De ultieme bodembedekker 44 3 <D C C 2 ROMKE VAN DE KAA Honkvast Van Hoensbroek tot Oosterbierum zocht Steff ie van den Oord naar oude mensen in oude huizen. Hun verhalen verzamelde ze in het boek 'Honkvast'. „Deze mensen creëren lichtpuntjes. Zoals de aardbeienoogst." Eikenhouten vloer... of niet? Column Als groenschrijver ontkom je er niet aan: een stukje over bodembedekkers. De bodembedekker is de reddingsboei voor iedereen die niet echt van tuinieren houdt. Want laten we eerlijk zijn: als je planten alleen maar ziet als middel om zo snel mogelijk zo veel mogelijk tuin te bedekken, dan is de creativiteit ver te zoeken. Maar goed. Wie zichzelf populair wil maken, propageert een politiek van grote stappen, gauw klaar. We zijn nog niet zo ver als Londen, waar de aanwezigheid van een tuin de prijs van een huis naar beneden brengt. Maar het verschil tussen lust en last wordt ook hier steeds kleiner. En als je ziet hoeveel mensen hun bodem met tegels of gemalen puin bedek ken, zou je het gebruik van planten als bodem bedekker natuurlijk moeten toejuichen. Een paar tips: plant bodembedekkers altijd in grond die vrij is van onkruid. De bodembe dekker mag dan het on kruid onderdrukken, maar dat geldt alleen voor nieuwe aanwaaiers en niet voor gevestigd on kruid. En ten tweede: kijk uit voor bodembedek- kende rozen. Die bestaan, maar als er zich onver hoopt toch een brandnetel in zou vestigen, dan krijg je die er niet uit zonder je vingers en armen te schrammen, om van winde of zevenblad maar helemaal niet te reppen. principe is alles wat in de breedte groeit geschikt. Neem Clematis x jouiniana, die niet klimt, maar als een deken op de grond ligt of Juniperus com munis Hornibrookii, een kruipende jeneverbes die 's winters groen blijft en in zijn eentje een flink aantal vierkante meters bedekt. En er zijn meer groenblijvende, kruipende heesters, zoals de rododendrons Red Carpet en Moerheims Pink, of het struikje Lonicera nitida Elegant. Liever vaste planten? De lijst is lang. Veel ooi evaarsbekken komen in aanmerking, zoals de breed groeiende Geranium macrorrhizum in wit of roze, en natuurlijk de tophit Rozanne met blauwe bloemen van nu tot Sint Juttemis. De eer ste verdraagt wat schaduw, de tweede heeft liever zon. In zware schaduw zou je Geranium phaeum kunnen planten: oersaai, maar effectief. Een an dere, minder bekende schaduwliefhebber is Pa- chyphragma macrophylla met groot, rond blad en luchtige pluimen vol witte pinksterbloemen. Zelfs ik heb hier weinig over te zeuren, hoewel - een groot vlak van hetzelfde is saai, al zou je het eufemisme 'rustgevend' kunnen gebruiken. Niets weerhoudt je ervan om zo'n eentonige vlakte te doorbreken met struisvarens die er dwars doorheen groeien en die je in een jong sta dium nog kunt eten ook. Denk trouwens niet dat je voorgoed van tuinwerk verschoond blijft. Ook bodembedekkers hebben voedsel nodig en groeien beter als je er elk jaar wat koemestkorrels tussen strooit. De ultieme bodembedekker is ze venblad, ook eetbaar. En voor wie een veldje ze venblad saai vindt, bestaat er een bontbladige vorm. De creativiteit is ver te zoeken, maar alles is beter dan tegels BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN e zijn niet te googelen. Ik vind honkvaste oude mensen door op pad te gaan, dorpen af te I rijden, rond te I vragen, aan te bellen. Noem het fysiek googelen. Getipt door