BI Verdachten Kasteelmoord pas volgende maand voor de rechter HZ trekt meer nieuwe studenten 3 Heel reformatorisch Nederland kijkt naar Zeeland, waar het wereldlijk recht zich over het kerkelijk recht uitsprak. SPANNINGEN IN KERK KRUININGEN ijzonder. Zo omschrijft advo caat Arjan Klaassen de situa tie binnen de Gereformeerde I Gemeente in Kruiningen. Het is een understatement. De kerkorde is verkeerd toegepast, oor deelde de rechter dinsdag. De tuchtmaat regelen die de kerkenraad (onder leiding van dominee Gerrit Bredeweg) uienhan- delaar Henk Jansen oplegde, moeten on middellijk worden ingetrokken. Maar daarmee is het laatste woord niet gespro ken, waarschuwt advocaat Peter den Boef van de kerkenraad. Peter den Boefis gespecialiseerd in kerkrecht. „Er is hier ingegrepen op een manier die niet terecht was", zegt hij. Op 17 mei wordt in een classisvergadering over de zaak gesproken. In afwachting daarvan had de rechter zich nooit al mo gen uitspreken over het conflict, vindt de advocaat. „Het oordeel van de rechter is te kort door de bocht", zegt Den Boef een dag na de uitspraak. „Ik adviseer de ker kenraad van Kruiningen om in hoger be roep te gaan bij het Gerechtshof. Laat een hogere rechter zijn mening maar geven over dit vonnis. Dit is een onevenredig zware inperking van de kerkordelijke re gels." Waar gaat het conflict nu eigenlijk over? Is dat de vermeende vrijage van Henk Jansen met zijn nicht? Dominee Bredeweg beweert bij hoog en laag dat tussen Jansen en zijn nicht in 2014 seksueel contact geweest is, maar zowel Jansen als zijn nicht ontkent. Deson danks strafte de kerken raad Jansen zwaar voor deze overtreding van het zevende gebod (Gij zult geen overspel plegen). De uienhandelaar werd niet alleen voor drie maanden uitgesloten van deelname aan het Heilig Avondmaal, maar bovendien 'in de kleine ban' gedaan. Niet-kerkelij- ken kunnen nauwelijks bevatten hoe groot de impact van zo'n maatregel is: Jansen werden met deze maatregel alle rechten als kerkenlid ontnomen, deel name aan de gewijde handelingen waarin Dit is een onevenredig zware inperking van de kerkordelijke regels God de mens ontmoet (de sacramenten) werd hem ontzegd. Bovendien zou Jan sen geen enkel kerkelijk ambt meer kun nen uitoefenen. Jansen was, tot het con flict met Bredeweg escaleerde, 24 jaar lang binnen de gemeente actief als scriba (secretaris) en kerkenraadslid. „Als iemand die in de kleine ban is ge daan zich niet betert, escaleert het naar de volgende trap. En dat is de definitieve ban. Iemand wordt dan buiten de Ge meente van Christus geplaatst", verklaart Jansens advocaat Arjan Klaassen. „Dat is een af schuwelijk vooruitzicht voor een godsvruchtig man als mijn cliënt. Het is geestelijk heel zwaar." Het verklaart waarom Henk Jansen, in het Re formatorisch Dagblad gekenschetst als 'con flictmijdend' en 'schuw', toch besluit naar de wereldlijke rechter te stappen en te eisen dat de maatregelen worden teruggedraaid. Zijn zielenheil staat op het spel. Belangrijkste argument tegen de tuchtmaatregelen: er is geen onafhankelijk onderzoek geweest (binnen de kerk) naar de beschuldiging van overspel. Maar gaat het hier wel over dat over spel? Opvallend is dat de dominee steeds herhaalt dat onderzoek naar feiten onnodig is, omdat Jansen zelf zou hebben bekend. Het zou gaan om een monde linge bekentenis, gedaan in 2014. Een bekentenis die volgens advocaat Klaassen eerder een ui ting was van een te groot calvinistisch schuldgevoel: „Wat hij daar gezegd heeft, moet je zien in het licht van Jezus' toelichting op overspel: dat je feitelijk al overspel pleegt als je ge trouwd bent en begeerte voelt als je naar een andere vrouw kijkt. Er is feitelijk niets gebeurd en dat heeft zijn nicht ook bevestigd." Desondanks grijpt Bredeweg deze 'be- Hij heeft zijn hoofd boven het maaiveld uitgestoken in een omgeving waarin dit niet vanzelfsprekend is kentenis' aan om Jansen tuchtmaatrege len op te leggen. Dat gebeurt echter pas in 2016. Om precies te zijn, op 14 december - één dag nadat er harde woorden vallen tussen Jansen en de predikant. Jansen, dan nog lid van de kerkenraad, zegt dat hij in ernstige gewetensnood raakt door de manier van werken van de predikant. Hij verwijt hem een waar schrikbewind te voeren. De