Europa bedreigt deel vloot Als de Europese ministers volgende week het elektrisch vissen aan banden leggen, is dat een enorme klap voor de Zeeuwse vloot. „Veel investeringen zijn voor niets geweest." vrijdag 5 mei 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl Discovery en Eurosport definitief van de buis •ZEELAND 4 Rolf Bosboom Yerseke De teleurstelling is groot. „Voor de platvisvisserij is dit een grote stap terug", zegt Teun van Dam, secre taris van de Producentenorganisa tie (PO) Delta Zuid. De dreigende inperking van de pulsvisserij heeft vooral ook in Zeeland ingrijpende gevolgen. De Europese Raad van visserij ministers stemt volgende week donderdag over de nieuwe visse rijverordening. Het voorstel is te rug te gaan naar de regel dat maxi maal 5 procent van de vloot elek trisch mag vissen. Dat komt voor Nederland in het uiterste geval neer op 22 kotters. Nederland heeft op dit moment 84 ontheffingen. Dat zou betekenen dat een groot deel van de vloot de nieuwe tech niek moet laten varen. In de puls- korvisserij wordt platvis met stroomstoten van de bodem opge schrikt in plaats van met stalen kettingen, zoals in de traditionele boomkorvisserij. Het voordeel daarvan is dat de bodem minder wordt omgewoeld en dat de kot ters aanzienlijk min der brandstof verbrui ken. acht Zeeuwse vissers. „Dat is enorm. In de zuidelijke delen van Nederland komt de maatregel het hardst aan, omdat men zich hier vooral op platvis zoals tong en schol richt. Daar zijn ook de vis quota op gebaseerd." Vooral Frankrijk is een groot tegenstander van het elektrisch vissen -Teun van Dam, PO Delta Zuid In Zuidwest-Nederland zijn op dit moment zo'n dertig pulskor- vissers actief, zegt Van Dam. Daar van zou volgens hem, als de Euro pese inperking doorgaat, slechts een dozijn overblijven, waaronder Ik betreur het dat de innovatie in de sector met deze maatregel een halt lijkt te worden toegeroepen -Teun van Dam, PO Delta Zuid PO Delta Zuid vreest ingrij pende gevolgen voor de sector. „De economisch gevolgen zullen zeker vérstrekkend zijn", zegt Van Dam. „De afgelopen jaren hebben we al meer van dit soort stormen gehad, waardoor de vloot al fors is inge krompen. Dat zal zich gaan door zetten." Van Dam betreurt het dat de in novatie in de sector een halt lijkt te worden toegeroepen en dat de uit komsten van wetenschappelijk onderzoek naar de effecten van de pulstechniek op lan gere termijn niet worden af gewacht. „Ik heb de indruk dat dit vooral een politiek statement is van een aantal lan den. Vooral Frankrijk is een grote tegenstrever. En hier komt de brexit nog eens overheen." Het aan banden leggen van het elektrisch vissen heeft ook andere gevolgen. „Bij het pulsvissen heb je veel minder ongewenste bijvangst." Staatssecretaris Martijn van Dam heeft toegezegd zich vol gende week te zullen keren tegen het inperken van de pulsvisserij. Teun van Dam heeft er weinig ver trouwen in. „Je kunt bepaald niet zeggen dat dit een staatssecretaris is met overwicht. Wij hopen daarom dat er in het nieuwe kabi net weer een minister van Land bouw en Visserij komt. Dat zou den wij zeer toejuichen." PHILIPPINE Vice-voorzitter van de gemeenteraad Rian de Feijter legde gisteravond samen met Bram, Eline en Nienke van Cruijningen bloemen bij het oorlogsmonument aan de Isabellasluis in Philippine. De lijst namen die jaarlijks wordt voorgelezen tijdens Dodenherden king in Philippine was gisteren iets langer dan voorheen. In de rij met gevallen militairen en burgerslacht offers staat nu ook de naam van Cyriel van Laere. Die werd op 20 september 1944, als lid van de Vlaamse Weerstandsbeweging, nabij de grens door de Duitsers geëxecu teerd. De Vereniging tot behoud van de historie van Philippine ontdekte onlangs dat dit op grondgebied van Philippine moet zijn gebeurd, waar door een plekje op de herdenkings- lijst gepast was. Familieleden van Cyriel van Laere waren gisteravond aanwezig bij de herdenking. It Klap voor Zeeuwse pulsvissers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69