Aangifte tegen hockeyer die 'Hitlergroet' brengt Speciale eenheden rukken uit voor gijzeling in Arnhem, motief onduidelijk 7 Een 57-jarige Arnhemmer met een nepbomgordel en een -pistool hield de Arnhemse wijk Klarendal uren in zijn greep. Hij gaf zich na ongeveer drie uur over. Zijn motief is onduidelijk. - Twee medewerkers van het Arn hemse Wijksteunpunt Klarendal/ Sint Marten hebben gisteren enkele angstige uren gehad. Samen met twee collega's werden ze iets over rr.oo uur gegijzeld door een 57-ja- rige inwoner van Klarendal. De ge gijzelden waren twee handhavers (boa's) van de gemeente Arnhem Het is een bekende van de wijkagent, maar niet vanwege aanhoudingen of veroordelingen en twee stagiaires van roe Rijn IJs- sel. De Arnhemmer droeg een bom vest en had een pistool bij zich - beide nep, zo bleek naderhand. Ook had hij messen bij zich. Meteen na dat hij het wijksteunpunt binnen kwam, stuurde hij twee gijzelaars naar buiten met een brief. De poli tie wil de inhoud daarvan nog niet prijsgeven. Ook over het motief van de man kan de politie nog niets zeggen. „Het is een bekende van de wijk agent, maar niet vanwege aanhou dingen of veroordelingen", zegt de Arnhemse politiechef Rini Strij bosch. Volgens Strijbosch stond de Arnhemmer niet te boek als 'ver warde man'. Door de combinatie van een mo gelijke bom, een gijzeling en een wapen werd snel opgeschaald naar de hoogste staat van paraatheid. Meteen werden gespecialiseerde eenheden ingezet: scherpschutters van de antiterreureenheid DSI (dienst speciale interventies) en verkenners van de explosievenop ruimingsdienst (EOD) kwamen naar Arnhem. Twee politiehelikop- ters cirkelden uren boven de wijk. Staat van beleg In Klarendal leek het of de staat van beleg was afgekondigd. Een groot deel van de wijk werd hermetisch afgesloten. Bewoners van de Hom- melseweg moesten binnenblijven. Wie buiten was, mocht niet naar huis. Het treinverkeer tussen Arn hem Centraal en station Velper- poort werd stilgelegd. De operatie werd geleid door een crisisteam van burgemeester, politie en Openbaar Ministerie. Na enkele benauwde uren, het was inmiddels 24.00 uur, kwamen twee gijzelaars het wijksteunpunt uit. Zij meldden later dat de gijze ling relatief rustig was verlopen, zonder geweld of geschreeuw. Po- litieonderhandelaars praatten de 57-jarige Arnhemmer naar buiten. Hij moest zich tot op zijn onder broek uitkleden uit angst voor wa pens of explosieven. Na een zoektocht door een bom robot en een EOD-verkenner in bommenpak, werd rond 25.45 uur het sein 'veilig' gegeven en kregen de Klarendallers hun wijk terug. Op beelden is te zien dat de speler zijn rechterarm gestrekt omhoog steekt en zijn vinger horizontaal onder zijn neus drukt. Egerton ont kent de omstreden groet te hebben gemaakt. „Het hele voorval berust op een misverstand", zegt Mark van Rijn, commissaris topsport van de club. „Egerton werd verbaal belaagd door een tegenstander nadat hij een doelpunt had gemaakt. Hij maakte daarop een gebaar van: hé, doe even normaal! Op de beelden is dat mis schien ongelukkig overgekomen, maar als je het plaatje voor plaatje analyseert zie je: dit is geen Hitler groet." Victor Loonstein van de FJN ge looft Hockey Club Rotterdam niet. „De tv-beelden zijn niet onze bron. We baseren ons op een filmpje dat een toeschouwer ons heeft ge stuurd. Dat laat duidelijk zien dat dit een Hitlergroet is, geen twijfel over mogelijk." De FJN wordt ge sterkt in haar overtuiging omdat een tv-commentator in zijn verslag spreekt over 'een vreemde manier van juichen'. Egerton zegt dat hij een 'mie drop' maakte, een onder artiesten en po litici populaire manier om hun woorden kracht bij te zetten. Tegen het einde van een speech laten zij de microfoon vallen en brengen twee vingers naar hun mond bij wijze van afscheidsgroet. „Geen van mijn teamgenoten herkende dit als Hitlergroet. Ik zou zoiets nooit doen. Ik was gewoon blij met m'n doelpunt en wilde die andere speler de mond snoeren. Met hem lag ik de hele wedstrijd al in de clinch." Simon Egerton speelt sinds 2015 voor HC Rotterdam. De Brit kwam tientallen keren uit voor de natio nale ploeg van Engeland en speelde ook voor clubs in Duitsland, Nieuw-Zeeland en Australië. Door zijn doelpunt tegen Hurley wist HC Rotterdam zich voor de play-offs te plaatsen. donderdag 4 mei 2017 GO Na enkele uren geeft de gijzelnemer zich over. Omdat hij een bomvest droeg - nep, zo bleek later - moest hij zich uitkleden, fotos koen verheijden Angstige uren om man met 'bomvest' Eric van der Vegt Arnhem —Politiechef Rini Strijbosch Een bomrobot wordt ingezet op zoek naar explosieven. Simon Egerton zegt dat hij een 'mie drop' maakte, zoals Obama dat soms na een speech deed. De spreker brengt twee vingers naar zijn mond en laat zijn microfoon vallen. Federatief Joods Nederland (FJN) heeft aangifte gedaan tegen Hockey Club Rotterdam speler Simon Egerton voor zijn vermeende Hitlergroet, zondag tegen het Amstelveense Hurley. Joost Baumgardt Dénis van Vliet Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7