Ift 23 altijd naar één moment of persoon worden verwezen De bustocht van Woudestein naar de Kuip, en anders wel de slotwedstrijd tegen Heracles. Als Feyenoord straks kampioen wordt, worden dat televisiebeelden voor de eeuwigheid. Maar wat herinneren we ons over tien jaar nog van dit seizoen? Bijzonder datje binnen anderhalf uur 200.000 mensen opéén plek kunt krijgen PSV-keeper Jeroen Zoet, die de bal in een reflex terughaalt naar zijn borst. Scheidsrechter Bas Nijhuis met die arm de lucht in, triomfantelijk haast, wijzend naar het piepende horloge om zijn pols. De eerst wat verwarde, daarna compleet extatische Kuip daaromheen. Feyenoord-PSV was op 26 februari 2017 niet alleen een zoge naamd cruciale wedstrijd. De win nende goal was er eentje die we ons over tien jaar ook nog wel herinne ren. Een Andere Tijden Sport waardig, al is het maar gezien de impact van doellijntechnologie: nog nooit was die in Nederland zo bepalend. On miskenbaar was het een wedstrijd waarin het seizoen van Feyenoord samenkwam. Door dat Rotterdamse dubbeltje dat weer precies de goede kant op viel, maar ook door de over tuiging waarmee de ploeg speelde, als een hongerige, verbeten vech tende leeuw. Kampioenschappen worden soms herinnerd om details, om het decor, om bepaalde spelers, om persoon lijke herinneringen. Soms worden wedstrijden die op het moment zelf heel bepalend lijken, jaren later min of meer vergeten. Ook daarom is Pe ter Bosz er tot op de dag van vandaag ziek van dat hij de kampioenswed strijd van 1993 in Groningen miste, door een schorsing, opgelopen in de wedstrijd ervoor tegen MVV. De hui dige Ajax-trainer besefte het gelijk: bovenal kampioenswedstrijden wor den herinnerd. Juist die beelden ke ren oneindig terug, die branden zich op je netvlies. Niet voor niets hebben Feyenoord-fans nu duizenden euro's over voor een kaartje op Woudestein, uit handen geven." Scouts kwamen handen tekort om driftig aantekeningen te maken van het jeugdige Ajax-talent dat zich dus ook op een ander podium dan de va derlandse eredivisie liet gelden. De keerzijde van het Europese succes klonk gisteren ook al door in Amster dam. De vrees? Dit elftal wordt aanko mende zomer leeg gekocht. Het maakt de kans om dit jaar de Europa League te winnen alleen nog maar unieker. „Dit team bij elkaar houden, zou fan tastisch zijn. Maar ik heb natuurlijk geen invloed op wat anderen doen. Er is wel echt iets ontstaan in deze groep en ik denk dat we nog mooie dingen samen kunnen laten zien. Maar de voetbalwereld is een gekke wereld waarin dit soort zaken moeilijk te voorspellen zijn." komende zondag. Juist daarom kun je het uittekenen: de feestbeelden beklijven later het meest. De bus tocht van het stadion van Excelsior naar de Kuip, Dirk Kuyt met de schaal, de Coolsingel op maandag. Ze zullen zelfs dat Jeroen Zoet-mo- mentje overvleugelen. Soms zit de eeuwigheidswaarde hem ook in gekke details. In 1999 was er de Coolsingel, misschien nog wel meer dan de kampioenswedstrijd te gen NAC (2-2). Feyenoord werd dat jaar glorieus kampioen, op ruime voorsprong, liefst vijf wedstrijden voor het einde. Op die kampioens wedstrijd zat daardoor amper span ning, maar zeker zo fascinerend: de huldiging op de Coolsingel was met een daarna, pakweg anderhalf uur na de wedstrijd. „Daar heb ik me altijd over verbaasd", zei Beenhakker daar deze week over. „Dat je binnen an derhalf uur opeens 200.000 mensen op één plek kunt krijgen. Alleen