Raceseizoen op Walcherse N57 komt er weer aan I hmt- Grondeigenaar loopt subsidie mis 10 2 De oude f ruitrassen op de Schenkeldijk bij Nieuwdorp dreigen een last te worden omdat daardoor een subsidie stopt. Eigenaar Henk Steenblok vreest te moeten rooien. Uriri De N57, die sinds 2011 het verkeer naar de kust moet leiden, staat bekend als veilige weg. Maar zo dra het beter weer wordt, heeft de rondweg grote aantrekkings kracht op racers. In de auto of op de motor kicken op snelheid. Al een aantal jaren zien die jakke raars de weg blijkbaar als alterna tieve racebaan. Het raceseizoen dreigt er nu dus weer aan te ko men. Met alle risico's van dien. Filmpjes van een scheurende motorrijder die met 290 kilome ter per uur over de weg knalt en twee automobilisten die in hun wagens ook met snelheden van over de 200 kilometer over het as falt jakkeren, zijn bekend bij de politie. Politiewoordvoerster Es ther Boot: „Die motorrijder heb ben we trouwens aangehouden. Dat is wel al een tijdje geleden. Maar we weten dat dit gebeurt." Kort na de opening van het aquaduct in 2011 bleek al uit me tingen van Rijkswaterstaat dat er af en toe met zeer hoge snelheid door het aquaduct en over de weg werd gejakkerd. Registratieappa- ratuur van de wegbeheerder langs de N57 en in het aquaduct gaf toen in één geval een snelheid van 231 kilometer aan. De wegbe heerder wilde dat destijds beves tigen noch ontkennen. „We hebben het idee dat het een vast groepje is", zegt de poli tiewoordvoerster. „De racers be ginnen bij Vrouwenpolder en scheuren door tot voorbij het aquaduct. Maar het gebeurt ook op andere plekken. Vorig jaar hebben we daar intensiever op gecontroleerd naar aanleiding van meldingen. Dat zullen we nu zeker ook weer doen, maar het is een lastig verhaal. We zijn ook af hankelijk van meldingen van om wonenden." Je brengt op deze manier andere weggebruikers in gevaar „De N57 is in principe een veilige weg", zegt Esther Boot. „We con troleren daar regelmatig op snel heid, zowel zichtbaar als onzicht baar. Maar het racen is een heel ander verhaal. Dat maakt op dat moment van die veilige weg een onveilige. Als je zelf risico wil lo pen, is dat in feite je eigen verant woordelijkheid. Maar je brengt op deze manier andere wegge bruikers in gevaar. Dat vergeten ze dus wel. Het is gelukkig nog nooit fout gegaan, maar het is ge woon levensgevaarlijk. En als het een keer niet goed gaat..." Anette Uitterhoeve van Rijks waterstaat zegt over het doorslui zen van de verkeersbewegin gen: „Onze registratieapparatuur is in eerste instantie bestemd voor wegbeheerdoeleinden. Wij zijn natuurlijk geen handhavers. Maar als de politie een gegronde reden heeft die beelden op te vra gen, geven we die aan ze door." Oude appelrassen staan er, net als peren, ker sen, kwetsen, pruimen en noten. In 1994 neer gezet langs de Schenkeldijk bij Nieuwdorp. „Op mijn eigen ter rein", zegt Henk Steenblok. „Op verzoek van de gemeente Bor- sele, die graag bomen op de dijk wilde. Ik dacht ach, ik werk daar aan mee." Daar heeft hij nu spijt van. Steenblok kreeg altijd subsidie voor de bomendijk, vanuit ver schillende regelingen. De dijk werd in de loop van de jaren een begrip onder fietsers in de omge ving en al jaren grazen de schapen onder het hoogstamfruit. „Het ligt aan een toeristische route en dan roepen mensen 'Henk, wat is het toch mooi'. Daar geniet ik van, dat doet me goed." Maar de regels veranderden en Steenblok dreigt zijn volledige subsidie kwijt te raken, zo'n 4.000 euro per jaar. „Omdat de bomen er staan." Eerst ging in 2012 om die reden de subsidie in het kader van de Ecologische Hoofdstructuur er af en dat gebeurt nu ook met de an- -:vv< 'f PVF1'; *r-' 4vk dere subsidie. „Ik heb er dikwijls wakker van gelegen", zegt hij. „Ik wil de bomen er niet uit doen, maar ik kan het geld niet missen." Hij klopte aan bij de gemeente, bij de Rijksdienst voor Ondernemin- lk wil de bomen er niet uit doen, maar ik kan het geld niet missen gen (RVO) en bij de provincie Zeeland. „De gemeente heeft er niets mee te maken, het RVO ver wijst naar de provincie