'Den overkant' hoeft niet perse het einde te zijn Lees het boek van een vlogger 2 DEN OVERKANT Guido's Orchestra Theater Elke show is een krachtsinspanning voor de drummers van Yamato. Gen Hidaka drumt tien jaar bij het gezelschap. „Taiko-drummen is als boksen. Je geeft niet op." Uitgelicht DE BESTE OORLOGS FILMS Ik heb Willem Vermandere één keer mogen interviewen, bij hem thuis. Ik heb me nooit méér op mijn gemak gevoeld. Vragen stellen was niet nodig. Hij vertelde maar, was gul met verhalen en vooral met anekdotes. En achteraf met een tekening. Er hangt nu dus een echte Vermandere aan een van mijn muren. musicus, beeldend kunstenaar, schrijver en ver teller. Toen ik, jaren terug, bij hem op bezoek was, hield hij zich vooral bezig met grafbeelden. Hij was intens blij om mensen van dienst te kunnen zijn die een manier zochten om een ge storven geliefde nog alle mogelijke aandacht te geven. Voor hem was daar niets engs aan, niets verdrietigs zelfs. noemt dat 'gemijmer op mijn donkere klarinet ten, op het blikken fluitje van een cent en op wat simpele snaren'. En ook 'mijn yin en yang, mijn alfa en omega. Dit is stilaan oud worden'. Die overpeinzing heeft poëtische trek jes, zit vol wijsheden en relativering, maar is ook verrassend vrolijk en levenslus tig. En 'den overkant' is ook niet noodzake lijk een einde. Voor veel mensen is het nog maar het begin. En dan bedoelt Willem Vermandere de vluch telingen. Speciaal voor hen (en voor iedereen die er nood aan heeft) wil hij al zijn mildheid en optimisme, levenslust en al zijn humor naar bo ven halen. En die dan uitstorten in zijn liedjes en zijn vertellementen. Zijn jongste programma (en de gelijknamige dubbel-cd) heet dus Den overkant en is een fraaie en bonte verzameling liedjes over het le ven. Vermandere volgt daarbij het advies van zijn goede vriend Jules de Corte: „Het enige wat je op het podium moet doen, is zeggen aan de mensen wie je bent." Gemijmer op mijn donkere klarinetten en simpele snaren 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN p Televisie fik na een paar les sen op de Yamato Taiko School (er zijn er vier in Ne- derland) ook kan meedoen bij de Ja panse percussie groep? Er valt een korte stilte. Daarna barst drummer Gen Hidaka in lachen uit. „Alleen als je echt heel, heel, héél erg je best doet", reageert hij. Hidaka weet hoe het werkt. Tijdens de lessen op die school staat het samenspel centraal ('We hebben liever dat je fout slaat met passie en gevoel, dan dat je goed slaat zonder overtuigings kracht'). Op de planken ligt de lat voor de muzikanten nog flink hoger. De 34-jarige Hidaka ondervond het aan den lijve. In 2006 studeerde hij Business Management in Canada. „Ik kreeg de kans om met een vriend naar Zwitserland te gaan", vertelt hij. „Voor mijn verjaardag bezochten we een voorstelling van Yamato. Tot die tijd had ik nog nooit van taiko-drum men gehoord. Ik was diep onder de Tijdens een show verliezen we 2 kilo aan gewicht. Na afloop moeten we véél eten indruk en wist meteen: ik wil bij die club." Hij trok de stoute schoenen aan, belde naar het gezelschap en vroeg of hij mocht meedoen. „Ik was verrast door de reactie: oh, kom maar. Maar ik heb geen ervaring, zei ik nog. Dat was geen probleem. Het is belangrij ker dat je het met de anderen in de groep goed kunt vinden. Deze club van twintig mensen blijft dag en nacht bij elkaar; het gaat om een ma nier van samenleven." Spierbundels Hidaka hing zijn studie aan de wil gen en waagde de overstap naar een voor hem tot dan toe onbekende we reld. „Opstaan, lopen, koken, eten: we leven en doen écht alles samen. Nou ja, behalve dan douchen of bad deren. We maken ook weieens ruzie zoals dat in elke gewone familie ge beurt. Onze discussies kunnen soms hoog oplopen." Maar er was meer: Hidaka moest fysiek aan de slag om conditie op te bouwen. Twee uur lang slaan op grote trommels kost veel kracht. „Het was hard trainen. Ik had nauwelijks spierbundels; daar deed ik nooit veel aan. Ik ben begonnen met hardlopen door de bergen en met gewichthef fen. Daar word je niet alleen fysiek, maar ook mentaal sterker van. On derdeel zijn van Yamato betekent dat je jezelf moet uitdagen. We zien taiko-drummen ook meer als bok sen: je mag nooit opgeven." Dat merkt hij vooral tijdens een voorstelling. „Dan zweten we als ot ters. We verliezen 2 kilo aan gewicht tijdens een show. Dus eten we veel na afloop. Echt véél. En we drinken veel water. Dat is nodig om onze ma- donderdag 4 mei 2017 PZ Willem Nijssen is theaterliefhebber. Hij schrijft over A 't- verschillende genres. Wat: Willem Vermandere Waar: Ledeltheater Oostburg/Dorpshuis Rilland Wanneer: zondag 7 mei, 14.30 uur (Oostburg) vrijdag 19 mei 20.00 uur Willem Vermandere is een multikunstenaar: Het houdt hem al jaren bezig, en steeds in tenser: het leven aan 'den overkant'. Hij Reageren? uitenthuis@persgroep.nl The Longest Day (1962) Nauw gezette recon structie van de eerste 24 uur van de landing in Normandië. Saving Private Ryan (1998) Steven Spielberg regisseerde de zoektocht naar een Amerikaanse soldaat (Matt Damon) na de landing op Omaha Beach. 'O'WAyZ!1' Soldaat van Oranje (1977) Over de beleve nissen van de adjudant van ko ningin Wilhel- mina, Erik Hazel- hoff Roelfzema (Rutger Hauer). Gekozen door re censent Ab Zagt s Willem Vermandere brengt een bonte ver zameling liedjes over het leven, foto jaap reedijk Als een succesvol vlogger een papieren boek uitbrengt, is de nieuwsgierigheid van Joeke Berg gewekt. Ondertussen luistert ze naar de nieuwe Diana Krall. Violist en dirigent Guido Die teren reist met zijn 42-kop- pige Guido's Orchestra de wereld over. Het orkest com bineert klassiek met pop en is vooral bekend van de specta culaire Symphonica in rosso- concerten. Omroep Max zendt een muziekspe- cial rond het orkest uit. Best Of Red Passion is een compilatie van de show die het gezelschap gaf op het Pancratiusplein in Heerlen. Guido's Orchestra - Best Of Red Passion is zaterdag vanaf 16.05 uur te zien op NPO 2. Krachtpatsers op drums Martin Hermens 44 Het energieke geluid van de drums zweept het publiek op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41