Delta boekt papieren winst van 57,5 miljoen 3 als zeker is dat er sprake is van een strafbaar feit - en dat is lang niet al tijd zeker. Zo verdwenen er een jaar geleden in één week tijd vijf katten van Agnes Blok uit Zierikzee. Ver moord door een kattenhater of ge stolen? Blok had geen idee. Tot ze een week of zes geleden hoorde dat de dieren na een melding ingevan gen waren door een stichting voor zwerfkatten. Huisdieren worden wel vaker aangezien voor zwerfkat en naar een asiel gebracht. Een chip is dan genoeg om het dier snel weer met de eigenaar te herenigen. Therapiekonijn Blacky, van de Middelburgse boerderij De Klep perhoeve, is inmiddels terug. Blacky werd gestolen maar na een oproep op Facebook weer terugbe zorgd - iemand had het zien rond lopen in de wijk. „Wij maken elk jaar wel een paar keer mee dat iemand een cavia of konijn meeneemt. Meestal de lief ste", verklaart as sistent-beheerder Samantha de Winter. Blacky was de spreekwoor delijke druppel. Er zijn inmiddels camera's geplaatst. Bij vechtscheidingen zijn huis- Er is angst voor diefstal. Daarom worden raskatten binnen gehouden dieren soms inzet van een steek spel. Zonder goede omgangsrege ling voor Fikkie wil zo'n hondje ook nog wel eens (tijdelijk) ver dwijnen. Maar vaker is niet liefde, maar geld het motief als een huis dier verdwijnt. In no vember 2016 werd een 35-jarige Aar denburger veroordeeld voor diefstal van koi- karpers en wallaby's. Ook houders van alpaca's weten dat dit kamee lachtige huisdier met z'n zachte wol geliefd is bij het dievengilde. Ella Maljaars uit Zaamslagveer, houder van een kudde alpaca's, is zich daarvan terdege bewust. „Of wij wel eens met diefstal te maken hebben gehad? Daar zeg ik liever niets over." Bij de struisvogelboer derij in Sluis nemen ze geen risi co's: daar zijn veiligheidsmaatrege len genomen. Verzekering Valt diefstal van huisdieren onder de inboedelverzekering? Dat ligt er maar aan, geeft Marcel Buijsse van postduivenvereniging De Snelvlie- gers aan. Als het om een uit de hand gelopen hobby gaat, kunnen de be dragen aardig oplopen. Overleg met de verzekeraar is dan wijs. De waarde van een postduif varieert van nagenoeg niks tot héél veel. Zo legde onlangs een rijke Zuid- Afrikaan 360.000 euro neer voor een duif - een bedrag dat zelfs bij liefhebbers voor opgetrok ken wenkbrauwen zorgde. Met de beste duiven valt geld te verdienen. Het is dan ook niet verrassend dat diefstal van topduiven - vaak in op dracht, vermoedt Buijsse - een be- Als het gaat om de fok is een aantrekkelijk uiterlijk vaak genoeg kend fenomeen is. „Daar wordt dan in het buitenland mee gefokt", denkt hij. Serieuzere duivenspor- ters hebben daarom vaak camera's of andere vormen van beveiliging én een speciale verzekering. Paardendiefstal komt niet veel voor, maar eigenaren kunnen zich er wel tegen verzekeren. In Zeeland gebeurt dat minder dan elders in Nederland, weet een woordvoerder van EFO Paardenverzekering. Ook paarden gaan bij diefstal meestal direct naar het buitenland. Als het gaat om kostbare (huis)dieren, gaan al snel de alarm bellen rinkelen. Rashonden kosten twee-, drieduizend euro. In maart vorig jaar verdwenen twee - niet gechipte - Shih Tzu rashondjes uit een huis in Middelburg. Een half jaar daarvóór verloor Jan van Cad- sand uit Koewacht zijn jachthond Galice, die net een nestje had ge worpen. Verongelukt? Of gestolen? Volgens dierenarts Frederike Schouten van Rashondwijzer.nl en Dier Recht heerst met name on der de eigenaren van raskatten angst voor diefstal. „Daarom wor den ze vaak binnen gehouden." Directeur Ineke van