predikant is onbuigzaam: Jansen moet zijn beleid steunen of al zijn functies neerleggen. Jansen kiest voor het laatste. Een dag later komt de beschuldiging van het misbruik. Twee jaar nadat dit zou heb ben plaatsgevonden. Weer de vraag: waar gaat dit conflict nu ei genlijk over? „De pro blemen in deze ge meente zijn veel bre der dan tussen Jansen en Bredeweg", zegt advocaat Klaassen. „Ik heb begrepen dat veel leden van die ge meente er nu al voor kiezen naar een an dere gemeente te gaan op zondag. De ge meente staat onder druk en verliest le den. Er zijn grote spanningen. In decem ber zijn ook twee ouderlingen al opge stapt omdat ze zich niet konden vereni gen met het beleid dat de kerkenraad te gen Jansen voert." Jansen is in het gelijk gesteld. Maar blij is hij niet. „Dit sloopt het hele gezin", zegt zijn advocaat. „Deze man zit nu ar beidsongeschikt thuis. Hij heeft zijn hoofd boven het maaiveld uitgestoken in een omgeving waarin dit niet vanzelf sprekend is en grote gevolgen kan heb ben. Toch heeft hij het gedaan, om de ge meenschap een dienst te bewijzen. Heel dapper, maar dit kost hem veel - en dan heb ik het niet over geld. Jammer dat dit nodig was, maar goed dat er een wereld lijke rechter is die corrigerend kan optre den als de kerkorde niet goed wordt toe gepast." De rechtszaak gaat over de moord in januari 2012 op Stijn Saelens, ei genaar van een kasteeltje nabij Brugge. De vermoedelijke dader is inmiddels overleden. De C. wordt ervan verdacht een rol te hebben gespeeld bij het zoeken naar die schutter, een man uit Eindhoven. De IJzendijkenaar zit inmiddels bijna twee jaar vast. Hij ontkent. Het proces rond de geruchtma kende zaak begon dinsdag, na eer dere voorbereidende zittingen, écht. Er was meteen vuurwerk. Meest opvallend was de verklaring van A. G„ de schoonvader van het slachtoffer. Die vlakte de verden king tegen hem tot nu toe af, maar verraste met een volledige beken tenis. Hij zei opdracht tot de moord de hebben gegeven omdat Saelens incest zou hebben ge pleegd met zijn kinderen, de kleinkinderen van G. De bekentenis van G. schopte de planning van de rechtszaak danig in de war. Er zijn nu nieuwe feiten bekend, waardoor de vier verdach ten - naast G. en De C. nog een tussenpersoon en iemand die bij de moord aanwezig zou zijn ge weest - opnieuw door de recher che verhoord moeten worden. Bo vendien duurde het verhoor van de eerste getuigen - een onder zoeksrechter en een hoofdinspec teur - dinsdag veel langer dan ver wacht. Die vier verdachten moeten daardoor niet vandaag, maar pas op 12 juni voor de rechtbank in Brugge verschijnen. De uitspraak wordt pas na de zomer verwacht. De HZ in Vlissingen verwelkomt komend studiejaar meer nieuwe Nederlandse studenten. Tot nu toe meldden zich 1.404 eerstejaars stu denten aan. Op 1 mei vorig jaar wa ren dat er 1.291. De toename zit hem vooral in de onderwijs- en zorgopleidingen. Zo zijn er meer aanmeldingen voor de opleidingen leerkracht basisonder wijs (pabo) en de opleiding ver pleegkunde (hbo-V). Voor de technische en economi sche opleidingen is er juist een lichte daling. De HZ verwacht voor die studies, en ook voor andere op leidingen, wel een stijging van het aantal internationale studenten. Die internationale aanmeldingen zijn nog niet meegenomen in de voorlopige cijfers. De uiterste inschrijfdatum voor het hoger onderwijs is 1 mei. Aan komende studenten kunnen zich ook daarna nog aanmelden, maar hogescholen en universiteiten mo gen hen dan weigeren. Switchen Het aantal inschrijvingen veran dert de komende maanden nog, omdat aankomende eerstejaars nog niet weten of ze geslaagd zijn voor hun examen. Bovendien kunnen ze nog switchen van opleiding. donderdag 4 mei 2017 Ondine van der Vleuten - Peter den Boef, advocaat kerkenraad - Arjan Klaassen, advocaat Henk Jansen M Kerk van de Gereformeerde Ge meente in Kruiningen. fotomarcelleda E. de C. uit IJzendijke, die ver dacht wordt van betrokkenheid bij de geruchtmakende Vlaamse 'Kasteelmoord', komt pas op 12 juni voor de rechter. Dat zou vandaag gebeuren, maar onder meer de bekente nis van één van de hoofdver dachten gooit de planning van de rechtbank danig in de war. Martijn de Koning Brugge Cornelleke Blok Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59