laten stemmen van doden weer klinken Herdenking van vluchtelingen gaat door, maar wel op een andere plek 8 Verdacht pakketje bij A2 blijkt nepbom voor kinderfeestje Zeldzame eerste druk dagboek Anne Frank brengt veel geld op INSTRUMENTEN SLACHTOFFERS HOLOCAUST Vioolbouwer Amnon Weinstein restaureert instrumenten van Holocaustslachtoffers. Hij werkt nu aan een viool van de beroemde Nederlandse vioolbouwer Jacob Hakkert uit Rotterdam. „Violen zijn iets levends." Dit is de viool van een man die doorde nazi's werd vergast Lange files op en bij de Ai gis teren, nadat de weg bij Nieu- wegein tijdelijk moest wor den afgesloten vanwege de vondst van een verdacht pak ketje. Het bleek loos alarm: het pakketje was daar ver moedelijk neergelegd voor een speurtocht voor kinderen. Plantsoenwerkers hadden het 'explosief aangetroffen langs een weg die onder de snelweg door loopt. Het bestond uit enkele kokertjes die met een draadje aan elkaar waren ge bonden. De politie en de Ex plosieven Opruimingsdienst Defensie deden onderzoek. Onder het pakketje lag een briefje met, volgens een am bulancebroeder ter plekke, de tekst: 'laten liggen ten be hoeve van een kinderfeestje'. De politie heeft laten weten graag in contact te komen met degene die de nepbom neer legde, maar de 'dader' niet ac tief op te sporen. De Ai werd bij Nieuwegein in beide richtingen tijdelijk af gesloten. Dat zorgde voor lange files tussen Utrecht en Den Bosch. Ook op de omlei dingsroute liep het verkeer vast. Na ruim een uur werd de snelweg vrijgegeven. Auto probleem bij panda's Acht doden bij aanslag Horrorclowns veroordeeld Een bijzondere eerste druk van Het achterhuis (1947), het dagboek van Anne Frank, is maandag voor 7.100 euro ge veild tijdens een veiling bij veilingwebsite Catawiki. Vol gens Steven de Joode, boeken- expert bij Catawiki, gaat het om een zeldzaam exemplaar. „Van deze eerste versie wer den in 1947 slechts 3.036 exemplaren gedrukt. Otto Frank, de vader van Anne, gaf een deel van de oplage aan vrienden, de toenmalige mi nister-president en aan de ko ninklijke familie", aldus de Joode. Wat het boek in de vei ling echt speciaal maakte, is dat het nog was voorzien van de originele stofomslag. Die is zeer fragiel, waardoor ze bij de meeste boeken verloren zijn gegaan. Ondanks dat de omslag in slechte staat was bracht het boek uiteindelijk vijf keer zoveel op als vooraf verwacht, aldus Catawiki. Het achterhuis is met 25 mil joen verkochte exemplaren een van de meest gelezen boeken ter wereld. In een klein kelderatelier in het centrum van Tel Aviv klinkt een zacht schurend geluid. De Israëli sche meestervioolbouwer Am- non Weinstein (77) zit voorover gebogen op zijn kruk en houdt het bovenblad van een viool on der zijn bureaulamp. Heel voorzich tig beweegt hij met een schaaf langs de rand van het blad. Een wolkje fijn zaagsel daalt neer op de houten werktafel. „Dit is de viool van een man die door de nazi's werd vergast", zegt hij. „Ik werk er al maanden aan. Nu is ze bijna klaar om weer bespeeld te worden." Eenmaal gerestaureerd treedt het instrument toe tot de Violins of Hope, Weinsteins unieke collectie van in strumenten die aan Holocaustslacht offers hebben behoord. Beroemde muzikanten en orkesten treden er over de hele wereld mee op, ter nage dachtenis aan de moord op zes mil joen Joden tijdens de Tweede We reldoorlog 64 violen en cello's telt de verza meling inmiddels, en achter ieder in- strument gaat een gruwelijk verhaal schuil. „Dit is een van de eerste vio len die de beroemde Nederlandse vi oolbouwer