li Storm van kritiek na 400.000dollar voor speech bij bank Cashen als ex-president 14 Barack Obama ligt onder vuur vanwege een duurbetaalde toespraak. Amerikanen vinden dit smakeloos, noemen hem een graaier of zijn diep, diep teleurgesteld. Ik vertrouwde hem sowieso al niet, dus ik ben niet verrast. Hij is de ultieme hypocriet SCHNABBELTJES Judge Jeanine het zei, een nogal uit gesproken commentator van Fox News: „Ik vertrouwde hem sowieso al niet, dus ik ben niet verrast. Hij is de ultieme hypocriet." De teneur in deze conservatieve kringen is niet dat geld verdienen een probleem is, maar je moet niet eerst heel kritisch doen over die banken, en later wel hun dollars in je zak steken. De kritiek uit het eigen kamp zal harder aankomen bij Obama. Bernie Sanders, lange tijd presidentskandi daat, noemt het 'smakeloos' en 'geen goed idee'. „Hij is een vriend van me, en hij en zijn gezin hebben ons land met waardigheid gediend, maar dit kan niet." Ook de prominente Demo- crate Elizabeth Warren is 'verontrust' over die vier ton: „Geld is als een slang die door Washington glibbert." Praten over Trump Bill Maher, van de linkse talkshow Real Time, was ook duidelijk: „Heb je nier genoeg aan je boekdeal?" Emily Bazelon van de populaire politieke Slate-podcast Gabfest, normaal ge sproken een groot fan van Obama, wond zich enorm op: „Walgelijk, hy pocriet, gekmakend." En daarbij: Obama laat de kans liggen om als po- pulairste Democratische politicus zijn partij uit her slop te trekken. „Hij moet geen rede houden voor een bank; hij moet over Trümp praten, over wat er in de wereld aan de hand is." Luxe jacht Ook The New York Times zit op dit spoor. De helft van de Democraten vindt dat de partij geen feeling meer heeft met de noden van het volk, schrijft de commentator. Ga dus niet op het luxe jacht van miljardair Ri chard Branson liggen zonnen en laat je niet vorstelijk belonen door Wall Street. Obama's woordvoerder wordt niet warm of koud van alle reacties. „Zo als we maanden geleden al aankon digden: de president gaar af en roe speeches geven, sommige betaald, andere onbetaald, maar hij zal altijd trouw blijven aan zijn waarden en vi sie." Ook hebben de Obama's een stichting in het leven geroepen die 'een nieuwe generatie politieke lei ders wil trainen en verheffen'. De reactie van The New York Times „Doe dat dan!" En de Britse krant The Guardian: „Praat, Obama, praat. Al leen niet voor geld." Eerst maar eens een citaat van Obama zelf, toen hij net president was. Dit is wat hij zei in 2009: „Ik heb me niet verkiesbaar gesteld om een stel 'fat cats' op Wall Street uit de brand te helpen." Een 'fat cat' is een rijke stinkerd, een bankier in een streepjespak met een dikke sigaar in zijn mond. Het type dat aan de basis stond van de economische crisis van 2008, zeg maar. En laat Obama nu zelf 400.000 dol lar krijgen én accepteren om in sep tember een lezing te houden voor Cantor Fitzgerald. Dat is niet alleen een grote bank, maar nota bene een tje die tien jaar geleden handelde in credit default swaps, ingewikkelde fi nanciële constructies die een belang rijke oorzaak waren van de crisis. Dus wat krijgen we nu? Er is nauwelijks iemand die het op neemt voor de voormalige president, zelfs niet in zijn eigen partij. Er werd al een beetje gemord toen hij uitge breid vakantie ging vieren met su perrijken als Richard Branson en Da vid Geffen en beroemdheden als Tom Hanks, Bruce Springsteen en Oprah Winfrey. Maar hij had acht jaar lang keihard gewerkt, dus die va kantie was hem gegund. Toen kwam er de boekdeal van 65 miljoen dollar voor zijn memoires en die van zijn vrouw Michelle. Veel geld, maar elke ex-president probeert op die manier te cashen (al kreeg George W. Bush met 7 miljoen veel minder). Ook dat werd hem gegund. Maar niet die 400.000 dollar voor een uurtje spreken op een conferen tie van een bank. Rechts Amerika vindt het vooral hypocriet. Of zoals donderdag 4 mei 2017 GO Graaiende Obama gooit zij n goede naam te grabbel -Judge Jeanine, Fox News Het is zeker niet on gebruikelijk voor Amerikaanse presi denten om flink te gaan verdienen als ze niet meer in het Witte Huis zitten. Gerald Ford was in de jaren 70 de eerste die begon met het geven van dikbetaalde spee ches. En elke ex-presi- dent die na hem kwam (behalve Jimmy Car ter, die nog steeds al leen maar aan liefda digheid doet) volgde dat voorbeeld. Zo kreeg Ronald Reagan twee miljoen van een Japans bedrijf voor een reeks toespraken en gaf George W. Bush inmiddels meer dan 200 speeches voor geld. Maar iedereen ver bleekt bij Bill en Hillary Clinton. Die harkten samen al meer dan 158 miljoen binnen. Zo betaalde verzekeraar Achmea Bill 440.000 euro voor een speech in het Friese Achlum. Hillary reageert ge woonlijk met: „Ik neem het geld aan omdat ze het betalen." Barack Obama tijdens een paneldis cussie op de univer siteit van Chicago. De voormalig pre sident viert vakantie met Richard Branson (I) en ontving Tom Cruise en Oprah Winfrey op een luxe jacht. FOTO'S PHOTONEWS/ REUTERS/AFP Mark van Assen Amsterdam/Washington

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14