Kerkrecht is kwetsbaar Dow legt drijvend vogeleiland aan Pasfoto 500euro voor de gouden tip g Verlenging van tbs voor Bressiaander 2 Help! Het dievengilde lijkt het nu ook gemunt te hebben op onze huisdieren, van hond tot kat. HUISDIER NIET LANGER VEILIG Commentaar In het Burgerlijk Wetboek staat dat kerken hun eigen recht mo gen toepassen mits dat gebeurt binnen de grenzen van de wet. In de rechtspraktijk betekent dit doorgaans dat een burgerlijke rechter voorrang geeft aan de interne kerkelijke rechtsgang. Die verloopt niet altijd goed. Daarom moet de voorzieningenrechter soms ingrijpen. Zo'n vonnis werd gisteren geveld door de Middel burgse rechtbank. De Gereformeerde Gemeente Kruiningen krijgt een flinke tik op de vingers. In die kring speelt een onfrisse kwestie rond een vermeende overtreding van het zevende gebod (gij zult niet echtbreken) in combinatie met een conflict tussen de ver dachte en de dominee. De kerkleiding vindt het niet nodig te wach ten op de normale afwikkeling van de procedures in het kerkrecht. De verdachte, een ex-diaken, is bij wijze van spreken al aan het kruis genageld. Daarom stapte de man naar de rechter. Hij krijgt ge lijk. De kerkgemeente mag geen mededelingen over de zaak doen en de tuchtmaatregel moet worden ingetrokken. Let wel: de voor zieningenrechter spreekt zich er niet over uit of de ex-diaken daad werkelijk in de fout is gegaan. Het gaat hier slechts om de zoge noemde 'marginale toetsing'. Niemand hoeft bang te zijn voor het kerkrecht. Je kunt je er sim pelweg aan onttrekken. Behalve natuurlijk aan de sociale gevolgen. Dat is waarschijnlijk de reden dat nog veel Nederlanders hun oren laten hangen naar een of andere kerkorde. Zij nemen de vrijheid zich eraan te onderwerpen. Maar deze Kruiningse kwestie leert dat kerkrecht onder invloed van een plaatselijke religieuze machts strijd gemakkelijk kan ontaarden in grove onzorgvuldigheid. Ge loofsgemeenschappen moeten zich in alle ernst afvragen of het geen tijd wordt om met het kerkrecht te stoppen. Dit vonnis is een warm pleidooi vóór. Grove onzorgvuldigheid bij onfrisse kwestie in Gereformeerde Gemeente Het eiland komt in de spuikom van Dow direct langs de Savoyaardsweg vlakbij de Braakmankreek. Het dient nog ter compensatie van de uitbreiding van de Westerschelde- steiger van olieoverslagbedrijf Oil- tanking dat op de Mosselbanken ten westen van Dow zit. Op de Mosselbanken is eerder een vogelterp aangelegd om het verlies aan natuur in de Wester- schelde goed te maken. Dit is echter geen succes gebleken. De enkele vo gels die erop broeden, krijgen vaak bezoek van vossen. Veel zin had het niet om nog meer geld in de terp te steken. Van daar dat is besloten uit het onder- houdsfonds voor de terp een drij vend broedvogeleiland aan te leg gen. „Elders is dat een succes geble ken", weet Dow-manager Cees van Houwelingen.Het eiland wordt nog Elders is zo'n eiland succesvol, dus waarom hier niet dit halfjaar aangelegd door H4A. Het wordt 200 vierkante meter groot en is vooral bedoeld als broedgebied voor visdiefjes. „Lukt het niet in de spuikom, dan kunnen we het eiland zo oppakken en er gens anders neerleggen." ALMANAK De gemeente Goes verwacht binnenkort drukte aan de pu- blieksbalie, omdat reisdocumen ten die vijfjaar geleden zijn afge geven verlopen. Die inwoonster is de drukte net voor geweest, maar het deed haar denken aan een vorige keer toen ze haar pas poort moest laten vernieuwen. „Ik werd tot drie keer toe terug gestuurd omdat mijn pasfoto niet goed was", vertelde zij haar collega's. „Ze bleven maar zeg gen dat mijn oren niet symme trisch waren." Uit wanhoop heeft ze toen maar een afspraak gemaakt bij de plastisch chirurg in plaats van bij de fotograaf. Song of Praise in Grote kerk Lift podium op twee derde Groter plein school Othene Saartje in Veere Van de zwanen, een koppel, ont breekt tot nu elk spoor. Traas spreekt van een merkwaardige si tuatie. Een zwaan vang je namelijk niet zomaar, zegt hij. „Er zijn maar heel weinig mensen die dat dur ven." Volgens de eigenaar waren de zwa nen opgejaagd, hij denkt daarom dat er al eerder een poging is ge daan ze te stelen. „We hebben niks gemerkt. Het was verlicht en de hekken waren