'Het land komt niet voor niks in opstand' II Noord-Korea haalt uit naar bondgenoot China 'Snel naar nieuwe planeet' 'Kijk uit voor Engelstalige klusser' EUWS 11 FRANKRIJK KIEST Frankrijk houdt zondag zijn tweede ronde van de verkiezingen. Het Noord-Franse Cambrai heeft die niet nodig: Le Pen won er de eerste met 28,5 procent. In iets meer dan een generatie ging het mis. Van een hardwerkende, sa menhangende en redelijk welva rende regio veranderde Nord-Pas- de-Calais in een leeg, troosteloos en verpauperd deel van Frankrijk. „Pa rijs heeft grote delen van het land, zeker in het noorden en oosten, ge woon opgegeven", zegt kroegbaas Alain Beaudoin. In zijn café l'Européen, hartje Cambrai, heerst een weldadige rust. De late lunchers zijn weg, de vroege avondgasten laten nog op zich wachten. Beaudoin benut de pauze om uit te leggen hoe Noord- Frankrijk tot rampgebied kon ver vallen. „Aan de mensen ligt het niet, dat waren altijd harde werkers. Hier was landbouw en textiel, in het oosten ging het om staal en de mijnen. Dat is allemaal weg of ge automatiseerd. En behalve een ver dwaald logistiek bedrijf, is er niks voor in de plaats gekomen. Zeker niet in termen van banen." Misgegaan Hoe dat zo heeft kunnen gebeuren? Parijs was met zichzelf bezig. Grote projecten, zoals vroeger de Kanaal tunnel, zijn er niet meer. En dan zijn er nog het wisselvallige poli tieke klimaat, de wurgende greep van de fiscus en een machtige vak beweging die elke aanzet tot veran dering in de kiem smoren. Beau doin: „Onder Chirac begon het al mis te gaan. Velen hadden hun hoop op Sarkozy gevestigd, daarna op Hollande. En nu stemmen de communisten van vroeger op Le Pen." Beaudoin smijt zijn boek houding op tafel, de vinger op de belasting die er in 2016 weer is bij gekomen. „De gemeente, de inter communale, het departement. Weet je dat ze hier behalve winst ook investeringen belasten? Wie bedenkt zoiets? Ik zou juist zeggen: houd 10 procent uit de omzet en laat ondernemers dat verplicht in hun eigen bedrijf investeren." Met de almaar oplopende belas tingen, zo legt hij uit, gaat zo zacht jes aan de hele middenklasse naar de knoppen. „Het is echt niet voor niks dat het land in opstand komt." „Het zijn steeds dezelfden die be talen", klaagt ook Laurent, trotse bezitter van een varkens- en leg- Velen hadden eerst hun hoop op Sarkozy gevestigd, daarna op Hollande kippenhouderij in het West-Afri kaanse Togo en voor het eerst van zijn leven stemmer op Le Pen. „Dat de vakbeweging voor de laagstbe taalden opkomt: prima, al kun je ook te veel vakbeweging hebben. En de politici hoefje niet te leren hoe ze voor zichzelf moeten zorgen. Maar de groep die voor de inkom sten moet zorgen, heeft niks meer te makken." Dat geldt voor kleine zelfstandi gen, maar ook voor werknemers, beaamt mecanicien Guillaume, ter wijl het café weer volloopt. De 34- jarige automonteur en vader van vier zat nooit één dag zonder werk. „Wel steekt het dat ik dan toch maar 200 of 300 euro meer heb dan wie zijn bed niet uitkomt."Ook hij stemde voor het eerst voor Le Pen, maar schrikt er nu zelf van. „Zon dag stem ik blanco. Het moet ook weer niet te gek worden." PYONGYANG Noord-Koreaanse staatsmedia hebben gisteren uit gehaald naar China. Volgens pers bureau KCNA kan de relatie tus sen de landen verslechteren door berichten in Chinese staatsmedia waarin wordt opgeroepen tot strengere sancties vanwege het nucleaire programma van Pyon gyang. Het bericht is opvallend, omdat Noord-Koreaanse media door gaans geen kritiek uiten op hun bondgenoot. Maar de commenta ren uit China lijken de Noord-Ko- reanen in het verkeerde keelgat te zijn geschoten. De kranten die ze publiceerden, staan volgens KCNA bekend