L w P Waarom moeten we werken op Bevrijdingsdag? r 9 gen leven. Weinsteins vader Moshe, een vioolbouwer uit Litouwen, emi greerde kort voor de oorlog met zijn jonge vrouw naar het toenmalige Mandaatgebied Palestina. Het bleek zijn redding; meer dan 400 achterge bleven familieleden werden in Eu ropa vermoord. Ook de familie van Weinsteins moeder werd wegge vaagd. Het trauma was zo groot dat er thuis in Tel Aviv jarenlang met geen woord over werd gesproken. Weinstein zwijgt even en kijkt voor zich uit. Hij lijkt de viool in zijn handen te zijn vergeten. „Ik kan er na al die jaren nog altijd niet bij dat mijn familie willoos door de nazi's naar de slachtbank werd geleid. Dat de Duit- sers de mensen op weg naar de gas kamers rustig hielden door een or kestje vioolmuziek te laten spelen. Het onvoorstelbare cynisme." Beroemde musici Voor Weinstein zijn de Violins of Hope een manier om de stemmen van de slachtoffers meer dan 70 jaar na de Tweede Wereldoorlog nog overal te laten klinken. Door zijn sta tus als meestervioolbouwer heeft hij connecties met beroemde musici over de hele wereld. In Nederland trad violist Gil Sharon, de eerste con certmeester van het Limburgs Sym fonie Orkest, met de instrumenten op. „Ik ken Weinstein nog uit mijn jeugd in Tel Aviv. Zijn vader repa reerde mijn viool, en we raakten be vriend. Nu wil ik een concert met de instrumenten in Amsterdam organi seren." Voor Weinstein wordt het concert in Nederland onderdeel van een voortdurende wereldtournee. Vol gende week Miami, de week erna Boekarest. Hij vliegt van hot naar her, het liefst samen met zijn vrouw Assi, met wij hij al 42 jaar getrouwd is. „Stel je voor: uit deze instrumenten kwam de laatste muziek die mensen hoorden voor ze werden vergast. Ik bouw een mausoleum voor onze do den. Violen zijn iets levends. In deze instrumenten zit hun stem." Deborah Jongejan Den Haag Gerdi Verbeet van het Nationaal Co mité 4 en 5 mei probeerde het deze week maar weer eens. Ze riep de for merende partijen op van Bevrijdings dag een collectieve vrije dag te maken. Nu geldt dat alleen voor ambtenaren en leraren. In het bedrijfsleven hebben de meeste mensen geen vrije dag op 5 mei of slechts eens in de vijfjaar. Al velen zijn Verbeet voorgegaan met een oproep om iedereen een vrije dag te gunnen. De Tweede Kamer nam al in 1980 een motie aan die vroeg van Bevrijdingsdag een nationale feestdag te maken. (Grappig detail: die motie kwam van Wim Meijer, de hui dige geliefde van Verbeet.) Die feestdag kwam er, alleen wei gerde het toenmalige kabinet te veror donneren dat 5 mei voortaan een vrije dag zou zijn. „Omdat het te veel geld kostte", zegt Ilse Raaijmakers van het Arq kenniscentrum Oorlog, Vervol ging en Geweld. „De discussie komt steeds terug, maar elke keer blijkt dat een extra vrije dag te duur is." Het scheelt de economie al gauw een mil jard euro, stellen werkgevers. Bovendien gaat de politiek er hele maal niet over. Nergens is wettelijk vastgelegd dat we met feestdagen als kerst en Pasen vrij moeten zijn. Dat is een cao-afspraak, die per sector wordt gemaakt door de werkgeversorganisa ties en vakbonden. De werkgevers staan in elk geval niet te springen om van Bevrijdingsdag een vrije dag te maken. „Als er behoefte aan is kunnen er cao-afspraken over gemaakt wor den, maar het kost natuurlijk wel wat", zegt Edwin van Scherrenburg van VNO-NCW. „Bovendien werken we al de minste uren van heel Europa, minder dan in Griekenlandbijvoor beeld." Vakbond FNV wil zijn vingers er evenmin aan branden. „Als je dit voor iedereen wilt regelen, kan de regering dat het beste doen via een wet", stelt woordvoerder Linda Vermeulen. D66 heeft wel eens geopperd om een christelijke feestdag in te ruilen voor Bevrijdingsdag. Bijvoorbeeld door te werken op Tweede Pinkster dag en in plaats daarvan thuis te blij ven op 5 mei. In het huidige politieke klimaat ligt dat veel te gevoelig. Be halve de christelijke partijen, maken ook VVD en PVV zich tegenwoordig druk om de teloorgang van de 'joods- christelijke cultuur'. De afgelopen tijd leidden de 'verstopeieren' van de Hema (in plaats van paaseieren) en de feeststol van Albert Heijn (geen kerst stol) al tot verhitte discussies. Wie wil nu zijn nek uitsteken om een christe lijke feestdag te schrappen? Voorlopig zullen de meeste werkne mers dus gewoon moeten ploeteren op Bevrijdingsdag. „Het zou heel mooi zijn als 5 mei een vrije dag wordt, maar ik vrees dat aan de oproep geen gehoor wordt gegeven", voorspelt onderzoe ker Raaijmakers. donderdag 4 mei 2017 I f-*» Amnon Weinstein restaureert violen in Tel Aviv. Ambtenaren en leraren hebben mazzel: zij hebben morgen een vrije dag. De rest van Nederland moet gewoon aan het werk. Waarom zijn we niet allemaal vrij op 5 mei? Genoeg leuks te doen op 5 mei, voor wie niet moet werken. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9