kaartjes voor zieke Sabine Gereformeerde Gemeente moet tuchtmaatregelen onmiddellijk terugdraaien Hoofdplaat heeft zijn eigen fotoboek De Gereformeerde Gemeente in Kruiningen krijgt in haar strijd met kerkenraadslid H. J. voor de rechter op alle punten deksel op de neus. HULST Fred van Cauteren (I) en Patrick Vonk van PostNL bezorgden gisteren niet minder dan 30.000 kaartjes bij de doodzieke Sabine Wortelboer (15) uit Hulst. Daar was een grote bus voor nodig. Daarin stonden drie rekken met elk 25 dozen. Goed voor om en nabij de 30.000 kaartjes. „Het is een beetje uit de hand gelopen", aldus moeder Ilse. „Zaterdag kwam al een vracht wagen met 54 cadeaus." Vader Peter was blij dat de post op maandag niet bezorgd wordt. Sabine kreeg een jaar geleden te horen dat ze een hersentumor heeft, die niet te genezen bleek. Haar laatste wens was een grote bak kaartjes te krijgen. Daar is massaal gehoor aan gegeven. Peter Verdurmen werkte twee jaar aan de uitgave zeelands De Gereformeerde Gemeente in Kruiningen heeft zowel de regels van het kerkrecht als de fundamen tele beginselen van het procesrecht geschonden. Rechter mr. E. van der Lende-Mulder Smit gaf het Krui- ningse kerkenraadslid H.J. gisteren in de Middelburgse rechtbank op nagenoeg alle punten gelijk in het kort geding dat hij tegen de kerken raad had aangespannen. J.is 24 jaar diaken geweest van de GG Kruiningen en scriba (secreta ris) van de kerkenraad. In 2014 treedt G. Bredeweg aan als predi kant van de GG Kruiningen. Brede weg is naar de mening van J. niet geschikt als predikant. Zo intimi deert hij kwetsbare gemeenteleden en schendt hij zijn zwijgplicht. spreekt de predikant begin decem ber 2016 daarop aan. Het gesprek loopt uit de hand. De predikant stelt hem voor een keuze: zijn be leid steunen, of uit de kerkenraad stappen.kiest voor het laatste. Een dag later krijgt J. te horen dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan overspel met zijn nichtje. Dat zou J. zelf bekend hebben in een gesprek met de predikant en ouderlingen. Op 23 december wordt J. voor drie maanden de toegang ontzegd tot het Heilig Avondmaal. Ook krijgt hij stille censuur opgelegd, een in grijpende tuchtmaatregel. J. verweert zich: tussen hem en zijn nichtje is geen seksueel verkeer geweest. Een brief die het meisje la ter aan de kerkenraad schrijft, on derschrijft dit. J. vraagt om een ker kelijk onderzoek naar de feiten, maar dat is volgens de predikant niet nodig omdat J. zelf bekend zou hebben. In dit geval zijn zowel de regels van het kerkrecht als de fundamen tele beginselen van het procesrecht geschonden, aldus de rechter. Er had wel degelijk nog onderzoek naar de feiten moeten plaatsvinden. Temeer omdat het nichtje zelf ont kent dat er iets gebeurd is. Ook met het argument dat J. niet naar de rechter had mogen stappen, Rechter acht het volledig terecht dat J. naar de civiele rechter stapte, ook al is het een kerkzaak omdat er nog een kerkelijke proce dure liep, veegt de rechter de vloer aan. Pas in september 2017 zou de classis een oordeel kunnen uitspre ken over het gewraakte kerken- raadsbesluit. J. zou, gezien de in persoonlijk opzicht zeer ingrij pende situatie, te lang moeten wachten op duidelijkheid, oor deelde de rechter. Het was daarom wel degelijk terecht dat J. naar de ci viele rechter stapte. Deze kan be oordelen of er bij deze op zich ker kelijke aangelegenheid sprake is van strijd met de wet, strijd met het eigen kerkrecht en statuut en of het eigen procesrecht van de kerk wel met voldoende waarborgen om kleed is. Op al deze punten is de handelwijze van de Gereformeerde Gemeente Kruiningen laakbaar ge weest. Alle tuchtmaatregelen moe ten dan ook onmiddellijk worden teruggedraaid. Ook mag de kerken raad niets meer zeggen over het vermeende misbruik. Daarover heeft de rechter geen uit spraak gedaan. Onpartijdig onder zoek naar de feiten heeft immers nog niet plaatsgevonden. woensdag 3 mei 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl Rechter tikt kerk op vingers Ondine van der Vleuten Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62