lijW - m Nipte overwinning Trumpcare 3 In integriteitsonderzoek tegen politiechef zijn al 60 mensen gehoord I De politie zit in haar maag met een kaartjesrel. Naast de Amsterdamse politiechef Ad Smit zouden meer kopstukken op kosten van de politie voetbalwedstrijden en concerten hebben bezocht. Het imago van de politie loopt een volgende deuk op. Ad Smit (64), voormalig regiochef in Amsterdam, geeft toe op kosten van de politie wedstrijden van Ajax en concerten in de Amsterdam Arena en de Ziggo Dome te hebben bezocht. Maar ook andere politietopmensen zouden op de tribune hebben geze ten. Dat hebben getuigen verklaard in een Rijksrechercheonderzoek tegen Smit, waarin al zo'n 60 mensen zijn verhoord. Het gaat niet om de minsten, mel den goed ingevoerde bronnen. Ze noemen Liesbeth Huyzer, onlangs toegetreden tot de korpsleiding van de Nationale Politie. Daarnaast wor den twee adviseurs van de politietop genoemd: Bernard Weiten en Hans Schönfeld. Ook voormalig adviseur Cor Gorissen zou privé voetbalwed strijden hebben bezocht. Het onderzoek naar Ad Smit loopt al sinds november vorig jaar. Hij zit thuis en is zwaar gefrustreerd. Smit geeft toe op kosten van de politie Politiechef Ad Smit, hier op een archieffoto uit 2009 met toenmalig burgemeester van Amsterdam Job Cohen, foto am aury miller voetbalwedstrijden en concerten te hebben bezocht, maar hij 'was zich van geen kwaad bewust', zegt zijn ad vocaat Job Knoester. „Het bezoeken van wedstrijden was niet ongebruike lijk binnen de top van de politie en het Openbaar Ministerie. Smit handelde niet anders dan de mensen om hem heen, met medeweten van de politie top." Verschillende namen In zijn verhoor bij de Rijksrecherche heeft Smit verschillende namen ge noemd van politiefunctionarissen die ook op kosten van de baas wedstrijden en concerten bezochten, zegt Knoes ter. „Mocht het strafrechtelijk onder zoek tegen Smit worden doorgezet, dan zal ik al deze functionarissen als getuige oproepen." Liesbeth Huyzer zou één keer op kosten van de politie naar de Arena zijn geweest. Daarvan heeft ze later spijt betuigd en het geld terugbetaald. Daardoor was er voor korpschef Erik Akerboom geen belemmering meer om haar te benoemen in de landelijke politietop. Volgens een politiewoordvoerder staat niet vast of naast Ad Smit de vier andere kopstukken worden onder zocht. „Wij weten nog niet met welke conclusies de Rijksrecherche komt", zegt Jean Fransman, hoofd communi catie van de politie in Amsterdam. „Tot die tijd ondernemen wij geen stappen tegen andere politiefunctio narissen. Mocht dat aan de orde zijn, dan leggen we iedereen - ongeacht rang of stand - langs dezelfde meetlat van integriteit." De kwestie is de zoveelste deuk in het imago van de politie. Op dit mo ment lopen ook onderzoeken naar een 'geldsmijtrel' rond de oud-voor- Smit grossierde in vrijkaarten voor het voetballen, maar ook voor concerten Wij ondernemen voorlopig geen stappen tegenandere mensen zitter van de Centrale Onderne mingsraad, 'zonnekoning' Frank Gil- tay en voormalig korpschef Gerard Bouman. De kaartjesrel is hoe dan ook een bitter einde van de imposante politie- carrière van Ad Smit, die in 1976 be gon aan het bureau Leidseplein. Hij geldt als een hardliner binnen de po litie, die 'de Rambo van de Lijnbaans gracht' en 'de gesel van Amsterdam' wordt genoemd. Zijn gevechten tij dens krakersrellen in de jaren tachtig leveren hem de bijnaam 'Adje Latje' op. Hij pakte als politiechef eigenhan dig winkeldieven op. Maar naast die gedrevenheid heeft Smit ook een an dere kant, schetsen voormalig col lega's. Smit wordt een 'Poetin' ge noemd. „Hij kan ontzettend schelden en tieren tijdens vergaderingen", zegt een collega. Sirene Het stoorde agenten dat Smit het niet al te nauw nam met de