op slot." Zwarte zwanen zie je niet zo heel veel. „Wat iemand er mee wil? Verko pen. Een koppel kost een godsver mogen." Traas is gehecht aan de dieren, die al zo'n negen jaar bij hem wo nen. Hij looft een beloning van 500 euro uit voor de gouden tip. Inmid dels zijn er al heel wat binnengeko men, ook bruikbare. „Je merkt dat zo'n bedrag dan toch wel iets doet. Het gaat me om het principe, het is jammer dat die beesten hier de dupe van zijn." Mensen die iets weten of hebben gezien, kunnen contact opnemen via peter@traas.nl. Dat mag ook anoniem. I en dier stelen - dat is nog eens wat anders dan een auto, of een dvd-speler. Zo nu en I dan duiken er in de krant berichtjes op over verdwe nen konijnen, cavia's, honden, katten, paarden, postduiven of siervogels, koikarpers of alpaca's. De overeenkomst: ze zijn weg. Maar de achtergronden zijn heel verschillend. Bij de politie Zeeland is het feno meen 'gestolen (huis)dier' nage noeg onbekend, geeft woordvoer der Alwin Don aan. Aan gifte doen is alleen zinvol De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de tbs met voorwaarden van de 28-jarige Bressiaander N. G. met twee jaar verlengd. G. werd in 2014 voor een poging tot doodslag veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar plus één jaar voorwaardelijk. Tijdens de Oostburgse kermis in 2013 had hij een 20-jarige Terneuze- naar met een mes in diens nek ge stoken. In hoger beroep door het Hof in Den Bosch kreeg hij twee jaar cel en tbs met voorwaarden op gelegd. Inmiddels zit G. vast op verden king van betrokkenheid bij de schietpartij op 4 maart bij café De Drie Musketiers in Oostburg, waar bij een 24-jarige inwoner van die plaats om het leven kwam. Volgens de reclassering was - on danks dat G. nu in voorarrest zit en voor de reclassering 'even niet be schikbaar' is - een verlenging van één jaar voldoende geweest om G. weer op het recht pad te krijgen. G. zit nu vast op verdenking van betrokkenheid bij de schietpartij in Oostburg woensdag 3 mei 2017 n Chemiebedrijf Dow legt met Zeeland Seaports, in het samen werkingsverband Valuepark Ter- neuzen, een drijvend broedvo- geleiland aan. Harmen van der Werf Terneuzen -Cees van Houwelingen, Dow Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN In de Grote Kerk in de Terneuzense Noordstraat wordt vrijdag een Engels talige samenzangdienst gehouden. Net zoals in het BBC-televisiepro- gramma Songs of Praise zingen de aanwezigen samen Engelse liederen en hymnen. Voorganger is Ronald Bos en Peter Simons begeleidt op orgel. Een doedelzakspe ler verwelkomt bezoekers al in de Noordstraat. Aan vang is 19.00 uur, toe gang gratis. ZAAMSLAG De lift die het Podium van Zaamslag dit jaar graag bij het tienjarig bestaan wil realiseren, zit spreek woordelijk op twee derde. In totaal is er 24.000 euro voor nodig. De teller staat op ruim 16.000 euro, waarvan 10.000 euro van de Ra- bobank-actie Aandeel in de buurt. „We gaan er na de zomer nog eens hard aan trekken, dan moet het lukken", zegt Theo Hamelink van het Podium. TERNEUZEN De brede school in de Terneuzense wijk Othene krijgt een groter school plein. Het college van B en W van Terneuzen heeft hiervoor bijna 11.000 euro beschikbaar gesteld. Het parkeerter rein wordt ook aange past, voor bijna 23.000 euro. De in 2012 ge opende brede school is in gebruik bij christelijke basisschool de Parel en de openbare Irisschool. Ook zit er kinderopvang. Verkoopt keukenspullen en nostalgisch speelgoed. Het is "drukker dan ooit" bij Saartje, dus zoeken wij extra hulp voor de weekeinden. Zowel zaterdag als zondag. Naar keus: ieder weekend of om de 14 dagen. Ook in schoolvakanties. Leeftijd vanaf 15 jaar, m/v, app of sms naar: 06 - 46 712 355. Je krijgt razendsnel antwoord. Opa's/oma's/vaders en moeders "zeg het voort" aan uw (klein)kroost! De vermiste zwanen Peter Traas uit Bakendorp, bij Baarland, is kwaad. Hij ontdekte afgelopen weekeinde dat zijn twee zwarte zwanen waren ver dwenen. Hoogstwaarschijnlijk gestolen, aangezien de dieren niet kunnen vliegen en achter een gesloten hek zaten. Traas looft 500 euro uit voor de gou den tip. Luc Oggel Bakendorp Dure Ondine van der Vleuten Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63