corendon Madeira c VVD wil opheldering over 'onvindbare' zeeschepen II ÉmnL 7 corendon.nl/mania Santa Cruz Village 8 DAGEN v a 15 dagen lang waanzinnige Last Minute Deals! JBWBmMB Wacht niet te lang! Logies Ontbijt Deze krant meldde gisteren dat de afgelopen twee maanden meer dan 480 schepen de Nederlandse wate ren invoeren, die in de periode daarvoor om onverklaarbare rede nen langer dan een dag hun gps- signaal hadden uitstaan. Een deel van de schepen deed dat in gebie den die bekendstaan om de aanwe zigheid van terroristen of drugs smokkel. Dat blijkt uit een data-analyse die het maritieme informatiebedrijf Windward voor deze krant maakte. Het kan een indicatie zijn voor ille gale activiteiten zoals mensen-, wapen- of drugshandel, stelt de di recteur van het databedrijf. Ook de Nederlandse kustwacht sluit 'ma lafide motieven' niet uit. „Ik wil weten of we grip hebben op het probleem en wat de risico's zijn", reageert VVD'er Tellegen, die Ka mervragen gaat stellen over de kwestie. Welke schepen komen er binnen en weten de verantwoorde lijke autoriteiten wat voor schepen dat zijn, vraagt ze zich af. Ook wil de partij weten waarom gps-gege- vens niet standaard gecontroleerd worden in Nederlandse wateren. 'Donker' gaan Uit de data kwam onder meer een geval naar voren van een vracht schip dat bijna 24 uur 'donker' ging in de buurt van de Libische haven Tripoli, waar het schip in de vier jaar daarvoor nooit was geweest. Tijdens zijn reis naar de Groningse Eemshaven die daarop volgde, voerde het schip enkele verdachte manoeuvres uit. Schepen die een Nederlandse ha ven aandoen, moeten een logboek Ik wil weten of we grip hebben op het probleem en wat de risico's zijn en gegevens over voorgaande ha vens overleggen. De havenautori teiten kijken voornamelijk naar de havens die een schip eerder heeft aangedaan. AIS-gegevens (het op gps-gebaseerde systeem waarmee schepen getraceerd kunnen wor den) worden niet standaard gecon troleerd. Schepen hebben hun AIS doorgaans altijd aanstaan, dat is een vereiste van onder meer verzeke ringsmaatschappijen. De Nederlandse douane selec teert te controleren schepen in Ne derlandse havens 'op basis van een risico-analyse', zo meldt een woordvoerder. „Een verandering van koers of een onjuiste opgave van de aangedane haven is voor de douane een extra risico-indicator, dan wordt er ook naar de histori sche AIS-gegevens gekeken." Die gegevens kunnen worden gecheckt bij 'openbare en niet-openbare bronnen', aldus de woordvoerder. De douane krijgt daarnaast soms een seintje van de kustwacht als er een schip nadert dat mogelijk inte ressant is voor inspectie. De kustwacht is niet verbaasd dat het 'verder gaat dan enkele inciden ten'. Volgens Windward gaat het om honderden schepen per maand. Ook zouden de afgelopen twee maanden zeker 75 zeeschepen met ondeugdelijke registratie in Neder landse havens zijn aangemeerd. Die schepen hebben gerommeld met hun zogenoemde IMO, een uniek identificatienummer dat elk schip krijgt. De kustwacht wil niet in gaan op de vraag hoe er meer grip te krijgen is op de 'spookschepen'. Hoe vaak de kustwacht schepen in specteert, wil ze niet zeggen. vrijdag 5 mei 2017 SANTA CRUZ VILLAGE Voor y\og meer Last NVmUte PeoJs op Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbezetting bij 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50. Druk- en zetfouten voorbehouden. A Leden van het Erepeloton Waalsdorp luiden de klok op de Waalsdorpervlakte. foto anp/robin van lonkhuijsen A Martin van Rijn (I) en Lodewijk Asscher leg gen namens de regering een krans, fotoanp A Burgemeester Van der Laan: „Op een dag als vandaag beseffen we hoeveel mensen hun leven voor onze vrijheid gaven." fotoanp A Kinderen herdenken de slachtoffers in Kamp Amersfoort, foto nico brons Koning Willem-Alexander en koningin Maxima leggen een krans bij het Nationale Monument op de Dam. foto an p/bart maat De VVD wil zo snel mogelijk dui delijkheid over de honderden verdachte zeeschepen die elke maand Nederlandse wateren binnenvaren, maar in de periode daarvoor enige tijd onvindbaar waren. „Dit kan mogelijk een blinde vlek zijn in het antiterro- rismebeleid", zegt VVD-Kamer- lid Ockje Teilegen. Maarten van Ast Cyril Rosman Den Haag A Tellegen wil Kamervragen stellen over de 'spookschepen', fotoanp —Ockje Tellegen (VVD-Kamerlid)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7