als spreekbuizen van de Chinese regering. „Een serie absurde en roekeloze opmerkingen wordt nu elke dag gehoord uit China. Dat heeft in de huidige situatie alleen meer span ning tot gevolg", aldus KCNA, dat China opriep goed na te denken over de 'ernstige gevolgen' van po gingen de relatie te beschadigen. De Chinese regering zit in een spagaat door de aanhoudende kern- en raketproeven van Pyon gyang. Peking is een bondgenoot van Noord-Korea, maar staat on der grote Amerikaanse druk. LONDEN Volgens kosmoloog en natuurkundige Stephen Hawking (75) moet de mens binnen hon derd jaar een andere planeet vin den om te bewonen, wil onze soort overleven. De wetenschapper maakte een documentaire voor BBC: Expedi tion New Earth. Daarin stelt hij dat de tijd op aarde dringt. Klimaat verandering, asteroïdeninslagen, nucleaire oorlogen, epidemieën en overbevolking zouden het voortbestaan op onze planeet al over een eeuw in gevaar brengen. In de serie reist Hawking samen met twee andere wetenschappers over de hele wereld, op zoek naar technologische ontwikkelingen die een verhuizing naar een an dere planeet mogelijk maken. Vorig jaar claimde Hawking nog dat de mensheid maar duizend jaar op deze planeet heeft voordat de mensheid uitsterft. „Ik denk niet dat we nog duizend jaar over leven zonder onze fragiele planeet te verlaten", aldus Hawking toen. De documentaire wordt later dit jaar uitgezonden. Achteraf. Jaachteraf vindt de 83- jarige Jan dat hij 'stom' is geweest. „Ik had natuurlijk geen geld aan een vreemde moeten geven." Maar dat is met de kennis van nu. Op het moment dat de eerste En gelssprekende klusjesman een paar weken geleden aanbelde, had de Hagenaar uit het lommerrijke Benoordenhout geen argwaan. De man aan de deur vertelde in het Engels dat hij een schildersbe drijf had en verderop in de straat aan het werk was. „En inderdaad, daar was ook een schilder aan het werk. Dat kon ik zien. Dat het een ander bedrijf was, daar kwam ik pas later achter." Zijn werknemers, zo vertelde de Engelsman aan de deur, had den te veel verf gekocht. Nu had den ze gezien dat zijn buitenboel ook wel een likje verf kon gebrui ken. Was het misschien een idee...? „Het klopte wat hij zei. Vijfjaar geleden was er voor het laatst geschilderd. Ik was al van plan een schilder in te schakelen. Dat iemand hiervoor aan de deur kwam, vond ik niet gek." Steiger De schilder ging voortvarend te werk. Probleem: de steiger moest worden gehuurd en de verhuur der wilde een borgsom van 2.500 euro. Om de volgende dag te kun nen beginnen, moest de borg con tant voldaan worden. „Logisch, vond ik. Via internet kan het wel een dag duren." Hij stapte op zijn fiets naar de bank en niet veel later overhan digde hij 2.500 euro. Voor de ze kerheid schreef hij wel hun tele foonnummer op. „Zodat ik ze al tijd kon bereiken, dacht ik. En ik schreef hun namen op." „Toen ze weg waren, kwam de buurvrouw naar mij toe. Ze had mij met die mannen horen praten en kwam me waarschuwen. Te laat. Toen de volgende dag nie mand verscheen, wist ik dat ze ge lijk had. Ik heb het telefoonnum mer nog gebeld. Maar dat deed het helemaal niet. Ik had niks." De Hagenaar heeft aangifte ge daan. donderdag 4 mei 2017 Frans Boogaard Cambrai —Laurent, stemt op Le Pen Cafébaas Alain Beaudoin: „Onder president Chirac ging het al miS." FOTO FRANS BOOGAARD De politie in de regio Den Haag waarschuwt voor Engelsspre kende 'klusjesmannen'. De op lichters zijn in de hele regio ge signaleerd en maakten al meerdere slachtoffers. Jorina Haspels Den Haag In de regio Den Haag bieden onbetrouwbare schilders en an dere klusjesmannen hun diensten aan. foto hollandsche hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11