Jacob Hakkert uit Rotter dam heeft gebouwd", zegt Wein stein, terwijl hij een zwarte viool- koffer openklapt. „Hakkert werd op 22 mei 1944 in Auschwitz vermoord. Hij was 52. Zijn vrouw en dochter werden ook vergast, maar zijn an dere dochter Elizabeth heeft de oor log overleefd. Via een kleindochter van Hakkert die in Israël woont, kreeg ik de viool uiteindelijk in han den. Een prachtig instrument." Levenswerk De Violins of Hope zijn Weinsteins levenswerk. Ondanks zijn gevor derde leeftijd werkt hij nog iedere dag, behalve op de sjabbat, de Joodse rustdag. Op de computer in zijn vol gestouwde werkkamer speurt hij het internet af naar instrumenten. Ruim twintig jaar na de start van het pro ject komen er nog altijd exemplaren bij, meestal via nakomelingen van slachtoffers die van zijn project ge hoord hebben. Weinstein blijft doorgaan tot hij erbij neervalt. De Holocaust tekende ook zijn ei- AMSTERDAM De her denking in Amsterdam van vluchtelingen die het leven lieten onder weg naar Europa is op last van burgemeester Eberhard van der Laan verplaatst van het Rem- brandtplein naar de Nieuwmarkt. De herdenking valt precies samen met de Nationale Dodenher denking, om 20.00 uur vandaag op de Dam. Omdat het Rembrandt- plein op de route ligt van de stille tocht naar de Dam ziet Van der Laan liever dat de ma nifestatie verhuist naar de Nieuwmarkt. De burgemeester had de organisatie ook ge vraagd om een ander moment te kiezen, 'om zo niets af te doen of toe te voegen aan de jaarlijkse herdenking van de naar schatting 60 miljoen slachtoffers van de Tweede Wereld oorlog en de doden van de oorlogen waar Ne derlanders bij betrok ken waren', schreef hij aan de gemeenteraad. Maar de organisatie hield vast aan het tijd stip en Van der Laan respecteert de vrijheid van manifestatie voor iedereen. De organisatie, de HerdenkingsManifesta- tie, laat weten 'natuur lijk' gehoor te geven aan het besluit om te ver plaatsen. Eerder al had initiatiefnemer Rikko Voorberg benadrukt dat het niet zijn bedoe ling is de Nationale Do denherdenking 'te ka pen', maar dat 'werke lijk herdenken van de gruwelijkheden toen, effect moet hebben op ons handelen nu'. Voorberg is van plan met 3.000 witte papie ren kruizen stil te staan bij de vluchtelingen. Hij betreurt de verhui zing. „Op het Rem- brandtplein heb je gras en daar hadden de krui zen mooi gestaan. Op de Nieuwmarkt is het toch veelal steen. Maar we zijn allang blij met de herdenking." donderdag 4 mei 2017 GO NIEUWEGEIN RHENEN Als Ouwehands Dierenpark niet zorgt voor voldoen de parkeerplekken voor bezoekers aan de panda's, dan wordt het bezoe kersaantal voor de dierentuin beperkt. Dat meldt de burge meester van Rhe- nen. Buurgemeente Wageningen haalde een streep door een parkeerplaats voor 1.400 auto's. KABUL Een zelfmoordter rorist in een auto vol explosieven heeft in de Af ghaanse hoofdstad Kabul gisteren een Amerikaans militair konvooi aangeval len. Zeker acht bur gers kwamen om het leven en drie Amerikaanse mili tairen raakten ge wond. IS heeft de verantwoordelijk heid opgeëist. WÜRZBURG De Duitse rechter heeft gisteren twee vrouwelijke horror clowns veroordeeld tot het betalen van smartengeld. Het duo, toen 18 en 20 jaar, gaven een vrouw de schrik van haar leven. Ze bel den aan en spron gen vervolgens gil lend rond met enge maskers op. Een derde filmde het optreden. AMSTERDAM Violen Jan Franke Tel Aviv —Amnon Weinstein, meestervioolbouwer Onderzoek onder de A2 bij Nieuwegein. FOTO SEMVANDER WAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8