FC Utrecht: geen gas terugnemen, maar in de flow blijven In Ronde van Italië zijn renners en de roze trui nog heilig 24 De 100ste Giro is meer dan een wielerwedstrijd. Het is een ode van drieënhalve week aan Italië als het ultieme wielerland. 'Marathon nog niet onder 2 uur' Roda JC schort overname door Korotajevop Bovenop de hoogste toren van de vestingmuur van Alghero, de start plaats van de looste Giro aan de westkant van Sardinië, wapperen naast het Italiaanse groen-wit-rood nog twee vlaggen. De rood-gele ba nen van de stad Alghero die verwij zen naar de Catalaanse oorsprong en aan de andere kant de Sardijnse vlag met de vier Morenhoofden. Sardegna, het vertrekpunt van deze jubileumeditie vandaag, is een eigenzinnig eiland waar een hand vol locale dialecten afgewisseld worden met het Italiaans. Al over heerst dezer dagen vooral een roze eensgezindheid. Girotrots voert de boventoon. Dit Italiaanse eergevoel is anders dan de op Koningsdag-ge lijkende gekte die zich van Neder land meester maakt als het peloton neerstrijkt voor een grote ronde. Natuurlijk, de Sardijnse huizen zijn versierd, wielershirts hangen boven de terrassen en roze is de na tionale steunkleur. Maar de Giro zit toch vooral in de harten van de Ita lianen. De Giro overkomt ze niet, Italianen zijn er mee vergroeid. Tom Dumoulin ondervond het vo rig jaar aan den lijve toen hij op Ita liaanse grond vier dagen rondreed in het roze. „Italianen voelen het echt als hun Giro, hun hoogtepunt in mei. De roze trui dragen ze op handen. In de Tour gooien ze met pis naar de gele trui. Dat is wel een andere beleving. De Giro, dat is na tionale trots in Italië. Dat is de Tour veel minder. Dat is een groot com mercieel, internationaal evene ment. De Giro is dichterbij de fans en de mensen gebleven." De looste editie van de Giro is dan ook een eerbetoon aan het hele Voor ons Italianen is het de mooiste race in de wereld land, het Italiaanse volk, de natio nale trots, de kleur roze en de wie- lerhelden van toen en nu. Giro-baas Mauro Vegni heeft een route uitge stippeld die 16 van de 20 Italiaanse regio's aandoet, meer was simpel weg niet mogelijk in drie weken. Van de eilanden Sardinië en Sicilië naar de voet van de laars om over ruim drie weken, na een monster lijke finale door de Alpen en Dole- mieten, in Milaan te eindigen. De route voor de komende weken is doorspekt met emotie, want geen wielervolk is zo gevoelig als de Ita lianen. De Giro staat voor hen voor het leven én de dood. Het maakt de druk op Vincenzo Nibali, tweevoudig winnaar en de enig overgebleven favoriet uit eigen land, alleen maar groter. Voor alle Sicilianen en Nibali in het bijzon der tekende Giro-directeur Vegni de etappes vier en vijf uit. De eerste, dinsdag, met finish op de iconische vulkaan de Etna. Een dag later wordt in Nibali's geboorteplaats Messina, waar zijn ouders nog altijd een kleine videotheek annex buurtwinkel hebben, gestreden om de dagzege. In zijn hart zou Nibali het aller liefst winnen op Siciliaanse bodem, maar hij wees er fijntjes op dat de Giro pas in de laatste week wordt beslist. En met Nairo Quintana en nog een elftal aan favorieten is het win nen dit keer moeilijk. Maar Nibali beloofde te vechten. Ook voor een podiumplek, als meer niet mogelijk blijkt. Als eerbetoon aan de Giro, haar fans en aan Italië. Nibali: „Want voor ons Italianen is het echt de mooiste race in de wereld op de mooiste plek in de wereld." Ifflf Oud-trainer en analyticus Aad de Mos raadt trainer Erik ten Hag aan, zondag thuis tegen Vitesse en ver volgens een week later bij AZ, zijn beste elf op te stellen. „Met de tech niek van nu weet de staf wel wie rust nodig heeft en wie niet. Je kunt eventueel jongens die dicht tegen de basis aan zitten, ritme op laten doen." In de trainingsopbouw hoeft