Het gemis van de familie McCann Miljoenen van Scotland Yard 8 10 JAAR LATER WAT IS ER GEBEURD MET PEUTER MCCANN? De verdwijning van de Britse peuter Madeleine McCann, precies tien jaar geleden, houdt wereldwijd de gemoederen nog steeds bezig en blijft een raadsel. Wat gebeurde er die avond in het appartement in de Portugese badplaats Praia da Luz? leder jaar op haar verjaardag en met kerst kopen Gerry en Kate McCann uit Rothley cadeautjes voor hun dochter Madeleine. Ze proberen 'zo normaal moge lijk' door te gaan, maar bij elke familieaan gelegenheid voelen ze haar afwezigheid. Kate: „Ouder zijn van een ontvoerd kind is de pijnlijkste en lastigste ervaring die er is. Mijn gedachten over de angst, verwarring en het verlies van liefde en veiligheid die mijn dierbare dochter heeft moeten door staan, zijn ondraaglijk-verlammend." Maddie werd op 12 mei 2003 geboren. Twee jaar later volgt de tweeling Sean en Amelie. Het gezin woont kort in Amstelveen, omdat Gerry als cardioloog in het VUmc werkt. Maddie gaat naar een internationale crèche. 'Gerry was een zeer aardige en hardwer kende collega. Hij en Kate zijn zeer zorg zame en liefdevolle ouders', zegt cardioloog Aernout Beek in 2007 in het personeelsblad van het ziekenhuis. 'Vreselijk dat hen dit drama is overkomen. Wat opvalt, is de vast beradenheid. Ze geven niet op en zijn vast besloten hun kind terug te vinden en er in ieder geval zo veel mogelijk aandacht voor te vragen.' Die bewuste avond in Portugal leggen ze Maddie en de tweeling in bed in apparte ment 5A van de Ocean Club. Ze gaan met vrienden dineren in een tapasbar verderop. Als Gerry de kamer om 21.00 uur contro leert, is Maddie er nog. Als Kate een uurtje later gaat kijken, is ze weg. 'Gerry zocht als een gek onder wagens, terwijl Kate ijsbeerde', zegt de toenmalige nanny in The Mirror. 'Ze hebben Mad die, schreeuwde ze. We werden ge vraagd om in alle vuilnisbakken te kij ken, voor het geval haar lichaam daarin gedumpt zou zijn.' De ouders blijven hopen op een hereni ging. „Geen ouder geeft zijn kind op, tenzij ze zeker weten dat hun kind dood is. Wij hebben dat bewijs gewoon niet. Maar elke dag is een dag zonder Maddie." woensdag 3 mei 2017 GO Het eeuwige mysterie van mcwj ei.ue w-o green ÖLOSCC tNGUjM Maddie Tonny van der Mee Het onderzoek - dat Operation Grange heet - heeft al 13 miljoen euro gekost. Onlangs kregen Scotland Yard en de London Metro politan Police 100.000 euro om tot september door te speuren. Er zijn nog steeds be langrijke aanknopings punten om te onderzoe ken, maar het aantal fulltime detectives op de zaak is terugge bracht van 29 naar 4. Er is kritiek op de Por tugese politie. Die zou pas laat hebben gerea geerd en onzorgvuldig zijn omgegaan met tips en verklaringen. Eerst is Robert Murat, een 34-jarige Britse vastgoedconsultant, als verdachte in beeld. Daarna wordt gezocht naar een man die rond haar verdwijning werd gezien met een 'sla pend' meisje op de arm. De ouders zijn even ver dacht, omdat in hun ap partement en huurauto bloed- en dna-sporen zijn aangetroffen. Maar niemand wordt aange klaagd. De zoektocht richt zich op plekken waar haar li chaam gedumpt kan zijn. Putten, grotten en de woeste kustlijn. De ia getuigenverklaringen zijn er afgenomen in de zaak Maddie. Er waren 60 verdach ten, maar uiteindelijk kon er niemand vast gezet worden. laatste grote zoekactie is in 2014, op een braakliggend terrein. De onderzoekers heb ben last van oplichters. Een werkloze Nederlan der stuurt vanuit Eind hoven mails naar de ou ders waarin hij 2 miljoen euro eist in ruil voor in formatie. Een zieke grap. In 2013 levert een uitzending van Opspo ring Verzocht ruim 400 tips op. Britse beroemdheden en zakenmensen, onder wie Virgin-baas Richard Branson en Harry Pot- fer-schrijfster J.K. Row ling, loven bij elkaar 3,8 miljoen euro aan tipgeld uit. Maar na 1.338 getui genverklaringen, 1.027 verzamelde bewijzen, 560 onderzoekslijnen en 60 verdachten, ont breekt ieder spoor, blijft de gouden tip uit en zit er geen verdachte vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8