WIM HOFMAN Krimhild 'J t. Psychiater en patiënt staan om beurten op de bühne in dubbelvoorstelling 11 Marjolijn van Kooten beziet haar paniekstoornis met heel veel humor. „Maar dat mag ik ook doen hè, als patiënt." Krimhild is de naam van een sterke vrouw in oude sagen. Die verhalen zitten vol strijd en wapengekletter, lange reizen, gevechten om vrouwen, duels en botsingen van legers en ruiters. Afgehakte armen en hoofden vliegen door de lucht. Men vecht door terwijl alles in de brand staat en men waadt in het bloed. Een van de hoofdfiguren uit het verhaal, Krimhild, wil de Nibelungenschat te pakken krijgen, maar die ligt op de bodem van de rivier de Rijn. Bovenal wil ze echter de moord op haar man Siegfried vergelden. Aan het eind van het verhaal slaat ze de moordenaar dood. Wat er daarna gebeurde, weet de dichter niet te vertellen. En dat zegt dan de dichter van het verhaal. De Duitsers gaven hun bunkers wel eens namen. Zo had je hier op Walcheren onder meer de steun punten Rebhuhn, Hohenstaufen, Von Kleist en ook Krimhild. In het oude verhaal is Krimhild een strijd vaardige en halsstarrige vrouw. Ik neem tenminste aan dat de naam van de bunker slaat op Krimhild uit dat verhaal. In de Duitse versie (er zijn verschillende verhalen) is ze vooral uit op wraak. Volgens vertaal ster Hedwig von Bülow zou de naam wel eens 'verbit terd' kunnen betekenen en volgens mij is dan zo'n naam voor een bunker wel goed gekozen. Waar de andere namen vandaan komen weet ik niet precies. Hohenstaufen en Von Kleist zijn familie namen. Rebhuhn is een patrijs. Erg heldhaftig klinkt dat volgens mij niet, maar de vogel heeft wel een heel goede schutkleur. Het zijn bijna de laatste voorstellingen in een reeks van ruim hon derd. Cabaretier Mar- jolijn van Kooten en psychiater Bram Bakker komen met de dubbelvoorstelling 'Geen paniek' naar Zierikzee en Ritthem. Met een vleugje Zeeuws. Bas Ken nis van Blof componeerde het lied 'Want als ik dat niet doe', waar George Groot de tekst van schreef Marjolijn zelf schreef de rest. Het is dan ook haar persoonlijke ervaring waar ze uit put. De 46-ja- rige cabaretier kampte jarenlang met een paniekstoornis met agora- fobie, angst voor zo ongeveer alles. Ze durfde een tijdlang haar huis niet uit, werd depressief. Ook om dat ze het gevoel had de enige te zijn op de hele wereld met dat soort gevoelens. „Dat is ook eigenlijk de reden dat ik dit nu in het theater breng. En ik merk dat er behoefte aan is. Oh, ik ben zo blij dat hier eens iets mee gedaan wordt, zeg gen mensen na afloop. Mijn deel van de voorstelling is alleen maar lachen. Dat relativeert eens lekker. Het heeft een hoge grapdichtheid. Maar dat mag ik ook doen hè, om dat ik zelf patiënt ben." Het was psychiater Bram Bakker die Marjolijn, toen ze in therapie bij hem was, een zetje in de goede richting gaf. Met twee studies ach ter de rug (communicatieweten schappen en commerciële econo mie) maar continue worstelend met haar paniek en angsten, was hij het die haar stimuleerde te doen wat ze écht graag wilde. Ze schreef zich in bij de Amsterdamse Thea teracademie en studeerde daar op haar 38ste af Dat lijkt misschien geen voor de hand liggende carriè reswitch. „Maar ik vind uit eten gaan net zo eng als optreden." Bo vendien wil Marjolijn, net als Bram, dolgraag het taboe op psy chische stoornissen doorbreken. En dat is wat met 'Geen Paniek' ge beurt. „Ik heb eigenlijk gemaakt wat ik zo graag had willen zien toen ik zelf ziek was. Ik voelde me zo'n kneus, terwijl één op de vijf men sen last heeft van paniekaanvallen. Er zit ook veel schaamte en schuld gevoel bij. Dat is heel anders dan bij een botbreuk. Je ziet er niets van, maar je voelt je er wel zelf verant woordelijk voor." Met nog zes voor stellingen te gaan, werkt Marjolijn ondertussen alweer aan de opvol ger 'Ik zie de bui al hangen', die in meer algemene zin over depressie, burn-outs en gelukkig zijn gaat. Op de twee seizoenen die ze met Bak ker op de planken stond ('Hij ver zorgt eerst een soort theatraal col lege') blikt ze tevreden terug. „Dat ik dit allemaal heb kunnen omzet ten in iets nuttigs. Ik doe er zoveel mensen een plezier mee en dat vind ik geweldig. Ik heb altijd al leen maar last gehad van mijn pa niekstoornis en nu doe ik er iets goeds mee. Dat vind ik echt een enorme winst." vrijdag 5 mei 2017 PC De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Esme Soesman Geen Paniek is donderdag 18 mei te zien in de Nieuwe Kerk in Zierik zee en vrijdag 19 en zaterdag 20 mei in De Verwachting in Ritthem. Kaartjes via: theatersaanzee.com. Bram Bakker en cabaretier Marjolijn van Kooten. foto richardzandberg Cabaretier schudt angst van zich af

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39