Herwijnen van de Hondenbescherming zegt dat dieven niet alleen uit zijn op rashonden. „Als het gaat om de fok, is een aantrekkelijk uiterlijk vaak genoeg. Bovendien weten we van katten of kleine hondjes die gesto len worden als oefenmateriaal voor vechthonden. Wij adviseren daarom je hond altijd in het zicht te houden als je hem uitlaat en nooit achter te laten als je een winkel in gaat." Dat staat in het laatste jaarverslag van het energiebedrijf dat inmid dels doorgaat onder de nieuwe 'oude' naam PZEM. Dat Delta over vorig jaar op papier zwarte cijfers schrijft, heeft te maken met een lichte verbetering van de energie markt. Door een stijgende olieprijs en daaraan gekoppelde gasprijs, is de verwachting dat de gasgestookte Sloecentrale vanaf 2020 een beter resultaat maakt dan voorzien. Boekhoudkundig mag die 'mee valler' (in jargon: vrijgevallen voor ziening) worden toegerekend aan het resultaat. Dat alleen zorgt voor een positief, maar dus ook verte kend beeld. „Het is geen keihard geld", benadrukt fïnancieel-direc- teur Frank Verhagen. De provincie en gemeenten, die aandeelhouders waren van energiebedrijf Delta, hoeven dan ook niet te rekenen op een winstuitkering, benadrukken Verhagen en algemeen directeur Gerard Uytdewilligen. Dat het met de energietak niet goed gaat, was bekend, maar blijkt nog eens duidelijk uit het jaarver slag. Zelfs het verlies van 28,5 mil joen is sterk vertekend. Want als daarvan de resultaten worden afge trokken van de bedrijfsonderdelen De provincie en gemeenten hoeven niet te rekenen op een winstuitkering die zijn of worden verkocht - Delta Retail en Netwerkgroep - staat er zelfs een verlies van 94,2 miljoen euro onder de streep. Overigens hebben die twee on derdelen het in 2016 beter gedaan dan het jaar ervoor. Retail (de leve ring van energie en internetdien sten aan consumenten) boekte 25,7 miljoen winst. De Netwerkgroep (netwerkbedrijf Enduris en Delta Infra) maakte een winst van 27,3 miljoen. Door onder meer een lagere afzet, daalde de omzet van Delta vorig jaar met 259 miljoen tot 789 miljoen euro. De directie waarschuwt dat de vooruitzichten voor de energie markt de komende jaren slecht blij ven. Dit komt onder andere door een overcapaciteit en gesubsidi eerde energie welke ook deels wordt opgewekt in Duitsland. „Door deze slechte marktomstandigheden blij ven de kasstromen, net als de resul taten onder druk staan." Uit het jaarverslag blijkt verder dat topman Uytdewilligen vorig jaar ruim vier ton verdiende. Dat is ongeveer net zoveel als zijn voor ganger Arnoud Kamerbeek aanvan kelijk 'kreeg'. Kamerbeek moest uit eindelijk opstappen, omdat zijn sa laris werd verhoogd van 400.000 naar 520.000 euro. Verhagen ver diende 429.000 euro. Delta Retail is inmiddels verkocht aan EQJ voor 488 miljoen euro. Ste- din neemt de Delta Netwerk Groep over voor 450 miljoen. Nu blijft het kleinere energiebedrijf PZEM over, met daarin onder meer de verliesla tende kerncentrale. Met de op brengst van Delta Retail en DNWG kan PZEM die voorlopig in de be nen houden. De hoop is dat na 2021 de energieprijzen gaan stijgen waardoor de kerncentrale weer winst gaat maken. woensdag 3 mei 2017 diertjes gewild bij dieven -Frederike Schouten -Ineke van Herwijnen A FOTOTHINKSTOCK Energiebedrijf Delta (nu PZEM) heeft vorig jaar een papieren winst gemaakt van 57,5 miljoen euro. Dat boekhoudkundige re sultaat is uitsluitend te danken aan een 'meevaller'. Wordt die niet meegerekend, dan rest een verlies van 28,5 miljoen. Jeffrey Kutterink Middelburg -directie Delta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53