regels. Zo zou hij geregeld zonder spoedmelding zijn sirene aanzetten om in vliegende vaart naar huis te rijden. Al jaren hadden agenten vragen over zijn veelvuldige aanwezigheid bij wedstrijden van Ajax of optredens van wereldsterren. Een agent: „Hij grossierde in vrij kaarten voor het voetballen, maar ook concerten in de Ziggo Dome of de Heineken Music Hall. Dat viel natuur lijk op. Het dubbele is: als ik tien euro verkeerd declareer, heb ik meteen een onderzoek aan mijn broek. Bij hem ging dat jarenlang door. Het verbaast mij dat hij vlak voor zijn pensioen ineens wordt aangepakt." Hans Schönfeld ontkent op kosten van de politie wedstrijden of concer ten te hebben bezocht. „Ik wist ook niet dat dit gebeurde." Schönfeld zegt te zijn verhoord door de Rijksrecher che. Huyzer en Weiten willen niet reageren. Gorissen was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Het was nagelbijten: de wet kreeg 217 stemmen voor, waar er 216 no dig waren voor een meerderheid. Maar hoe moeizaam ook, het is winst voor Donald Trump, die eind maart nog een gênante nederlaag leed. De stemming over het nieuwe zorgsysteem dat centraal stond in zijn campagne moest toen worden afgeblazen bij gebrek aan steun van zijn partijgenoten. Gematigde Re publikeinen vonden dat de wet te veel mensen aan hun lot over zou laten, conservatieve partijleden be speurden juist nog te veel over heidsbemoeienis. Om de conservatieven te overtui gen, is toegevoegd dat staten mogen besluiten bepaalde regels terzijde te schuiven, bijvoorbeeld het voor schrift dat verzekeraars mensen die in het verleden ziek zijn geweest geen hogere premies in rekening mogen brengen. Andere Republi keinen schrokken daarvan, dus is deze week 8 miljard dollar extra be loofd om zieken te helpen met het betalen van hun zorgkosten. Welk effect die aanpassingen hebben is niet duidelijk. De Repu blikeinen willen niet wachten tot het Amerikaanse equivalent van de Algemene Rekenkamer de plannen doorgerekend heeft. De eerste ver sie van de wet werd wel beoor deeld. Hij bespaart de overheid geld, verlaagt de belasting voor rij kere Amerikanen, maar zorgt er ook voor dat 24 miljoen mensen hun polis kwijtraken. De grote ver liezers zijn ouderen met lagere in komens. i 24 miljoen mensen raken hun polis kwijt, vooral ouderen met lagere inkomens Democraten veroordelen hun Re publikeinse collega's voor het orga niseren van een stemming zonder te weten hoeveel mensen dekking verliezen of hoeveel de veranderin gen precies kosten. Maar Trump en de Republikeinse partijleider Paul Ryan wilden na veel tegenslagen eindelijk eens een politieke over winning binnenslepen. Trump probeerde persoonlijk zoveel mo gelijk partijgenoten over te halen alsnog in te stemmen met het in trekken en vervangen van Obama's haperende zorgwet. Hij haalde na de stemming alle Republikeinse afgevaardigden naar het Witte Huis voor een feestje. Maar de president is nog niet uit het politieke mijnenveld rond de zorg. De wet gaat nu naar de Senaat. Re publikeinse senatoren zijn niet van plan zomaar in te stemmen met het plan van hun collega's. Ook veel Amerikaanse kiezers zijn niet ge lukkig. Uit een peiling van de Quinnipiac Universiteit bleek in maart dat maar 17 procent achter het plan staat. Een meerderheid van 56 procent was ronduit tegen. vrijdag 5 mei 2017 'Op kosten baas naar wedstrijd was heel gewoon bij politietop' Koen Voskuil Peter Winterman Amsterdam SPA —Anonieme agent —woordvoerder Het is president Trump alsnog gelukt: de eerste hobbel op weg naar een nieuw Amerikaans zorgsysteem is genomen. Het Huis van Afgevaardigden stemde in met Trumps zorgplan nen. Karlijn van Houwelingen Washington A Paul Ryan aasde op een poli tieke overwinning, foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3