontkennen van de Holo caust, stelde hij aanvullend op Facebook, waarmee hij verder ging dan alle andere bezorgde burger rechtenorganisaties in de VS. Antisemitisme Het was niet de eerste keer dat Goldstein agressief uithaalde naar het Witte Huis. Trump en zijn team laadden beschuldigingen van antisemitisme op zich, door in de campagne aan te schuren tegen de alt-right-beweging, bewust of onbewust antise mitische accounts te retweeten en in een verkla ring om de Holocaust te herdenken Joden niet ex pliciet te noemen. Toen Trump in februari een reeks bedreigingen aan het adres van Joodse centra afkeurde, publiceerde Goldstein een scherpe reac tie. „Vergis je niet - het antisemitisme dat uit deze regering komt, is het ergste dat we ooit gezien heb ben van een regering." En over Trump die zichzelf de 'minst antisemitische persoon die je ooit hebt gezien' noemde: „Meneer de president, dat is een alternatief feit in een psychedelische trip. Heb je paddo's toegevoegd aan je gehakte lever op matse?" Zo ontpopte de voorheen onzichtbare New Yorkse partner van het Anne Frank Huis in Am sterdam zich sinds het aantreden van Goldstein, vorig jaar, tot een van de scherpste criticasters van de regering Trump. Dat valt op: in de afgelopen maanden schoot het aantal volgers op Facebook de hoogte in tot ruim 47.500. Onder hen echte fans, die lovende berichten op de pagina schrijven en posts overladen met likes. Donaties stromen bin nen, volgens de penningmeester. Moslimkinderen stuurden handgemaakte bedankkaarten nadat Goldstein zich had uitgesproken tegen het inreis- verbod voor burgers uit enkele islamitische lan den. Hij roept nu op sociale media op deportatie van illegalen te stoppen en meer Syrische vluch telingen op te nemen. De VS weigerde in 1941 de familie Frank een visum. „Red elke Anne", schrijft het Anne Frank Center bij foto's van Syrische kinderen. 'Nooit meer' betekent dat je actie moet ondernemen, is de overtuiging. „Herinneren is een essentieel begin, maar niet genoeg." Het centrum heet nu officieel het Anne Frank Centrum Voor Wederzijds Be grip - het gaat niet meer alleen om het dagboek van de in Am sterdam ondergedoken tiener. Het centrum zegt zich hard te maken voor de vriendelijkere en betere wereld waar Anne van droomde. „We bestrij den haat tegen vluchtelin gen en immigranten, antise mitisme, seksisme, racisme, islamofobie, homofobie, transfobie, vooroordelen over gehandicapten en alle andere haat die ingaat tegen de Amerikaanse belofte van vrijheid", zo omschrijft het haar missie op de website. Niet iedereen is ge lukkig met het anti- Trump activisme van het Anne Frank Cen ter. Abe Foxman, die zelf als 'verborgen kind' in Wit-Rusland de Holo caust overleefde en later 28 jaar de Anti-Defama- tion League leidde, vindt dat de naam van Anne Frank wordt misbruikt voor politieke doeleinden. Het is één ding om te zeggen: Anne Frank zou het hier niet mee eens zijn. Maar nu wordt ze gebruikt als knuppel om de regering Trump mee te slaan. Anne had helemaal geen agenda, ze was heel on schuldig en hield van iedereen." Of ze Republikein of Democraat zou zijn weet niemand, merkt Alan Dershowitz op, de beroemde New Yorkse advo caat, zelf Democraat. „Door zo duidelijk een kant te kiezen en kritiek te overdrijven om publiciteit te genereren, zorg je dat de helft van de wereld zich tegen haar keert. En het is juist zo hard nodig dat iederéén de nalatenschap van Anne Frank be grijpt." Marionet Bovendien is het voer voor Holo caust-ontkenners, stelt Rolf Wolfs winkel, historicus en Anne Frank-ken ner aan de universiteit NYU in New York. „Je draagt bij aan falsificatie van het dagboek", zegt hij. „Er worden standpunten ingeno men op basis van wat Anne zou hebben geschreven - maar ik lees ze niet in haar dagboek. Zo zet je de deuren open voor allerlei ander misbruik. Ik wil niet dat Anne Frank wordt gebruikt als een marionet die alle acties goedkeurt als het maar tegen intolerantie en ra cisme is. Ze werd in het verleden ook al gebruikt als symbool van de anti-apartheids- beweging, en door antifacisten in de DDR." Er is onduidelijk- vrijdag 5 mei 2017 GO Anne Frank Trump ook Karlijn van Houwelingen New York Pieter Kohnstam, oude buurjongen van Anne Frank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8