Tommy Wieringa VERDUBBEL JE SALARIS Rechter redt160.000 koeien van de slacht Nationaal Salaris Onderzoek 15 In 1 7 minuten Hij had mijn boek bijna uit. Misschien smeet hij het straks wel van zich af Op een Curacaos strand lag een man die mijn laatste boek las. Het was een zware man, zo als bijna alle Nederlanders op het strand nooit een maaltijd leken over te slaan. Ik lag op enige af stand in zee en beloerde hem als een krokodil; de man sloeg de pa gina's om. Een kwartje voor zijn gedachten. Ik had wel in zijn hoofd willen plaatsnemen om te zien welke mentale voorstellin gen tevoorschijn werden geroe pen door de woorden die onder mijn handen tevoorschijn waren gekomen. Een filmmaker schrijft voor wat de kijker ziet, de schrij ver levert een halffabricaat, dat door de lezer zelf moet worden afgemaakt. Hij had het bijna uit. Misschien smeet hij het straks geërgerd van zich af, zoals ik weieens met boe ken doe. Ik zou me verplicht voe len hem de 16 euro 99 te vergoe den die hij er op Schiphol voor had betaald. Van zijn gezicht was niets af te lezen, het speelde zich allemaal in het verborgene af. Zolang ik schrijf ben ik autonoom, maar zodra ik de sleutel van het boek aan de lezer gegeven heb, veran der ik mijns ondanks in een marktkoopman die hoopt op een tevreden klant. lezers tot een minimum beperkt, indachtig de titel van A.L. Snij ders' eerste bundel Zeer Korte Ver halen: 'Belangrijk is dat ik niet aan lezers denk'. De lezer is een com plex van oordelen en verwach tingen. Soms wil hij die met je delen. Helaas zijn de woorden die zijn leeservaring beschrijven vaak een beetje onbeholpen. Voor je het weet sta je hem een eindje op weg te helpen. Ik begrijp wel waarom veel le zers tegenwoordig hun toevlucht nemen tot sites als Goodreads en Hebban, waar ze hun gestamel hebben verruild voor nuffige sterren. Het symbool, niet het ge stotter. Met de waardering in sterren brengen ze niet hun ge dachten maar hun emoties tot uitdrukking. ook zo teleurstellend omdat ik op zowel lof als kritiek alleen for mele reacties paraat heb, die even vriendelijk als nietszeggend zijn. Het is daarom het beste om el kaar alleen op afgesproken mo menten te ontmoeten in de be schermde omgeving van biblio theken of theaterzaaltjes. De man onder de parasol deed al met al verdomd lang over de laatste hoofdstukken. Ik over woog naar een ander strand te gaan om aan mijn opgelatenheid een einde te maken, maar de handdoeken waren al uitgevou wen en mijn kinderen lagen in zee met duikbrillen op (verplaat singen zijn het vermoeiendste deel van het gezinsleven). Boven dien kon het niet goed worden uitgelegd, een schrijver die op de vlucht sloeg voor een lezer. De rest van de middag ver school ik me met een zonnebril en een hoedje op achter een boek. De elzenkoning van Michel Tour nier, voor wie het weten wil. De afgelopen jaren hebben melk veehouders het aantal koeien dat ze houden fors uitgebreid. Daardoor dreigt de Nederlandse veestapel nu te veel mest te produceren. Door koeien te slachten, moet dat mest probleem worden opgelost. Een aantal boeren dat de veesta pel juist had uitgebreid, is het niet eens met de regeling. Al hun inves teringen, die ze in goed vertrouwen hebben gedaan, worden door de re geling in één klap waardeloos. Biologische boeren De rechter geeft hen gelijk. Wel zegt de rechter dat alleen de boeren die de zaak hebben aangespannen worden vrijgesteld van de verplich ting hun koeien weg te doen. De rechter noemde bovendien de bio logische boeren die door de maat regel worden getroffen, terwijl zij het mestprobleem niet veroorza ken. Gerben Braakman, secretaris van De Natuurweide, de vereniging van biologische melkveehouders is ver heugd. „Het lijkt er sterk op dat de biologische sector uitgezonderd We zijn als sector meegezogen in iets waar we geen schuld aan hebben wordt. Dat zou geweldig zijn, dan springen we een gat in de lucht. Maar eerst zien, dan geloven. We zijn als sector erg verbolgen dat we mee zijn gezogen in iets waar wij geen schuld aan hebben." Advocaat Esther Wijnen van Linssen Advocaten die de boeren bijstond, zegt dat de uitspraak ook andere boeren helpt. „Als staatsse cretaris van Landbouw Martijn van Dam de regeling overeind houdt, kan elke boer die heeft uitgebreid een procedure starten en zal die winnen." Het ministerie kon gisteren nog geen reactie geven. „We moeten de uitspraak eerst goed bestuderen", laat een woordvoerder weten. vrijdag 5 mei 2017 PC Lezer Gewoonlijk blijft het contact met Het contact met lezers is vaak Den Haag Nederland telt te veel melk koeien, die voor een mestberg zorgen. Om het mestoverschot te bestrijden, moet een deel van de veestapel naar de slacht. Dit tot ontsteltenis van veehouders die onlangs nog veel hebben geïnvesteerd, foto ramon mangold —Gerben Braakman, bioboer intermediair gNYENRODE op elk in je carrière business univürsiteit DOE MEE EN WIN EEN EXTRA MAANDSALARIS!* Doe mee aan het Nationaal Salaris Onderzoek 201 7. Dankzij dit grote, landelijke onderzoek kun jij je salaris en je arbeidsvoorwaarden straks vergelijken met mensen in dezelfde functie als jij. Ga snel naar intermediair.nl/salaris. Doe mee en maak kans op een extra maandsalaris! bruto modaal maandinkomen t.w.v. 2.846. Voor zo'n 160.000 koeien gloort de hoop dat ze niet naar het slachthuis moeten. De rechter zette vanmiddag een streep door de regeling om de koeien verplicht te laten slachten. Peet Vogels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15