Ten Hag niet anders dan gebruike lijk te doen. „Met de intrinsieke motivatie bij FC Utrecht zit het vol gens mij wel goed. Ik kijk weieens naar hun trainingsschema. Ze doen meer dan de gemiddelde Neder landse club. Goede zaak." Ton Damen, sportpsycholoog, ad viseert om 'het gas er niet af te ha len'. „In de boeken staat: blijf in de automatische prestatiefase. Dat be tekent dat je de routine die je altijd al hebt, niet ineens moet verande ren. Er vallen immers gewoon drie punten te verdienen. Genoeg reden om voor te strijden." Damen ziet tussen Utrecht en Ajax een parallel. „Peter Bosz komt op mij over als een gestructureerde trainer. Hij weet wat hij doet. Hij zei vooraf al: mijn spelers weten wat ze moeten doen en wat ik verlang tegen Lyon. Dan zie je ook dat Ajax zich nog binnen een helft kan herstellen van een moeizaam begin. Ten Hag lijkt mij ook iemand die dat zo aanpakt. Loopt het nou voor de play-offs even helemaal niet, dan hoeft hij niet rigoureus de boel om te gooien. Nu dus ook niet." Jacques Brinkman, oud-hockeyin- ternational ex-coach en tegenwoor dig columnist en analist, herkent de situatie. „Hoezeer een coach ook probeert de focus vast te houden, het gaat natuurlijk in de koppies zitten. Wat ik wel zou doen, is vroe ger in de wedstrijd wisselen. Bij voorbeeld Klaiber, Zivkovic of een talentvolle speler meer minuten geven, zodat er maximale betrok kenheid is. Sowieso zorgen datje zo veel mogelijk in de flow blijft." vrijdag 5 mei 2017 ATLETIEK In Monza zal morgen een poging worden gedaan om een onmogelijk geachte barrière (onder de 2 uur) op de marathon te slechten. De Nederlandse marathonloper Michel But ter geeft het 'Nike Breaking 2' project weinig kans van slagen. Butter denkt dat het vooral een commerciële stunt is. „Als er een tijd van 2 uur en 2 minuten wordt gelopen, heeft het sport merk nog altijd gigantisch veel aandacht gekregen. Ik denk zelf dat een tijd onder de 2 uur nog tien jaar zal duren." Het wereldrecord staat op naam van Dennis Kimetto, met een tijd van 2.02.57. i x VOETBAL Roda JC schort de overname van de club door de Zwitserse inves teerder Aleksei Korotajev (foto) op. De Limburgse eredivisieclub is verrast door de berichtgeving gis teren omtrent de zaken man met Russische achter grond, die begin februari werd gepresenteerd als de redder van het armlastige Roda JC. Korotajev blijkt op 10 februari op het vlieg veld van Dubai te zijn aan gehouden op verdenking van het uitschrijven van een ongedekte cheque. Sindsdien zit hij in voorar rest en is hij volgens een persverklaring van zijn firma AK Investment het „slachtoffer van een onbe doeld misverstand of, erger, van een frauduleuze daad om hem in diskrediet te brengen." Roda JC, nog altijd niet zeker van lijfsbe houd in de eredivisie, bena drukt dat met Korotajev uit sluitend voorovereenkom sten zijn getekend. „Hierin heeft hij aan alle financiële verplichtingen voldaan. De aandelenoverdracht heeft echter nog niet plaatsge vonden. Dit betekent dat Frits Schrouff nog steeds 99,8 procent van de aan delen van de club in zijn bezit heeft." Hoeveel geld Korotajev tot dusver in de club heeft gestoken, is niet bekend. GO Daan Hakkenberg Alghero Vincenzo Nibali (32) FC Utrecht trainer Erik ten Hag (r) in gesprek met aanvoerder Willem Janssen. FOTO PRO SHOTS FC Utrecht is al geplaatst voor de play-offs, maar speelt nog twee wedstrijden om des kei zers baard in de eredivisie. Hoe moet je deze duels benaderen? Drie invalshoeken. Ido Dijkstra Utrecht Vanuit voetbalperspectief Vanuit sportpsychologisch per spectief Vanuit hockeyperspectief ▲Vincenzo Nibali viert zijn succes in de Giro van 2016 met uitzinnige fans. foto corvos In de Tour gooien ze Giro is toch andere' met pis, eleving'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24