Benefiet op markt Gemeente besteedt hertenkampen niet uit Schouwen-Duiveland krijgt een Repair Café voor kapotte spullen 7 ARENA MOVES TRAPLOPEN VOOR MS De Dikke Toren op en af of de trap in je huis tig keer op en af rennen. Diana Dijst heeft zich ingeschreven voor ArenA MoveS en loopt geen trap zomaar voorbij. Als Diana Dijst uit Dreischor een trap ziet dan begint ze haast als vanzelf de treden te tellen. Een tic die ze heeft opgelopen sinds ze zich inschreef voor ArenA MoveS. Met honderden anderen loopt ze op 25 juni de trappen in de Am sterdamse Arena op en af om geld op te halen voor een MS-vrije we reld. Haar man Norman heeft MS (Multiple Sclerose), maar ook een goede vriend van hen en een meisje uit Engeland waar Diana ooit als au pair voor zorgde. Met Norman gaat het goed, maar de ziekte is altijd in hun leven. „We gaan straks in de Arena ook wel dingen zien natuurlijk. Dat is best confronterend." Toch was het niet alleen MS die Diana er toe dreef zich voor ArenA MoveS in te schrijven. Een jaartje geleden was ze, na lange tijd met haar galweg te hebben gemodderd, zelf fysiek een wrak. „Ik zag iets over ArenA Mo veS maar kon het toen écht niet. Ik heb tegen Norman gezegd: als ik het kan, wil ik dit zo graag een keer voor je doen." Niet dat ze erg van het sportieve is. „Ik geef er eigenlijk helemaal niets om." Maar op haar werk - waar haar bureau op de vierde ver dieping staat - heeft ze zichzelf een liftverbod opgelegd. En de eeuwenoude treden in de Zierik- zeese Dikke Toren (279 naar boven en 282 naar beneden) heeft ze de afgelopen weken al twee keer be klommen. „Niet dat ik het nu opeens wel leuk vind, maar het is denk ik gewoon dat ik mezelf een doel heb gesteld." Want anderhalfjaar geleden werd Diana in Gent met succes aan haar galweg geopereerd. Eind goed, al goed. Maar conditioneel was ze he-le-maal nergens. „Een rondje over de Ring, dat was alles 27 MEI wat ik kon. Maar je moet ergens gaan opbouwen." Haar wandelin gen werden langer, haar rondjes groter. Het afgelopen jaar liep ze onder meer de Halve van Renesse en de Kustmarathon, waar het weer bar en boos was. „Ik heb af gezien daar, maar ik haalde het wel." En nu dus ArenA MoveS. Schreef ze aanvankelijk in op de 700 treden, na een paar weken be sloot ze voor de 1500 te gaan. On der de indruk van Hanneke Schil- peroort uit Brouwershaven, die vorig jaar 2500 treden bedwong. Samen met Hanneke - die dit jaar niet meedoet - en scoutingclub Grevelingengroep in Brouwersha ven houdt Diana zaterdag 27 mei een benefietmiddag op de Markt in Brouwershaven. „Gewoon een leuke middag met allemaal kin derspelletjes. Niet voor het grote geld, maar iedere euro die binnen komt is meegenomen." De op brengst van ArenA MoveS wordt onder meer gebruikt voor de op richting van een MS-expertisecen- trum op initiatief van VUmc MS Centrum Amsterdam. In de zoektocht naar manieren om kosten te besparen, is voorgesteld om onderhoud en beheer van de hertenparkjes van Nieuwerkerk, Brouwershaven en Ouwerkerk uit te besteden aan de respectievelijke dorpsraden en de stadsraad. „Dat gaan we toch maar niet doen," licht wethouder jacqueline van Burg haar besluit toe. „Hoe welwillend stads- en dorpsraden ook zijn. Ze hebben soms een ge brek aan vrijwilligers en dat kan dan ten koste gaan van de continuï teit van zo'n parkje." „Een andere zorg zijn de besmet telijke dierziekten. Als er bijvoor beeld vogelgriep uitbreekt, dan vraag je nogal wat van de mensen van de dorpsraad. Dan moeten alle vogels in het hertenparkje worden opgehokt." „Alles overwegende, hebben we als college besloten dat herten kampjes een maatschappelijke voorziening zijn die de leefbaar heid bevordert. Als gemeente moe ten we ze daarom in stand houden." In Nederland zijn er honderden van, in Zeeland een stuk of vijf. En vanaf zaterdag 13 mei heeft ook Schouwen-Duiveland er één: een Repair Café. Een plek waar men sen samen kapotte spullen repare ren. Achterliggende gedachte is dat mensen elkaar in het Repair Café kunnen ontmoeten en tegelijker tijd iets kunnen doen aan de gi gantische afvalberg, vertelt Anita Flikweert van de wijkclub Hart van Poortambacht. „Het is vaak goedkoper om een nieuwe stofzui ger te kopen dan je oude te laten repareren." Overigens gaat het Repair Café niet alleen over elektrische appa raten maar het kan ook over bij voorbeeld textiel of spullen van hout gaan. Kennis doorgeven Een stuk of acht 'reparateurs' staan klaar om mensen bij het reparatie- werk te helpen. „Het gaat namelijk ook om het doorgeven van kennis, zodat je volgende keer zelf weet hoe je ergens bijvoorbeeld een nieuwe stekker op kunt zetten." Vooralsnog gaan die vrijwilli gers met hun eigen gereedschap aan de slag, zodat gaandeweg ge keken kan worden wat handig is om als basisgereedschap aan te schaffen. Het Repair Café in Zierikzee wordt elke tweede zaterdag van de maand gehouden op kinderboer derij de Punt, van 10.00 tot 14.00 uur. Hoewel het een initiatief van inwoners van de wijk Poortam bacht is, is het café bedoeld voor iedereen op Schouwen-Duive land. Wethouder Cees van den Bos opent het Repair Café op 13 mei om 10.15 uur. Vanaf 11.00 uur gaan de reparateurs aan de slag. donderdag 4 mei 2017 3D 'Als ik het kan, doe ik dit voor jou' Esme Soesman De benefietmiddag voor ArenA Moves wordt zaterdag 27 mei gehouden op de Brouwse Markt in Brouwershaven, van 13.00 tot 16.00 uur. De hele middag zijn er Oudhollandse kinderspelletjes te doen, er worden houten klompbootjes gemaakt en er is een kleur- wedstrijd. Met een strippen kaart kunnen kinderen alle spelletjes langs. Ook is onder meer perkgoed te koop. Diana Dijst op de trap bij de Grevelingen vlakbij haar dorp Dreischor. foto dirk-jan gjeltema De gemeente Schouwen-Duive- land houdt het beheer van drie hertenkampjes op het eiland in eigen hand. Ton van den Nouweland Zierikzee Esme Soesman Zierikzee repaircafe.hartvanpoortam- bacht.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56