OZCAN AKYOL eid Uitzendkracht vast na zuurlek in ziekenhuis 6 si 4 MEI DODENHERDENKING Column Vandaag vieren we onze vrij heid. Het afgelopen jaar heb ik, mede door de plek in deze krant, gemerkt dat het hele maal niet vanzelfsprekend is om zomaar alles te schrijven wat je wilt. Zelfs als je een mening of obser vatie met feiten kunt onderbou wen, zijn er altijd mensen te vin den die ertegen ageren. En dan heb ik het niet over een keurig repliek, in fatsoenlijke en doorgerede neerde taal, maar vooral over digi tale laster en scheldkanonnades. Een onderwerp dat me mateloos interesseert, daarom schrijf ik er wel vaker over. Uit een onderzoek van voorma lig ombudsman Alex Brennink- meijer en criminoloog Marjolein Odekerken bleek dat steeds meer Nederlandse journalisten worden bedreigd. Ruim 6o procent van de beroepsgroep geeft aan weieens geïntimideerd te zijn, dat gebeurt in allerlei vormen. Het aantal is in tien jaar enorm gestegen. Het gaat tegen woordig zelfs zo ver dat sommige collega-columnis ten bepaalde on derwerpen vermijden, simpel weg om dat ze geen zin hebben om het mikpunt van een virtuele hetze te worden. Dan hebben we het dus over zelfcensuur, puur om geen schade op te lopen. Het is een trend die steeds vaker terugkeert. Mondige vrouwen kunnen rekenen op sek sistische aanvallen. Tegen mensen met een kleur wordt gezegd dat ze maar beter kunnen oprotten. En wie weieens een kritische noot over het Turkse regime kraakt, zo als ik, wordt door notoire queru lanten aangegeven bij een consu laat of ambassade. Er zullen lezers zijn die deze te genreacties ook scharen onder vrijheid: je moet alles tegen elkaar kunnen zeggen, mits er geen wet ten worden overtreden. Zij heb ben een punt. Tegelijkertijd mo gen we ons afvragen of de heer sende ontwikkeling tot iets goeds zal leiden. Vrijheid vraagt ook de nodige mate van verantwoordelijkheid. Want wie in een maatschappij wil leven waarin iedereen zich vrij voelt, moet niet stelselmatig ande ren het werk onmogelijk maken, bijvoorbeeld door middel van inti midatie, stalking of schofferingen. Als het vandaag over vrijheid gaat, dan vieren we niet alleen die van onszelf, maar ook die van een ander. We moeten de mensen koesteren voor wie vrijheid hun belangrijkste instrument is. Vrij heid verkrijgen was al moeilijk. Maar haar behouden is nog veel moeilijker. Vrijheid vraagt ook de nodige mate van verantwoordelijkheid 25-jarige man uit Gouda is gisteren aangehouden na een zuurlekkage in het Ilsselland Ziekenhuis in Ca- pelle aan den IJssel. Twee mensen raakten zwaargewond en liggen op de intensive care. Of er opzet in het spel was, is nog onbekend. De man, die sinds februari als uitzendkracht in het ziekenhuis werkte, wordt ervan verdacht het zuur te hebben laten lekken. Hij werkte als transportmedewer ker in het ziekenhuis en was op het moment dat het lek ontstond in het magazijn aan het werk. Daar stond een jerrycan met vijf liter pe- razijnzuur, een ontsmettingsmid del, dat vrijkwam. Toen het lek werd ontdekt, was de man verdwe nen. Hij nam zijn telefoon niet op en was nergens te vinden. Zijn dienst zat er nog lang niet op. Het ziekenhuis startte een grootscha lige zoekactie, omdat er zorgen wa ren over zijn gezondheid. „We wa ren geschokt toen we hoorden dat hij later was opgepakt door de politie", zegt bestuursvoorzitter Peter Draaisma. Of de medewerker met opzet het zuur heeft laten lek ken, moet nog blijken uit politieon derzoek. De man is gisteren ver hoord en in het magazijn werd fo rensisch onderzoek gedaan. Het is ook nog niet duidelijk of hij iets moest doen met de jerrycan waar de stof inzat. De penetrante geur van de giftige stof zorgde voor grote chaos in het ziekenhuis. Hulpdiensten ruk ten massaal uit. Twee mensen die de stof inademden werden onwel. In totaal meldden zeventien men sen zich met klachten bij de hulp diensten. Twee van hen liggen nog op de intensive care, een medewer ker en een patiënt. Ze zijn buiten levensgevaar, maar zijn er slecht aan toe. J l'ÜÉé &ÜS33 Dat zei de Amsterdamse bur gemeester Eberhard van der Laan gisteravond in zijn toe spraak bij de Nationale Herden king op de Dam. Van der Laan zei dat onverdraagzaamheid op tijd moet worden bestreden en dat dit moet gebeuren zonder zelf onverdraagzaam te worden. In heel Nederland werd om 20.00 uur twee minuten stilte in acht genomen voor de slachtof fers van de Tweede Wereldoor log en van oorlogssituaties en vredesmissies in latere jaren. Overal in het land werden kran sen gelegd en hingen de vlaggen halfstok. Koning Willem-Alexander en koningin Maxima legden een krans bij het Nationaal Monu ment op de Dam. Ook premier Rutte en andere hoogwaardig heidsbekleders waren daar aan wezig. vrijdag 5 mei 2017 GO @ÖzcanAkyol CAPELLE AAN DEN IJSSEL Een - Jr>1T i ;S/ «r ""*$1: 1 T 5$ -H' ffWSmBf SSSB i SSBmSS'^a. 1 Stilte voor de doden die ons vrijheid gaven „Laten we op 4 mei onze zege ningen tellen en daaruit de hoop en het zelfvertrouwen putten om voort te gaan op de weg van vrede."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6