Jagers tegen massaal afschieten edelherten 5 Deskundigen: nieuwe dip woningmarkt dreigt STENEN CONTRA TRAANGAS Het aantal te koop staande huizen neemt razendsnel af. In april vorig jaar stonden in totaal 137.000 wo ningen op Funda te koop, vorige maand waren dat er 103.000. Een daling van liefst 33 procent. Die daling vertaalt zich voor het eerst in jaren in een scherpe af name van het aantal hypotheek- aanvragen. Dat is in april met liefst 20 procent gedaald in vergelijking met maart. Ruim 26.000 aanvra gen werden er ingediend, zo wij zen de laatste cijfers van Hypothe ken Data Netwerk (HDN) uit, een teruggang van 7 procent ten op zichte van vorig jaar april. Terugval Deze ontwikkeling staat in schril contrast met het recordaantal hy- potheekaanvragen in het eerste kwartaal van dit jaar, dat juist werd uitgeroepen tot het beste kwartaal van de afgelopen vijfjaar. „Er zijn steeds minder wonin gen beschikbaar waar potentiële kopers voor in aanmerking ko men", verklaart Mark de Rijke van De Hypotheekshop de opmerke lijke terugval. Die afname speelt vooral star ters parten. Er blijken met name minder appartementen beschik baar én huizen in de categorie tus sen de 100.000 en 200.000 euro. Dit speelt niet alleen in de be kende 'oververhitte' steden als Amsterdam, Utrecht en Haarlem, maar ook in steden rondom Den Haag, in de regio Utrecht, Noord- Brabant, Nijmegen, Apeldoorn én een aantal steden in het noorden en oosten van het land. De constatering van De Hypo theekshop sluit aan bij het beeld van de Vereniging van Makelaars (NVM), die ook een snel dalend aanbod van huizen signaleert. Er is de afgelopen jaren structureel te weinig gebouwd NVM schat het tekort al in op zo'n 200.000 woningen. „Er is de afge lopen jaren structureel te weinig gebouwd", reageert zegsman Roe land Kimman. De vraag naar wo ningen groeit onderwijl. De hypo theekrente is volgens hem dusda nig laag dat ook een groep huur ders wil kopen én het aantal klei nere huishoudens groeit. De gevolgen van die schaarste komen voor rekening van de hui zenkopers: die krijgen te maken met stijgende prijzen. Een 'geluk' is misschien nog dat de hypo theekrente vorige maand verder omlaag is gegaan. Of de teruggang van het aantal hy- potheekaanvragen een voorbode is voor het opnieuw vastlopen van de woningmarkt, durft De Hypo theekshop niet te zeggen. Die wil eerst de komende maanden af wachten of de neergaande lijn zich daadwerkelijk doorzet. „We wil len niet paniekerig reageren, maar", zo zegt De Rijke, „dit is wel een duidelijk signaal dat er iets niet goed gaat op de woningmarkt. We zien niet opeens veel meer woningen op Funda verschijnen. Als de afname zich doorzet, zou dat de woningmarkt weer op slot zetten en de economie raken." Woningmarkthoogleraar Peter Boelhouwer waarschuwt al langer voor een chronisch woningtekort. Ook hij vindt het te prematuur om op basis van één maand harde con clusies te trekken, maar zegt: een teruggang gaat een keer komen en zou kunnen leiden tot een nieuwe dip op de woningmarkt. „De hui dige ontwikkeling kan wel eens een voorteken zijn." Sleutel De sleutel ligt volgens De Hypo theekshop, NVM en Boelhouwer in het realiseren van nieuwe en betaalbare koopwoningen. „Hier ligt een belangrijke taak wegge legd voor overheden en het rijk om nieuwbouwprojecten naar voren te halen", aldus De Rijke. Als het aan de NVM ligt zou de komende kabinetsopgave moeten zijn om jaarlijks 80.000 woningen te reali seren, met name in en rond de