iemand die de hond uitlaat, beland ik bij Annie Gieling die al 88 jaar aan het uiteinde van het Achterhoekse gehucht Olburgen woont. In haar ouderlijk huis met de groene luiken kijkt ze uit op het kerkhof. „Rustiger buren kun je niet hebben", zegt ze aan tafel in de woonkamer met de warme haard. „Mijn verhuizing zal makkelijk gaan, die paar meter. Maar sterven zit er voorlopig niet in. Eerst moet Dora za lig worden verklaard." Annie praat over de Olburgse mys- tica en zieneres Dora Visser (1819- 1876) als over een vriendin. „Haar graf kan ik van hieruit zien", wijst ze bij het raam, tussen de witte glasgor- Sterven zit er voorlopig niet in. Eerst moet Dora zalig worden verklaard dijnen. „Ik vertel haar altijd alles. Als ze zalig wordt verklaard, mag ik naar Rome. Naar de paus." Bij de voordeur van haar huis, ooit een kruideniers zaak, hangt een bak enveloppen voor een bijdrage voor de reis. Oude mensen in oude huizen heb ben mij altijd gefascineerd. Als kind al, toen ik kleverige dropmatjes kocht in de snoepwinkel van de kromgebo gen en geheimzinnige Anna van het Hoekske in mijn geboortedorp Am- merzoden. Honkvaste mensen, ont dek ik tijdens het schrijven, hebben een eigen, verrassende kijk op de we reld. Los van de waan van de dag. Ze zijn oud, soms stokoud, maar spring levend en zullen nooit meer verkas sen. Ze zijn in hun ouderlijk huis ge boren en getogen. Of ingetrouwd en vergroeid geraakt met de plek. Nachtpo Ik kom van alles tegen. In een negen- tiende-eeuws pand tref ik een zwaar antieke, gietijzeren badkuip aan. Een man wiens huis instortte, slaapt in de stal in een bed met oranje dekens en kraakheldere lakens. Ook hij is stellig: „Ik woon hier mijn hele leven al. Ik ga niet weg." De herenboerderij van Riek Hen- driks-Uijen (103) uit Wanroij staat aan de achterkant eveneens op in storten en is omringd door dikke, op vallend sterke rozen. „Het geheim? De inhoud van de nachtpo", ve- trouwt ze me toe. In de keuken staat een spekkast waar ooit vlees te dro gen hing, de vloertegels zijn 150 jaar oud, de appelmoes wordt hier nog bereid op de oliekachel. De oudste mens die ik tref, is een slechtziende politieagent van 105 jaar in Middelstum, Groningen. Met twee stokken die hij als voelsprieten voor TIPS NIEUWS vrijdag 5 mei 2017 De meest effectieve bodembedekkers? Maagdenpalm en klimop zijn de populairste. In Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl GO Vrouwen ingcrs Vrouwen met groene vingers zijn buitenge woon: over vrou wen en tuinen. (AUP, 19,95) De merel schetst een portret van een bijzonder kleurrijke vogel die zich bijna overal thuis voelt. (Atlas, 21,99) Oogst staat vol groentegerech ten voor elk sei zoen. (Nieuw Am sterdam, 34,99) Niet weg te branden 44 Annie Gieling T Het graf van mystica Dora Visser kan Annie Gieling zien vanuit haar (ouderlijk) huiS. FOTOSHODYCAREMAN Is het nu echt hout of niet? Niet. Maar de pvc- vloeren uit de Im- press-collectie van Moduleo zijn niet van echt te onderschei den. Ze hebben de uitstraling van hout, maar dan met de praktische voordelen van onverwoestbaar pvc. Zelfs de nerven, knopen en groeven zitten op de goede plek en zijn niet alleen zicht-, maar ook voelbaar. De vloeren zijn ver krijgbaar in verschil lende houtdessins zoals het verweerde, rustieke Castle Oak en het nostalgische Scarlett Oak. 1 2 Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42