II Oorlog is heel erg Finale lonkt voor Ajax Mogelijk voor illegale acties Medicijntoerisme TraoréenZiyech vieren feest na 4-1-zegeopLyon Dat blijkt uit een data-analyse die het maritieme informatiebedrijf Winward heeft gemaakt voor deze krant. „Dergelijke handelingen kunnen een indicatie zijn voor il legale activiteit", zegt Ami Daniel, directeur van het Israëlische data- bedrijf. „We sluiten malafide mo tieven niet uit", reageert de Neder landse kustwacht. Uit de analyse komt onder meer naar voren dat de afgelopen twee maanden zeker 75 zeeschepen met ondeugdelijke registratie Neder landse havens aandeden, zij veran derden hun identificatienummer, mogelijk om eerdere reizen te ver bergen. Meer dan 480 schepen voeren Nederlandse wateren in terwijl ze in de periode daarvoor om onver klaarbare reden langer dan een dag hun GPS-signaal uit hadden staan, waardoor niet duidelijk is waar ze precies zijn geweest. Dat deden ze onder meer in de Middellandse Zee, zoals bij Libië, waar terreurgroep IS aanwezig is en van waaruit veel vluchtelingen Eu ropa proberen te bereiken. Het kan een aanwijzing zijn voor betrok kenheid bij smokkel van drugs, wa pens of mensen. Maandag trof een Duits marine schip voor de Libische kust nog een schip aan dat bij inspectie illegaal kalasjnikovs, raketwerpers en gra naten bleek te vervoeren. „Het gaat om schepen die jaren lang gewoon hun gps-signaal aan hebben staan, maar het opeens voor uren of dagen uitzetten. Er is geen logische verklaring om dat te doen. Verzekeringsmaatschappij en eisen dat het aanstaat, zeker op de drukke Middellandse Zee", zegt Daniel. Het bedrijf kwam in de data onder meer een vrachtschip tegen dat in maart 10 uur lang haar AIS (gps voor schepen) uit had staan in de buurt van de Libanese havenstad Tripoli. Na nog enkele verdachte manoeuvres meerde het schip twee weken later aan in de Groningse Eemshaven. In Nederlandse havens wordt schepen gevraagd in welke haven ze voor het laatst hebben aangelegd, de gps-gegevens worden niet ge controleerd. De douane krijgt wel route-informatie, maar daarbij gaat Er is voor een schip geen enkele logische verklaring om de gps uit te zetten het vooral om daadwerkelijk aange dane havens. De Nationaal Coördinator Terro rismebestrijding en Veiligheid (NCTV) 'herkent het probleem', maar vermeldt het niet in het drie maandelijkse 'dreigingsbeeld'. Een woordvoerder van de Nederlandse Kustwacht stelt dat het 'fenomeen onze aandacht heeft'. „Uitvallen van de gps kan een (meteorologi sche) storing zijn, maar helaas zijn malafide motieven ook niet uit te sluiten." P4 Hulst maakt zich op voor invasie van Belgen Uit Thuis Flying Horseman Lstond op Pukkelpop en straks in de kerk in Hulst „Het is heel erg dat er in sommige landen oorlog is." Daarom vindt Renske Lie- vaart (11) uit Wolphaartsdijk het belangrijk om op 4 mei te herdenken. De leer linge uit groep 8 draagt vanavond, net als veel andere Zeeuwse kinderen, een gedicht voor tijdens de ceremonie in haar woonplaats.zeeland 5 Nieuwsmedia Sfêïï FOTO ANP P22 Dubieuze schepen onder radar Elke maand varen honderden verdachte zeeschepen Neder landse wateren binnen. De sche pen hebben in de dagen en weken daarvoor plotseling hun identificatienummer gewijzigd of tijdelijk hun gps-signaal uitge zet in gebieden die bekendstaan om de aanwezigheid van terro risten of drugssmokkel. Cyril Rosman Rotterdam -Ami Daniel, dataspecialist ZEELAND 1 donderdag 4 mei 2017 Veel bewolking, kleine kans 14°C op een bui pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1