CasiMÏnute DealslWLgQQ OPsQP corendon.nl/mania corendon Controle in gevangenis gebrekkig, aangifte verboden spullen blijft vaak uit 'Frans, Frans, waar ben je toch mee bezig, jongen!' 4 Vertrek in MEI JUNI bewaren. Op zijn kamer bleken nog meer steekwapens te liggen. Opmerkelijk genoeg doen gevan genissen en tbs-instellingen lang niet altijd aangifte bij de vondst van illegale artikelen zoals cocaïne of steekwapens. Zelfs na de vondst van een patroonhouder met kogels bij een vuurwapen- en vluchtge vaarlijke man deed de gevangenis geen aangifte, terwijl een jeugdge- vangene met een mobiele telefoon wel aan de politie werd gemeld. Volgens Oosterveer is de patroon houder met kogels wel aan de poli tie overhandigd. „Een aangifte is dan niet nodig, want de politie kan zelf beslissen of ze verder onder zoek wil doen naar de vondst." In principe doen inrichtingen aangifte als goederen in de cel straf baar zijn om te bezitten. De gevan genisdirectie kan ook sancties ne men zonder aangifte te doen, zoals het inzetten van de isoleercel. Onderbezetting Volgens advocaat Sébas Diekstra, die de interne stukken opvroeg, laat de controle in gevangenissen te wensen over. „Er is sprake van on derbezetting. Daardoor wordt min der goed gecontroleerd. De meeste smokkelwaar wordt nooit aange troffen." Via een wetsvoorstel wil demis sionair staatssecretaris van Veilig heid en Justitie Klaas Dijkhoff voortaan alle smokkelwaar straf baar stellen. Wie dan nog een tele foon de gevangenis binnensmok kelt, riskeert een gevangenisstraf van maximaal een halfjaar. Het is nog niet zeker of deze wet door de Kamer komt. 8 DAGEN v.a. Wacht niet te tungs voor" alle Last NWu-te Deals op... ARNHEM Buurtgenoten van de 57-jarige Arnhemmer die gisteren in wijksteunpunt Klarendal uren lang twee mensen gijzelde, zijn verbijsterd. Ze hopen dat de stamgast van café De Zaak hulp krijgt. Uit baatster Tanja Scheepers volgde de gijzeling op de voet. „Frans, Frans, waar ben je toch mee bezig, jongen!", dacht ze toen ze de man herkende die zij omschrijft als sociaal en vriendelijk. Ik dacht: als ze hem maar niet doodschie ten." Zijn buren in het appartemen tencomplex tegenover super markt Coop zeggen dat hij kampt met psychische problemen. „Ik zag hem afglijden", zegt een buurvrouw. „Hij trok zich steeds meer terug. Contact was bijna niet meer te krijgen. Dat ik niet heb ingegrepen toen ik dat zag, neem ik mezelf kwalijk." Een buurman: „Je zag gewoon aan hem dat het niet goed ging. Overal stonden vuilniszakken. Een van de buren heeft onlangs de hulpverlenende instanties gewe zen op zijn situatie." Café-eigenaar Scheepers noemt meer problemen: een hersenbloe ding en frustraties uit de militaire dienst. „Frans is van Indonesische afkomst. Tijdens de treinkaping bij De Punt in 1977 zat hij in dienst. Omdat hij een Moluks ui terlijk had, is hij het leger uit ge pest, vertelde hij. Dat was rampza lig, hij wilde beroeps worden." Naar Frans' motief om mensen van het wijksteunpunt te gijzelen, kan Scheepers alleen gissen. „Zijn uitkering was een tijd terug stop gezet. Misschien was hij bang dat hij zijn huis zou kwijt raken. Ik hoop dat ze rustig met hem doen. Hij heeft een heel zwak hart. Be grijp me goed, het is niet goed wat hij heeft gedaan, maar ik heb wel heel erg met hem te doen." Kinderporno, boksbeugels en een scherp mes verstopt in een houten been. In Nederlandse gevangenissen zijn in 2016 vreemde vondsten gedaan. Opvallend is dat instellingen lang niet altijd aangifte doen van verboden smokkelwaar. Justitie vond in 2016 tientallen ver boden artikelen in (jeugdge vangenissen en tbs-instel lingen, zo blijkt uit interne meldingen in het bezit van deze krant. Het gaat vaak om softdrugs en mo biele telefoons, maar ook om ernstigere zaken zoals een patroonhouder met kogels, een boksbeugel en vlijmscherpe messen. De gemelde aantallen zijn het topje van de ijs berg, erkent het ministe rie van Veiligheid en Justi tie, want niet niet elk klein geval wordt gemeld. „Maar de gevangenisdirectie neemt wel maatregelen te gen zo'n persoon", zegt voor lichter Jaap Oosterveer van Veilig heid en Justitie. Kat-en-muisspel Gevangenisbewaarders vinden smokkelwaar via onder meer spit- acties, drugshonden en zogeheten mobyfinders, apparaten om tele foons op te sporen. Maar het blijft een kat- en-muisspel, want gevan genen doen er alles aan om hun il- legale zaken verborgen te houden. Zoals een gevangene die werd ver rast met een celinspectie. Hij maakte een 'zenuwachtige indruk', aldus het interne verslag: 'Betrok kene haalde een stuk drugs uit zijn jaszak en gaf dit aan ons af. Daarna wilde hij de resterende drugs wegstoppen in zijn achter werk'. De gevangene bleek 163 gram hasj te hebben verstopt. Een andere gedetineerde pro beerde zijn celinspectie te verhin deren. Zijn deur had hij van bin nenuit geblokkeerd. Het raampje had hij afgeplakt. Terwijl bewaar ders binnen wilden komen, pro beerde de man een telefoon door de wc te spoelen. Behalve het natte mobieltje lagen er 41 pakjes sigaret ten en 18 telefoonkaarten in zijn cel. Het afgelopen jaar hebben tbs- instellingen vier keer melding ge daan van kinderporno. Zo bleek een tbs'er digitale afbeeldingen van meisjes tussen de 5 en 10 jaar op een geheugenkaartje te bewaren. Ook verbergen gevangenen regelmatig steekwapens. In een tbs-kliniek ging het gerucht dat een man een scherp mes in zijn houten been zou vrijdag 5 mei 2017 GO Gevangenissmokkel levert de vreemdste vondsten op Koen Voskuil Rotterdam 1ii In Nederlandse ge vangenissen en instel lingen wordt nog steeds van alles binnengesmokkeld, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4