7 FOTOBOEK Monumenten zijn vaak aan een tweede leven begonnen, concludeert de lezer annex plaatjeskijker bij het doorbladeren van Middelburg 1940-1944. Middelburg 1940-1944 van samensteller Paul Voskamp. De Middelburger speurt stad en land af naar niet eerder gepubli ceerde Walcherse (oorlogs)foto's. De bronnen in Zeeland zijn wel grotendeels uitgeput. De meest verrassende foto's tikt Voskamp in Duitsland op de kop. „Ook daar wordt het steeds moeilijker om fo to's te vinden. Nabestaanden en familieleden hebben meestal niet veel met het oorlogsverleden van hun grootvaders of oudooms. Veel fotoboeken belanden dan ook op de vuilstort, maar af en toe loop ik tegen prachtige persoonlijke foto's aan. Die herinneren niet alleen aan de oorlog, maar leggen ook de tijdgeest bloot." Het fotoboek over de oorlogsja ren in Middelburg is de vierde in een reeks met 'ongepubliceerde foto's van Zeeland tijdens de be zettingstijd'. Eerder verschenen al boeken over de Batterij Dishoek, Vlissingen 1940-1944 en Zoute- lande-Westkapelle 1940-1944. De informatie bij de foto's is opge schreven door historicus Hans Sakkers, die hulp kreeg van drie Middelburgers. Het wordt steeds moeilijker om foto's uit de oorlog te vinden eel historische, beeld bepalende gebouwen in het centrum van Middelburg lijken eeuwenoud, maar hebben voor een groot deel nog niet de pensioengerechtigde leef tijd bereikt. In het boek Middelburg 1940-1944 is te zien dat slechts weinig gebouwen de Tweede We reldoorlog ongeschonden door kwamen. Het stadhuis, het abdij- complex met de stoere Lange lan, de Nieuwe Kerk en een groot deel van woonhuizen en winkels in de binnenstad vielen ten prooi aan oorlogsgeweld. Bewoners en bezoekers die nu door het centrum van de Zeeuwse hoofdstad struinen, staan er niet bij stil. Maar 'monumentaal Mid delburg' is voor een groot deel een product van de wederopbouw. Ouderen, heemkundigen en ande ren met belangstelling voor de stadshistorie wisten dat. Maar ook voor hen zijn vele ontdekkingen te doen in Middelburg 1940-1944. De vaak vervreemdende beel den van de platgeschoten en uitge brande binnenstad zullen soms bekend voorkomen. Maar de pla ten van Duitse militairen en ge wone burgers zijn vaak geheel nieuw. En dat is juist de bedoeling donderdag 4 mei 2017 WA a' I"'! aai miodelbubg 1940-1944 Verwoesting W Oil Middelburg in beeld Ongepubliceerde foto's van Zeeland in be zettingstijd, Paul Voskamp, Het Boeken schap; ISBN 978-90-824549-3-2; 24,95 euro. Vanaf zaterdag bij de Walcherse boekhandels verkrijgbaar. ©Een jonge Walcherse met een Duitse soldaat bij de ruïnes van de Abdij ©Herstelwerk op de Markt voor het gehavende stadhuis De bomen lijken op de Markt te staan, maar stonden in tuinen van beschoten of uitgebrande huizen Duitse soldaten in de Breestraat voor de Sleeperij (stalhouderij) van Pieter Ingelse ©De Gouden Poorte aan de Wa- genaarstraat, waar de 'Ortskom- mandant' resideerde - Paul Voskamp, professioneel verzamelaar René Hoonhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34