I Herdenken Scholenplan blijft liggen tot kosten duidelijk zijn Omdat elke mama het verdient! 7 Knop Tweewielers HERDENKING AANTAL SLACHTOFFERS NU PAS GETELD Amateurhistorici Wim deVriezeen Jop Steenhof de Jong inventariseerden het aantal Schouwen- Duivelandersdat door oorlogsgeweld om het leven kwam. Het is toch van de zotte, zeiden Wim en ik, dat we niet weten hoeveel doden uit de Tweede Wereldoorlog we eigenlijk her denken?" Aan het woord is Jop Steenhof de Jong, de 71-jarige ama teurhistoricus uit Giessenburg, die sinds zijn jeugd Schouwen-Duive- land bezoekt. Hij en Wim de Vrieze spraken over de gedenkplaat voor oorlogs slachtoffers aan de kerk van Burgh. De Vrieze had ze voor Burgh- Haamstede geïnventariseerd. „Hoe zit dat in andere dorpen, wilde ik weten. Volgens het ge meentearchief zouden dat er 120 zijn. Maar het blijkt om precies 200 mensen te gaan. De Tien van Renesse kent natuurlijk iedereen en ook de slachtoffers van bom bardementen zijn nog aardig ge documenteerd. Maar er zijn ook mensen omgekomen bij beschie tingen, bij ongelukken met mijnen of tijdens de Arbeitseinsatz in Duitsland. Zeker tien Schouwen- Duivelanders zijn omgekomen in concentratiekampen. Er zijn ook militairen bij. Vijf marinemensen zijn gesneuveld in de Javazee. En er zijn ook een paar Schouwena- ren in Duitse krijgsdienst overle den." Wat is een oorlogsslachtoffer, is de vraag die De Vrieze en Steenhof de Jong zich stelden. „Er zijn na de bevrijding wel tien mensen omge komen door ongelukken met mij nen. Die tellen mee. Er zijn veel fwVvt V «r -tl sV: kinderen die speelden met muni tie verongelukt. In 1947 is zo nog een jongetje doodgegaan. Triest is ook het lot van de families Van den Bout en Akkerdaas. Zij waren geëvacueerd naar Noord-Holland. Na de bevrijding, in juni, voeren ze met een binnenvaartschip naar huis. Bij Willemstad liep het schip op een mijn. Er was maar één overlevende." De Vrieze en Steenhof de Jong hebben een halfjaar aan hun in ventarisatie gewerkt. „En we heb- Een paar Schouwenaren zijn in Duitse krijgsdienst overleden ben nog een halfjaar te gaan voor ons artikel in de Kroniek van Stad en Lande verschijnt. De twee spoorden nabestaanden op. Ze do- ken de archieven in en plozen oude kranten na. „Die mochten niet schrijven dat iemand door ge weld was overleden, 'door nood lottige omstandigheden' staat er dan. Nou, dan rinkelt het belletje. Dan ga je zoeken en komt de waar heid wel boven." De schrijvers zijn nu bezig met verificatie. „Namen, data. Alles moet kloppen. Het zou me verba zen als we nog een oorlogsslacht offer ontdekken", zegt Steenhof de Jong zelfverzekerd. „En als het ge- Schouwen-Duiveland Dorpsraad Bruinisse organi seert de plaatselijke Dodenher denking. Belangstellenden worden uitgenodigd om hierbij aanwezig te zijn. Het verzame len is om 19.20 uur in de hal van Dorpshuis de Vanger. Spreker is Wim Verwijs, scriba van de Hervormde Gemeente Brui nisse. Om 19.30 uur vertrekt de stoet vanuit het dorpshuis rich ting begraafplaats waar de her denking zal plaatsvinden. Een aantal leden van de mu ziekvereniging speelt tussen 18.00 en 18.30 uur een aantal hymnes bij het herdenkings monument in Haamstede. De gemeentelijke herdenking op Schouwen-Duiveland is in Renesse en begint om 19.00 uur in het dorpshuis met toespra ken en wordt gehouden met medewerking van schoolkinde ren. Daarna worden kransen gelegd bij het oorlogsmonu ment naast de begraafplaats en is er koraalmuziek. Na de twee minuten stilte en het Wilhel mus volgt een rondgang langs de oorlogsgraven. Omstreeks 20.15 uur is er een informeel sa menzijn in het dorpshuis. beurt, dan is het een mijnongeval. Want dat was eigen schuld, hè. Daar praatte men niet over. Als je door de mof werd doodgeschoten, stierf je een heroïsche dood. Maar een ventje van zestien dat op een mijn trapt, daar komt schaamte bij kijken." Mensen uit Zeeland die weet hebben van een nog onbekend oorlogsslachtoffer uit Schouwen- Duiveland, mogen volgende week Wim de Vrieze bellen op telefoon nummer: 651667. Cortina Ecomo Roots elektrische fiets Cortina Ecomo Roots 1=3-\ uteer daiA, alleen fletsei/u... www.knoptweewielers.nl Het huisvestingsplan gaat over de vraag hoeveel basis scholen er op Schouwen- Duiveland in de toekomst moeten overblijven en waar die ongeveer zouden moe ten staan. Uit de visies van gemeente, schoolbesturen en kinderopvang samen is een voorkeursscenario ge rold, dat grofweg de con touren schetst. In de toe komst moet dit scenario meer in detail worden inge vuld. Inhoudelijk staan B en W pal achter het huisvestings plan, dat wethouder Jacque line van Burg typeert als een 'richtinggevend kader voor toekomstbestendig ba sisonderwijs op Schouwen- Duiveland'. „Maar het is een lastig iets. Concrete aanvra gen liggen er nog niet, dus je kunt niet zeggen: zoveel kost het. Terwijl je tegelij kertijd wel rekening moet houden met dat het gaat ge beuren." Met schoolbesturen en kinderopvang wordt de ko mende tijd verder over uit voering van de plannen ge sproken. In het najaar krijgt de gemeenteraad een uitge werkt stuk voorgelegd. De bedoeling is dat daarover in de begrotingsvergadering in november een besluit ge nomen wordt. woensdag 3 mei 2017 3D Oorlog eiste tweehonderd levens Ton van den Nouweland i lïf -JS. Dodenherdenking in Renesse in 2016. foto dirk-jan gjeltema -Jop Steenhof de Jonge BRUINISSE BURGH-HAAMSTEDE RENESSE Kleur: Mouse Framematen 51 en 56 Leverbaar in de kleuren: Mouse, Red metallic mat, White Pearl Framematen 51 en 56 Slagveldstraat 58, 4416 CC Kruiningen Tel: 0113-572814 info@knoptweewielers.nl De komende maanden worden nog geen knopen doorgehakt over het Inte graal huisvestingsplan basisonderwijs Schou wen-Duiveland. Eerst moet meer duidelijkheid komen over de kosten die gemoeid zijn met de uit voering van dit plan en de gevolgen voor de ge meentelijke begroting. Esme Soesman Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55