20 MEDIA CULTUUR^ ANGELA KIJKT TV AWLJ t* De Mis(s)verkiezing is terug. Initiatiefneemster Lucille Werner presenteert de liveshow, waarin acht vrouwen met een lichamelijke beperking strijden om de titel. Vooruit, na afgelopen zaterdag drie mannen van de week te hebben geno mineerd, kies ik vandaag voor één vrouw: Anouk, hoofdpersoon uit Het Mooiste Meisje van de Klas. Er is iets geks met dat programma. Elke afle vering kan ik van tevoren uittekenen: er is een beeldschoon meisje, liefst uit een klein dorp, dat door iedereen wordt aanbeden. Maar er zijn problemen thuis of haar ambities reiken simpelweg verder dan de koeien in de omrin gende weilanden. Dus wordt ze model, feest ze met popsterren op Ibiza en in New York. Tot er iets gebeurt en dat luxe leventje ineens leeg blijkt. Ze trouwt, krijgt een kind en vindt haar ware bestemming. Ik weet ook al precies hóe dat verhaal wordt verteld: door het mooiste meisje zelf, haar exen, klasgenoten van weleer én presentator Jaap Jongbloed op een winderige rots op Ibiza of druk kruispunt in New York. Met tussen door flitsen van iconische videoclips van Ali son Moyet en George Michael, die mij als 40- plusser stante pede naar de jaren 80 voeren. En nu het gekke: toch zit ik elke aflevering geboeid te kijken. Komt door de inspirerende verhalen van al die mooiste meisjes. Want ui terlijke schoonheid mag dan heel wat deuren openen, het is zelden de sleutel tot een rim pelloos leven. Sterker, de meeste dames heb ben behoorlijk wat tegenslag gekend en kwa men er juist op karakter bovenop. Anouk is daar het schoolvoorbeeld van. Bloedmooi, vrolijk, maar op haar 28ste - als ze zich net heeft weten los te maken uit een rela tie vol geweld - wordt ze getroffen door een zware hersenbloeding. De dokters bereiden haar ouders voor op het ergste. Maar kijk hoe ze nu de deur opendoet voor Jaap. Nog steeds bloedmooi, getrouwd, moeder, kunstenares. Wat je niet ziet, is een forse hersenbeschadi ging waardoor ze permanent gedesoriënteerd is in ruimte, tijd en plaats. Ze heeft geen idee welke dag van de week het is en of haar man ergens in huis is of op zijn werk. Maar in plaats van in een hoekje te gaan zitten kniezen, knokt ze, elke dag weer. ledereen die de aflevering heeft gemist, raad ik dringend aan om hem terug te kijken. Want mooiste meisje of muurbloempje: van het doorzettingsvermogen van Anouk kan ie dereen iets leren. Quote van de dag Portret van Ed Sheeran Filmrol Van der Lubbe Eagles naar de rechter Ik ben heel braaf opgevoed. 'Geen agressie, niet slaan', dat is mij ingepeperd een nieuwe generatie. Ik was benieuwd: hoe staan we er nu voor in Nederland." Het antwoord geeft ze zelf. „Handi caps, we zien ze allemaal liever niet. We hebben nog steeds angst en zijn onhandig. We weten ons geen raad wanneer je iemand een hand wil geven, maar dan merkt dat die ontbreekt. Het ligt ook aan de doelgroep zelf. Zij moeten zich meer laten zien, want vergis je niet: we hebben het over 1,8 miljoen mensen met een beperking. Het is de grootste groep in Neder land die veel armoede kent, moeite heeft met sociale relaties en vooral geen werk heeft. Zij wil len aan de slag, maar werkgevers hebben koudwatervrees. Met dit programma willen we vooroordelen en taboes doorbreken." Op een oproep om mee te doen aan de Mis(s)verkiezing reageerden ruim 150 vrouwen, van wie er acht zijn overgebleven. „Mensen met isteren nog zaten ze in de auto, Lu cille Werner en Angel, haar ze venjarige zoon tje dat ze drie jaar terug adop teerde. „Hij vertelde dat jongetjes te gen hem hadden gezegd dat 'ie wel erg bruin was. 'Tegen mij zeiden ze vroeger altijd dat ik scheve voeten had', vertelde ik toen. 'De meeste mensen hebben wel wat, later zul je dat begrijpen.' Toen zei hij: 'Iedereen zit altijd in de zon om bruin te worden en ik ben het al'." Lucille Werner lacht hardop om de scherpe grap van haar zoon. „Hu mor is zo belangrijk, ook voor mensen met een handicap. Ik herin ner me dat Guido Wei- jers mij vroeg of hij voor zijn oudejaarscon ference een grap over mij mocht maken. Natuurlijk. Humor is een wa pen en mensen met een handi cap hebben baat bij nog meer openheid. Daarom is deze avond ook zo belangrijk." 'Deze avond' is komende za terdag als Lu cille Werner samen met Kees Tol de Mis(s)verkiezing 2017 presenteert, waarin vrouwen met een lichame lijke beperking strijden om de ti tel. „Het is alweer tien jaar geleden dat de verkiezing werd gehouden. Het werd wel weer tijd voor donderdag 4 mei 2017 Anouk Reageren? angela@persgroep.nl GO POPMUZIEK Ed Sheeran is nu ook als mu seumstuk te be wonderen. Zijn portret in olie verf hangt sinds gisteren in de National Portrait Gallery in Lon den. Het is ge maakt door de Ierse kunste naar Colin Da vidson, die eer der portretten schilderde van de Britse konin gin Elizabeth en van Brad Pitt. FILM Huub van der Lubbe, zanger van De Dijk, is binnenkort weer te zien in een speelfilm. Hij speelt een rol in de verfilming van het boek Niemand in de Stad, van regis seur Michiel van Erp, met o.a. Ariane Schluter, Anneke Blok en Hans Kesting. Eerder speelde Van der Lubbe onder meer in De Aanslag. MUZIEK The Eagles hebben een aanklacht inge diend tegen een Mexicaans hotel dat zonder toe stemming de naam Hotel Ca lifornia draagt. Volgens de band wekken de eigenaren van het hotel in Baja California bij gasten de in druk dat de ac commodatie banden heeft met The Eagles. er staan ach Beginnend kickbokser Filemon Wesselink moet veel overwinnen voor Filemon Slaat Door. VROUWEN' Dennis Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20