maar door de enorme impact van voetbal, van één voetbalclub." En dan zijn er nog de gezichten van een landstitel. In 1993 waren die haast ontelbaar; zelden had Feyen oord zo'n karakteristiek elftal als toen, getraind door clubheid Willem van Hanegem nota bene. Van John de Wolf tot Regi Blinker, van John van Loen tot Ulrich van Gobbel, van Henk Fraser tot Ed de Goey en Jozsef Kiprich. Een kampioensploeg vol striphelden. Het team van 1999 had dat wat minder: het Feyenoord van toen werd grotendeels bij elkaar ge sprokkeld in de zomer ervoor, dank zij de transfersom die Giovanni van Bronckhorst opleverde, destijds ver kocht aan Glasgow Rangers. Karakteristieker Dit Feyenoord is karakteristieker, maar ook in dit team ontbreekt die ene gezichtsbepalende superster. Kuyt komt het dichtst bij, ondanks zijn afbrokkelende sportieve status. De Katwijker zal altijd het gezicht van deze titel blijven, al is het maar omdat hij die schaal omhoog zal til len, vermoedelijk als slotstuk van een prachtige carrière. Karim El Ahmadi en Tonny Vil- hena vormen het hart van de ploeg, een beetje zoals Paul Bosvelt, Kees van Wonderen en Jean-Paul van Gas tel in 1999. Maar wie herkent over twintig jaar Nicolai Jorgensen op straat, wanneer die een dagje komt shoppen op de Lijnbaan? De Deen is topscorer, speelt een voortreffelijk seizoen, maar hij is qua cult geen Ki prich en ook geen Julio Ricardo Cruz. Jan-Arie van der Heijden en Eric Bot- teghin zijn een sympathiek soort anti-helden. Eljero Elia is de vrolijke flierefluiter. Rick Karsdorp de sup porter op voetbalschoenen. Trainer Giovanni van Bronckhorst is alom geliefd bij Feyenoord, als een voorbeeldig kind van de club. Maar wordt hij de man aan wie later ieder een denkt, in pakweg 2032? De herinnering is lastig te voor spellen: die heeft tijd nodig, moet even weken, hangt soms van toeval ligheden aan elkaar. Misschien flik kert de schaal maandag wel van het balkon op de Coolsingel, in alle eufo rie, uit de handen van een vrolijk zingende Miquel Nelom. Dan krijgen we weer een heel ander verhaal. „Ik voel me hier thuis en gewaar deerd." Ziyech kan zich wel vinden in de term 'transformatie' als het gaat om het ver anderde profiel van hem als voetballer. Zie hem ook tegen Lyon weer razen over dat veld. Niet alleen de sierlijke voetballer zijn, maar ook een aanjager van de ploeg. Bijna onvermoeibaar. Terwijl hij eerder uit tegen FC Kopen hagen op eigen verzoek rust kreeg van trainer Peter Bosz. „Daar had iedereen toen alweer heel snel een mening over. Maar ik had dat toen gewoon nodig. Mijn eerste jaar hier was ook wennen. Ik moest wen nen aan de intensiteit van de wedstrij den en ook aan wat er van mij ver wacht werd. Als je ziet waartoe het ge leid heeft, ben ik alleen maar blij dat ik toen eerlijk ben geweest", besluit de Marokkaan. vrijdag 5 mei 2017 GO EUKENS BADKAMER V-.[IS| Sjoerd Mossou Rotterdam M De 2-1 thuis tegen PSV, uiteinde lijk een eigen goal van Jeroen Zoet. Rechts: Dirk Kuyt na zijn 0-1 bij Roda JC in januari, fotospimras gelukt Ben jij eigenlijk wel te houden voor Ajax? - Leo Beenhakker Hakim Ziyech, tegen Lyon goed voor drie assists, foto pim ras Maar je zegt dit toch niet voor niets? Ajax schoot woens dag 16 keer op het doel van Lyon. Gemiddeld doen de Amsterdam mers dat dit seizoen 7,15 keer per duel. Op bezoek bij PSV schoot Ajax slechts tweemaal op het vijandelijke doel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23