Medicijntoerisme is protest tegen hoge prijzen in België Afschieten van damherten mag blijven doorgaan Hulst verwelkomt zaterdag bussen met zo'n 400 Belgen die de stad bezoeken om er goedkoop geneesmiddelen in te slaan. Het is een protestactie tegen de hoge Belgische medicijnprijzen. Regen? Bij indoorspeeltuin Bambini in Vlissingen houden ze ervan. Voor hen betekent een regen achtige dag een speelpaleis vol met kinderen. Ruim driehonderd bezoekers vermaakten zich in de ballenbak, op de trampoline of wachtten geduldig op een suikerspin. FOTO RUBEN OREEL Prijzen voor zelfzorgmedicatie (verkrijgbaar zonder doktersrecept) liggen in België vele malen hoger dan in Nederland. Een doosje para cetamol is hier verkrijgbaar voor nog geen euro, over de grens moet hiervoor bijna 5 euro worden neer geteld. De maagzuurremmer ome- prazol gaat in België over de toon bank voor 42 euro, in Nederland kost precies hetzelfde doosje nog geen tientje. Oorzaak van dit prijsverschil ligt in de wijze van aanbesteden. In Ne derland is die openbaar en de goed koopste leverancier mag leveren. Dit is het zogenoemde 'kiwi-mo del', vernoemd naar de aanbeste- dingswijze in Nieuw-Zeeland. De Vlaamse huisarts Dirk van Duppen, verbonden aan de vereni ging Geneeskunde Voor Het Volk (GVHV), is pleitbezorger van de in voering van het kiwi-model in Bel gië. Tien jaar geleden organiseerde hij al de 'paracetamolreis' waarbij busladingen Belgen Hulst over spoelden om daar goedkoop parace tamol in te slaan. „In tien jaar is nog steeds niks veranderd en daarom voeren we nu wederom actie." Van Duppen wil met zijn actie vooral de politiek in zijn land onder druk zetten. Hij stelt dat de Belgi sche overheid zeker 480 miljoen euro kan besparen door farmaceu tische bedrijven tegen elkaar uit te spelen. Hulst maakt zich ondertussen op voor de ontvangst van honderden medicijntoeristen zaterdag. Burge meester Jan-Frans Mulder heeft drogisterijen en apotheken in de stad per brief op de hoogte gesteld van de verwachte invasie. Die heb ben hun maatregelen genomen. „Wij hebben onze bestellingen voor komend weekeinde verdrie dubbeld", zegt Annick de Bakker, bedrijfsleidster van de Etos in Hulst. „Niet alleen voor paraceta mol, maar ook voor ibuprofen, neussprays en laxeertabletten." Wij hebben onze bestellingen voor komend weekeinde verdriedubbeld Ook Christel Duerinckx van apo theek Reynaert in de Steenstraat in Hulst heeft haar maatregelen geno men. „Ook wij hebben extra inge kocht. Het is toch wel spannend." Burgemeester Mulder zal de me dicijntoeristen, afkomstig uit onder meer Zelzate, Deurne en Hobo ken, zaterdag tussen 10.00 en 10.30 ontvangen op de Grote Markt. Hij zal ze daar toespreken en ze een plattegrond overhandigen met ver kooppunten van zelfzorgmedicij nen. Bovendien krijgen de medi cijntoeristen een consumptiebon, in te wisselen bij de lokale horeca. „We zijn heel blij met toeristen, of ze nou voor de winkels, de basiliek of medicijnen komen. We leggen ze in de watten, hopelijk komen ze nog eens terug", zegt gemeente woordvoerster Micaëla Boone. Duerinckx schat dat doorgaans tien procent van haar klanten uit België komt. „Natuurlijk gun ik de Belgen betaalbare medicatie. Maar als het kiwi-model er komt, dan mist Hulst bezoekers en ik inkom sten." Het betreft komende zaterdag een bliksembezoek. De bussen vol Belgische medicijntoeristen ver trekken om 13.30 uur weer uit Hulst. It donderdag 4 mei 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND 4 Beig jaagt op pillen in Hulst Sheila van Doorsselaer Hulst -Annick de Bakker, Etos Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63