ste den. Het overschot aan edelherten op de Veluwe houdt de gemoederen al een aantal jaren bezig. De ideale popula tie schommelt tussen de 1.700 en 2.000 dieren, maar er lopen nu eerder ruim 3.000 edelherten rond. Bij ge brek aan voedsel in het bos zoeken ze de randen van de Veluwe op en vre ten akkers leeg. Dat zorgt voor schade en boze boeren. Ook worden edel herten regelmatig aangereden. Om de situatie te verbeteren, ma ken wildbeheerders, overheden en terreinbeheerders jaarlijks afschot plannen. Zwart op wit wordt vastge steld hoeveel edelherten moeten worden doodgeschoten. „Maar hoe meer je edelherten opjaagt, hoe schu wer ze worden en hoe meer ze zich op een kluitje terugtrekken in het bos", zegt Hans Dorenbosch, zelf ja ger en voorzitter van wildbeheereen heid Veluwe Noord West. Omdat de druk groot is om de 'tar gets' te halen,worden de grenzen wei eens opgezocht. „Om het voor elkaar te krijgen, mogen we nu in de nacht jagen, bijvoeren, drachtige dieren af schieten, zelfs op ecoducten mag nu worden gejaagd", zegt een jager tegen actualiteitenprogramma Brandpunt, dat gisteren aandacht besteedde aan de kwestie. Dat is het laatste wat ja gers willen, zegt Dorenbosch. „Wij willen op een fatsoenlijke manier werken, met respect voor de dieren. Het dier moet een faire kans krijgen te ontkomen, een moederhert schiet je niet bij haar kalf weg." 's Nachts op edelherten jagen is ook tegen de erecode. Volgens be stuurslid Hans Ernsten van de Ver eniging Wildbeheer Veluwe gebeurt Hoe meer je ze opjaagt, hoe schuwer ze worden en hoe meer ze zich opeen kluitje terugtrekken dat alleen in uiterste gevallen. „Door dat edelherten worden opgejaagd, zie je ze overdag steeds minder. Dan zijn soms onorthodoxe maatregelen no dig, zoals 's nachts jagen met licht bakken. Punt is dat dit jagers zeer te gen de borst stuit. Dat zorgt voor er gernis en frustratie." Balans Volgens Ernsten uiten veel jagers hun kritiek vooral om een statement te maken naar terreinbeheerders. „De afgelopen jaren zijn rustgebieden aangewezen waar niet mag worden gejaagd. Ook zijn wildrasters wegge haald en ecoducten aangelegd zodat dieren zich vrijelijk over de Veluwe kunnen bewegen. Daardoor is de po pulatie edelherten snel gegroeid." Een oplossing is er ook, denkt Do renbosch. „Terreinbeheerders moeten de leefomstandigheden en het voed selaanbod voor edelherten verbeteren. Dat zorgt voor meer balans en minder overlast, waardoor de noodzaak van massale afschot kleiner wordt." woensdag 3 mei 2017 De demonstraties tegen de Venozolaanse president Ma- duro gaan in Caracas onver minderd voort. Tijdens een protestmars in het centrum van de hoofdstad kwam het opnieuw tot hevige rellen, waarbij beide partijen zich niet onbetuigd lieten. Tegen de stenen van de betogers bracht de oproerpolitie traan gas in stelling. Het verzet tegen Maduro eiste al diverse levens, fotoafp Goedkope huizen voor starters zijn bijna 'uitverkocht' Starters hebben het nakijken op de woningmarkt. Met name koopwoningen tot 200.000 euro raken op. Dat constateert De Hypotheekshop. Natasja de Groot Plaats Roeland Kimman Het op grote schaal afschieten van edelherten op de Veluwe stuit zelfs jagers tegen de borst. „Wij willen op een fatsoenlijke manier werken, met respect voor de dieren. Een moederhert schiet je niet bij haar kalf weg." Paolo Laconi Nunspeet De edelherten lig gen onder vuur. - FOTO ELS BRANDERHORST —Hans Dorenbosch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5