n l Tennet komt Borsele tegemoet Veerse Meer krijgt er een strandje en twee steigers bij Grondeigenaar loopt subsidie mis door fruitbomen ï$m. müÊm Omdat elke mama het verdient! ?r m Knop Tweewielers 7 De oude f ruitrassen op de Schenkeldijk bij Nieuwdorp dreigen een last te worden omdat daardoor een subsidie stopt. Eigenaar Henk Steenblok vreest te moeten rooien. iii TT; mm Oude appelrassen staan er, net als pe ren, kersen, kwet sen, pruimen en no ten. In 1994 neerge zet langs de Schenkeldijk bij Nieuwdorp. „Op mijn eigen ter rein", zegt Henk Steenblok. „Op verzoek van de gemeente Bor- sele, die graag bomen op de dijk wilde. Ik dacht ach, ik werk daar aan mee." Daar heeft hij nu spijt van. Steenblok kreeg altijd subsidie voor de bomendijk, vanuit ver schillende regelingen. De dijk werd in de loop van de jaren een Ik wil de bomen er niet uit doen, maar ik kan het geld niet missen begrip onder fietsers in de omge ving en al jaren grazen de schapen onder het hoogstamfruit. „Het ligt aan een toeristische route en dan roepen mensen 'Henk, wat is het toch mooi'. Daar geniet ik van, dat doet me goed." Maar de regels veranderden en Steenblok dreigt zijn volledige subsidie kwijt te raken, zo'n 4.000 euro per jaar. „Omdat de bomen er staan." Eerst ging in 2012 om die reden de subsidie in het kader van de Ecologische Hoofdstruc tuur er af en dat gebeurt nu ook met de andere subsidie. „Ik heb er dikwijls wakker van gelegen", zegt hij. „Ik wil de bomen er niet uit doen, maar ik kan het geld niet missen." Hij klopte aan bij de ge meente, bij de Rijksdienst voor Ondernemingen (RVO) en bij de provincie Zeeland. „De gemeente heeft er niets mee te maken, het RVO verwijst naar de provincie en daar heb ik geen reactie van ge had." Hij weet nu niet meer hoe het verder moet en denkt er sterk over om de bomen maar te rooien. Dan is het weer landbouwgrond. Rinus van 't Westeinde (ZLTO) denkt dat meer boeren hier tegen aan lopen. Hij gaat het landelijk aankaarten om te kijken of er iets aan te doen valt. De RVO, de in stantie die moet oordelen hoeveel geld iemand krijgt in het kader van de subsidieregeling natuur en landschap, doet dat volgens Van 't Westeinde aan de hand van lucht foto's. „Als daar boomkruinen op staan, is het geen landbouwgrond volgens de RVO." De aanleg van een nieuwe on dergrondse stroomleiding door de Zak van Zuid-Beveland levert Borsele ook een voordeel op. Tennet is bereid te investeren als 'compensatie', bijvoorbeeld in natuur. Tennet gaat een nieuwe stroomleiding aanleggen door de Zak van Zuid-Beveland. Deze leiding is nodig om de stroom voorziening in Zeeuws-Vlaan- deren zeker te stellen. De ge meente werd door dit plan on aangenaam verrast en wilde niet zomaar meewerken. Na het lastige proces van de aanleg van de 380 KV leiding (waar de gemeente wel aan heeft meegewerkt) was door Tennet verzekerd dat er geen nieuwe plannen aan zaten te komen. Dat bleek niet te kloppen. „We heb ben in november overleg gehad met Tennet en daar hebben we een paar eisen op tafel gelegd", zegt wethouder Ad Schenk. „We willen bewijs dat de aanleg echt noodzakelijk is, we willen dat er goed overleg is met de landeige naren en pachters. We willen er niet alleen maar nadeel van on dervinden, we willen een goed flankerend beleid." Het bewijs van de noodzaak is inmiddels geleverd. Ook het overleg met de grondeigenaren is op gang gekomen. „En dat blij ven wij nauwlettend volgen", zegt Schenk. Onlangs gaf Tennet een paar mogelijkheden aan om Borsele 'te compenseren'. Dat kan zijn in natuur (zoals de Zwaakse Weel en het Schengegebied met elkaar verbinden) of de biodiversiteit verbeteren. Maar het kan ook zijn dat Ellewoutsdijk gaat pro fiteren van de aanleg van de nieuwe leiding. Waarin Tennet uiteindelijk gaat investeren, daarover is nog geen besluit genomen. Cortina Ecomo Roots elektrische fiets Cortina Ecomo Roots kweer dai^ alleen fletser... www.knoptweewielers.nl De gemeente Noord-Beve land wil de boot- en zwem- steigers en het recreatie strandje realiseren ter hoogte van bungalowpark Ruiterplaat bij Kamperland. Met het opwaarderen van de oeverrand hoopt de ge meente de openbare recrea tie in het Schotsmangebied te verbeteren. „Het is altijd oppassen als je vanaf de oe ver het water in wilt, want de scherpe oesters kunnen gemakkelijk voor snijwon- den zorgen", zegt wethou der Adrie van der Maas. „Als er straks steigers zijn, kun nen mensen de oesters ont wijken door vanaf de vlon der het water in te gaan." Het idee om de oeverrand aan te pakken, komt van een aantal bewoners van het bungalowpark. Zij wilden een particuliere steiger aan leggen, maar dat vond de ge meente geen goed idee. Een openbare aanlegplaats zag de gemeente wel zitten. De nieuwe steigers moe ten in het verlengde komen van de kruispunten tussen de Schotsmanweg en de Boslaan, met het strandje ongeveer in het midden. Om de snelheid van het ver keer op de Schotsmanweg te beperken, heeft het water schap onlangs twee plateaus en een drempel aangelegd. De gemeente presenteert de plannen maandag aan omwonenden. Dat doet ze tussen 19.30 en 21.00 uur in het Casembroothuis in Kamperland. woensdag 3 mei 2017 BE Melita Lanting Nieuwdorp - Henk Steenblok Bomen worden blok aan been AxW.*-£■.- S' ff* Henk en Irene Steenblok bij de fruitbomen die tegen hun zin dreigen te verdwijnen, fotomarcelledavidse Melita Lanting Heinkenszand Kleur: Mouse Framematen 51 en 56 v Leverbaar in de kleuren: Mouse, Red metallic mat, White Pearl Framematen 51 en 56 Slagveldstraat 58, 4416 CC Kruiningen Tel: 0113-572814 info@knoptweewielers.nl Als het een beetje meezit, is de Noord-Bevelandse oever van het Veerse Meer nog vóór de zomer een strandje en twee stei gers rijker. Ellen Jobse Kamperland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60