hockey opener en sexyer gemaakt' II 25 Giro voor het eerst als een van de grote favorieten van start Nastase niet in loge Wimbledon Geen prijs voor dalers in Giro Franssen terug in judoselectie Als ik vorig jaar die afdaling had overleefd, dan had ik nog moeten zien dat ze me uit het roze hadden gereden „Zeker. De eerste keer dat je naar zo'n leiderstrui rijdt, is een apart moment. Zeker de manier waarop, door van alle favorieten weg te rij den. Toen wist ik: ik ben mis schien wel beter." „Ik genoot van elk moment dat ik aandacht en waardering kreeg. Ik kreeg er meer energie van dan het mij kostte. En ik was misschien ook zo ontspannen omdat ik zo goed was." „Op dat moment niet, nee." Weer is daar die trotse lach bij Kruijswijk. „Ik had nog alles te be wijzen. Ik was een van de beteren, maar won niet alle rittenkoersen bij de beloften, zoals Robert en Bauke. Op dat moment weet je niet wat de groeimarge is. Ik ben echt in die positie gegroeid. Ik denk dat ze dat eerste jaar wel za gen: daar zit iets in. Maar dan ga je er niet vanuit dat je zes jaar later meedoet voor de winst." kwetsbaar, lief en gevoelig. „Naomi vroeg vaak individuele gesprekjes met mij aan. Daar kreeg ze energie van. Een echt karakter. Ze liep als Bambi over het veld, met die lange stelten. Dan dacht je: ze glijdt uit, bleek het een schijnbeweging. Haar frivole stijl van hockeyen - rechtop, het combineren van snelheid en techniek - zie je niet vaak. Ze hockeyde op intuïtie, je moest haar niet te veel verantwoordelijkheden geven of lijnen laten uitzetten. Maar dat moet je Messi ook niet la ten doen." Met haar humor was ze een leider in het teamproces. Lammers: „En bijgelovig, niet normaal. Voor een gewonnen Champions Trophy-fi nale had ze met Ellen Hoog The No tebook gekeken. Dat werd een ding, VRIJE TIJD ik denk dat ze hem nu 40 keer heeft gezien." Lammers roemt ook haar rol bui ten het veld, als opvolgster van Fa- tima Moreira de Melo, de eerste hockeybabe. „Zij en Ellen Hoog, van jongs af aan een twee-eenheid, waren er echt mee bezig om het hockey van het imago van elitaire kaksport af te helpen. Ze maakten de sport opener en sexyer door op tv te komen en in bladen te staan." Geestig „Jonge meisjes willen Naomi wor den", zag Moreira de Melo. „Ze is een van de beste hockeysters ter wereld, maar daarnaast een leuk en mooi mens, met een geestig karak ter. Dat spreekt erg aan. Ze is heel belangrijk geweest voor de sport. We gaan nog veel meer van haar zien, want ze kan vanalles." Booij zag Van As - die een relatie heeft met topschaatser Sven Kra mer - van dichtbij haar weg vinden in Oranje. „De humor die zij met Ellen in het team bracht, was heel fijn. Ze was vrolijk, met zelfspot, ironie en relativeringsvermogen. Wat minder aan de oppervlakte ligt, is haar gedrevenheid en disci pline. Ze was altijd serieus met haar sport bezig en streng voor zichzelf. Daardoor kwam ze zo sterk terug na haar kruisbandblessure." Enig smetje op haar carrière is het ontbreken van een landstitel. Dat komt vooral door de suprematie van het Den Bosch van Booij. Die kan daar wel om lachen. „Dat is niet voor iedereen weggelegd." donderdag 4 mei 2017 deze positie gegroeid' Je vertelt het en moet lachen. Is dat omdat het je nog steeds trots maakt? Wat opviel die dagen: je bleef rustig. In en buiten de koers. Afgelopen jaar koos je ervoor om langer bij de ploeg te blijven onder een aantal voorwaarden. Zo kwamen er versterkingen. Vergroot dat de druk? „Natuurlijk. De verwachting is niet dat ik de Giro ga winnen, maar wel dat ik mee ga doen. Dat is nu het grote doel van de ploeg. Dat wil ik zelf ook heel graag." In je eerste Giro in 2010 werd je achttiende en eindigde je als derde in de zeventiende etappe. Daarna vertelde je: „Ik denk niet dat ik ooit voor het klassement kan gaan in een grote ronde. Ik ben geen Gesink of Mollema. Ik kan in de bergen lang mee, maar niet tot het einde." Giro d'ltalia, start morgen. Op TV: Eurosport LAREN Naomi van As stelde de beslissing om te stoppen lang uit, maar wist diep van binnen dat het klaar was. „Ik kijk uit naar een leven met iets meer vrije tijd. Hockey heeft mijn hele leven bepaald. Nog altijd ben ik even fanatiek. Die eigenschap heeft me ver ge bracht, nu is het tijd om even de touwtjes te laten vieren." Wat ze daarna gaat doen? Ze blijft presenteren op tv. En 'is met iets bezig, met vriendin nen'. „Daar zeg ik nog niets over. Laat me even wennen aan een leven zonder hockey." TENNIS llie Nastase (70) is tijdens Wimbledon niet welkom in de koninklijke loge. De All England Club, de organisatie achter het toernooi, heeft aangegeven dat de Roemeense ex-ten- nisser zijn gebruikelijke uit nodiging dit jaar niet ont vangt. Nastase hield als coach van het Roemeense Fed Cup-team anderhalve week geleden tijdens het duel met Groot-Brittannië een tirade richting onder meer tegenspeelster Jo hanna Konta, die in tranen uitbarstte. Ook maakte hij racistische opmerkingen over de zwangerschap van Serena Williams. WIELRENNEN Er komt geen prijs voor de beste daler in de Ronde van Italië. Het klassement met bijbe horend prijzengeld, dat dit jaar tijdens de 100ste edi tie van de Giro zou worden ingevoerd, wordt geschrapt wegens de hevige kritiek die losbarstte, mede van wege recente dodelijke on gevallen van de wielren ners Michele Scarponi en Chad Young. „Met het in stellen van de prijs wilden we een kwaliteit van de wielrenners belichten, zon der hun veiligheid in gevaar te brengen", verklaart de Giro-leiding. „De organisa tie heeft de kritiek ter harte genomen en het initiatief, dat verkeerd geïnterpre teerd kan worden, veran derd." JUDO De Judo Bond Ne derland (JBN) mag Juul Franssen (foto) niet langer uitsluiten van internationale wedstrijden. Bovendien moet ze per direct weer worden opgenomen in de nationale selectie. Dat heeft de rechtbank in Utrecht bepaald in een kort geding dat de sportvrouw had aangespannen tegen de bond. Het uitsluiten van deelname aan internatio nale toernooien betekent in feite het einde van de top sportcarrière van Franssen. Dat gaat te ver voor de rechtbank, die ook mee woog dat de bond met twee andere judoka's wel afwijkende afspraken maakte. Steven Kruijswijk toen alles —Steven Kruijswijk (29) nog rozengeur en maneschijn was vorig jaar. foto cor vos Kruijswijk botst in 2016 op een sneeuwwand. Weg zijn de kansen op de eindzege.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25