II zondag a.s. Europa bedreigt deel vloot Als de Europese ministers volgende week het elektrisch vissen aan banden leggen, is dat een enorme klap voor de Zeeuwse vloot. „Veel investeringen zijn voor niets geweest." 12-17» Intratuin Koudekerke Discovery en Eurosport definitief van de buis komt de maatregel het hardst aan, omdat men zich hier vooral op plat vis zoals tong en schol richt. Daar zijn ook de visquota op gebaseerd." Ik betreur het dat de innovatie in de sector met deze maatregel een halt lijkt te worden toegeroepen De teleurstelling is groot. „Voor de platvisvisserij is dit een grote stap terug", zegt Teun van Dam, secreta ris van de Producentenorganisatie (PO) Delta Zuid. De dreigende in perking van de pulsvisserij heeft vooral ook in Zeeland ingrijpende gevolgen. De Europese Raad van visserijmi nisters stemt volgende week don derdag over de nieuwe visserijveror dening. Het voorstel is terug te gaan naar de regel dat maximaal 5 procent van de vloot elektrisch mag vis sen. Dat komt voor Neder land in het uiterste geval neer op 22 kotters. Ne derland heeft op dit moment 84 ontheffin gen. Dat zou betekenen dat een groot deel van de vloot de nieuwe techniek moet laten varen. In de pulskorvisserij wordt platvis met stroomstoten van de bodem opgeschrikt in plaats van met stalen kettingen, zoals in de tra ditionele boomkorvisserij. Het voor deel daarvan is dat de bodem min der wordt omgewoeld en dat de kot ters aanzienlijk minder brandstof verbruiken. In Zuidwest-Nederland zijn op dit moment zo'n dertig pulskorvissers actief, zegt Van Dam. Daarvan zou volgens hem, als de Europese inper king doorgaat, slechts een dozijn overblijven, onder wie acht Zeeuwse vissers. „Dat is enorm. In de zuidelijke delen van Nederland PO Delta Zuid vreest ingrij pende gevol gen voor de sec tor. „De econo misch gevolgen zullen zeker vér strekkend zijn", zegt Van Dam. „De afgelo pen jaren hebben we al meer van dit soort stormen gehad, waardoor de vloot al fors is inge krompen. Dat zal zich gaan doorzet ten." Van Dam betreurt het dat de in novatie in de sector een halt lijkt te worden toegeroepen en dat de uit komsten van wetenschappelijk on derzoek naar de effecten van de pulstechniek op langere termijn niet worden afgewacht. „Ik heb de in druk dat dit vooral een politiek statement is van een aantal landen. Vooral Frankrijk is een grote tegen strever. En hier komt de brexit nog eens overheen." Het aan banden leg gen van het elektrisch vissen heeft ook andere gevolgen. „Bij het puls- vissen heb je veel minder ongewen ste bijvangst." Staatssecretaris Martijn van Dam heeft toegezegd zich volgende week te zullen keren tegen het inperken van de pulsvisserij. Teun van Dam heeft er weinig vertrouwen in. „Je kunt bepaald niet zeggen dat dit een staatssecretaris is met overwicht. Wij hopen daarom dat er in het nieuwe kabinet weer een minister van Landbouw en Visserij komt. Dat zouden wij zeer toejuichen." Galgeweg 5 0118-551623 www.intratuin.nl 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN „Kan een held Jan Koopmans heten?", zong Freek de Jonge gisteravond bij de Doden herdenking in 's-Heer Hendrikskinderen. De cabaretier bracht zijn zelfgemaakte lied over dr. Jan Koopmans ten gehore. Koopmans was in de jaren 30 van de vorige eeuw predikant in 's-Heer Hendrikskinderen. In 1938 vertrok hij naar Amsterdam. „Die Koopmans is een interessant figuur", aldus De Jonge voorafgaand aan de herdenking. „Een predikant en verzetsman die uiteinde lijk aan zijn einde komt door een kogel als hij als toeschouwer in Amsterdam bij een fusillade staat. Die kogel raakte hem in zijn linkeroog." Ter nagedachtenis aan de felle bestrijder van de nazi-ideologie is in 's-Heer Hendriks kinderen een pad naar hem vernoemd. Wethouder Loes Meeuwisse onthulde, samen met enkele leerlingen van De Poel- jeugd, gisteravond twee naambordjes. Het pad voor de kerk heet voortaan het Dr. Jan Koopmanspad. 's-Heer Hendrikskinde ren heeft Freek daarmee een antwoord ge geven. Een held kan dus Jan Koopmans heten. In Vrouwenpolder wordt een pad vernoemd naar verzetsheld Jan de Visser. De Visser werd geboren in Vrouwenpolder. Hij overleed in 1944 in concentratiekamp Neuengamme. ZEELAND 2 vrijdag 5 mei 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl •ZEELAND4 Klap voor Zeeuwse pulsvissers Rolf Bosboom Yerseke -Teun van Dam, PO Delta Zuid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29