en daar heb ik geen reactie van gehad." Hij weet nu niet meer hoe het ver der moet en denkt er sterk over om de bomen maar te rooien. Dan is het weer landbouwgrond. Rinus van 't Westeinde (ZLTO) denkt dat meer boeren hier tegen aan lopen. Hij gaat het landelijk aankaarten om te kijken of er iets aan te doen valt. De RVO, de in stantie die moet oordelen hoeveel geld iemand krijgt in het kader van de subsidieregeling natuur en landschap, doet dat volgens Van 't Westeinde aan de hand van lucht foto's. „Als daar boomkruinen op staan, is het geen landbouwgrond volgens de RVO." BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post: Lezersredacteur PZC, Postbus 5046, 4380 KA, Vlissingen. telefoon: 08801-30210 Pietluttig Regels en formulieren ter verantwoording zijn nodig. Maar die zijn er veel te veel. In de gezondheidszorg, in het onderwijs enz. en ook voor verenigingen die een lokaal evenement willen organise ren. Nog niet zo lang geleden hief de gemeente Schouwen- Duiveland precariorechten voor een huttendorp en moest een volkstoneel ver eniging diezelfde rechten be talen voor voorstellingen in de open lucht. Door een prijs die zij wonnen konden zij die rechten betalen. De ge meente kende hen die prijs toe. Natuurlijk eisen wij na een ernstig ongeluk bij een evenement in den lande maatregelen. Den Haag komt dan weer met een pakket re gels. Met elkaar timmeren we alles dicht. Gevolg: telkens weer formulieren invullen en leges betalen. Zou de over heid niet pietluttig zijn, om dat wij elk gevaar willen uit sluiten en bij elk manco naar die overheid wijzen? J. de Jonge, Doljïjnstraat 12, Nieuwerkerk Personenalarmering Graag wil ik reageren op het artikel 'Venters azen op Ka- pelse ouderen' van Ellen Jobse (PZC, 26 april). Met schaamte las ik over de bru tale verkoopmethoden van een bedrijf in personenalar mering. Zelf werk ik bij de Stichting Personenalarme ring Zeeland (SPAZ) uit Mid delburg, eveneens leverancier van apparatuur waarmee u in geval van nood direct contact kunt maken met een locale alarmcentrale. Ook een aantal van onze 6.000 Zeeuwse abonnees is door het andere bedrijf bena derd, niet alleen in Kapelle maar ook uit Goes kregen we meldingen. Zo kregen we zelfs een melding van een van onze klanten waar iemand plotseling in de huiskamer stond, zogenaamd om de per sonenalarmering aan te leg gen of om de bestaande te testen. Dit is een manier die wij niet passend vinden en ook nooit toe zullen passen. Wij leveren alleen op verzoek van de klant zelf. Kees Veerhoek, Noordpoortplein 2, Middelburg Dr. P. J. Meertens Veel meer dan van mode of hobbyisme zou straatnaam- geving toch vooral een kwes tie van zorgvuldigheid en goede voorlichting moeten zijn. Zelf zou ik (binnen Mid delburg) liever wonen in de nieuwe Hans Warren- of Jan Campertstraat dan in de Muddy Watersstraat. IJdel als hij was zou dr. P.J. Meertens verguld zijn geweest met de naar hem vernoemde straat in de nieuwste wijk van zijn geboortestad Middelburg, Rittenburg (zou iedereen de herkomst van deze naam kennen?). Punctueel als hij was zou hij zich echter in zijn graf omdraaien bij het zien van het bordje met daarop 'P.J. Meertenstraat'. Voor een tweede 's' ontbreekt kennelijk nog steeds het geld. Had deze en de andere stra ten in Rittenburg maar liever 'laan' genoemd, dan had dit probleem zich niet voorge daan. Waar blijft trouwens die andere literaire zoon van Middelburg, P.C. Boutens? Ook een heel erg moeilijke naam! Dr.Aad de Klerk, Park Overwater 5, Middelburg woensdag 3 mei 2017 SD Ze gaan het liefst 's nacht op pad en scheuren dan om het hardst over de N57 tussen Vrou wenpolder en Middelburg. Voor de kick. Tot nu toe kwamen ze geen onschuldige weggebrui kers tegen. Maar het is wachten tot het fout gaat, vreest de poli tie. Annemarie Zevenbergen Middelburg -Esther Boot, politie Bomen blok aan been Melita Lanting Nieuwdorp >4 Swwir f y*W&Êb»'<>*' .,v if Henk en Irene Steenblok bij de fruitbomen die tegen hun zin drei gen te verdwijnen, fotomarcelledavidse - Henk Steenblok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56